İçeriğe atla

İndüksiyonla birleşmiş plazma kütle spektrometrisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İndüksiyonla birleşmiş plazma kütle spektrometrisi (Inductively coupled plasma mass spectrometry/ICP-MS), numuneyi iyonize etmek için indüksiyonla birleşmiş plazma kullanan bir kütle spektrometresi türüdür. Numuneyi atomize eder ve daha sonra tespit edilen atomik ve küçük çok atomlu iyonlar oluşturur. Çok düşük konsantrasyonlarda sıvı numunelerdeki metalleri ve bazı ametalleri tespit etme kabiliyeti ile bilinmekte ve kullanılmaktadır. Aynı elementin farklı izotoplarını algılayabilir, bu da onu İzotopik etiketlemede çok yönlü bir araç haline getirir.

Atomik absorpsiyon spektroskopisine kıyasla, ICP-MS daha yüksek hıza ve hassasiyete sahiptir. Bununla birlikte, termal iyonizasyon kütle spektrometresi (thermal ionization mass spectrometry/TIMS) ve parıltı deşarjı kütle spektrometresi (glow discharge mass spectrometry/GD-MS) gibi diğer kütle spektrometresi türleriyle karşılaştırıldığında, ICP-MS birçok enterferansçı tür ortaya çıkarır: plazmadan argon, koni deliklerinden sızan hava gazları ve cam eşya ile konilerden kirlenme.

Nükleer teknolojilerdeki olası uygulamaları nedeniyle, ICP-MS donanımı Çin Halk Cumhuriyeti'nde özel ihracat düzenlemelerine tabidir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]