Adanalı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Adanalı (dizi) sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Adanalı
Tür Aksiyon
Polisiye
Komedi
Yaratan Tayfun Güneyer
Senarist Tayfun Güneyer
Yönetmen Adnan Güler
Oyuncular Oktay Kaynarca
Mehmet Akif Alakurt
Ekin Türkmen
Çağkan Çulha
Cemal Hünal
Zeynep Özder
Umut Oğuz
Tuğçe Özbudak
Selim Erdoğan
Osman Soykut
Serenay Sarıkaya
Seslendiren Umut Tabak
Anlatıcı Tayfun Güneyer
Tema müziği bestecisi Ceza
Yalın
İzel
Despo
İlkay Akkaya
Bitiş müziği Fark Var - Ceza
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 3
Bölüm sayısı 79
Prodüksiyon
Gösterim süresi 90 dakika
Yapım şirketi Kuzey Prodüksiyon
Yayın bilgileri
Kanal atv
Ses formatı Stereo
Yayın tarihi 7 Kasım 20087 Kasım 2010

Adanalı, 7 Kasım 2008'de yayınlanmaya başlayan aksiyon ve polisiye türündeki Türk televizyon dizisidir. Oktay Kaynarca Adanalı, Mehmet Akif Alakurt, Maraz Ali ve Selin Demiratar'da İdil Ertürk rolüyle başrolleri paylaşmaktadır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Maraz Ali (Mehmet Akif Alakurt), İstanbul'un en büyük suç çetesinin lideridir. Kurduğu çetesiyle birlikte ne kadar kötü iş yapan kişi ve çete varsa onlara günyüzü göstermez. Ancak Maraz Ali ve çetesinin çok büyük bir suç örgütü olarak gören polis, vaktiyle İstanbul'da görev yapan ama sonradan İzmir'i tayin edilen Adanalı'yı (Oktay Kaynarca), İstanbul'a geri çağırır ve macera başlar.

Maraz Ali ve Adanalı, çocukluk arkadaşıydılar ve kan kardeştiler. Daha sonra hem Ali hem de Yavuz polis olurlar ve İstanbul'da göreve başlarlar. Birçok başarılı operasyona imza atarlar. Ancak yaptıkları bir operasyon sonucu yakaladıkları kişi, bir milletvekilinin yeğeniydi. Bu yüzden Ali ve Yavuz'u tehdit ediyordu. Adamın tehditlerine dayanamayan Ali, adama kafa attı. Bundan dolayı Yavuz'a bir şey olmasa da Ali meslekten atıldı. Ali, bundan sonra halka resmi olarak hizmet edemese de gayriresmi olarak hizmet etmeye karar verir. Bu amaçla Mülayim, Boncuk, Ferruh ve Tilki Timur'dan oluşan çetesini kurar. Ne kadar kötü iş yapan kişi ve çete varsa onlara günyüzü göstermez. Ancak kendi de çetesiyle beraber bazı kötü işlere bulaşır. Örneğin;

  • 2009 Yılı Yılbaşı Çekilişi'nde kullanılacak olan toplarda hile yaparlar ve büyük ikramiyeyi kazanırlar. Ama Ali, kendisini kandıran ve çocuk sahibi olmak istediğini söyleyen birine bileti verir. Daha sonraysa hatasını anlayıp ona dersini verir.
  • Merkez Bankası'nı soyarlar ve kaçarlarken Ali, kan kardeşi Adanalı'yı vurur.

Ayrıca Maraz Ali ve çetesi; Biryantin Hikmet adındaki düşmanlarıyla da mücadele ederler. Maraz Ali ve çetesinin Hikmet'le ilk karşılaşması; Hikmet'in adamlarının, Maraz Ali'nin oto yıkama dükkanına gelerek arabalarını yıkatmaları ve karşılığını vermemeleri sonucu dayak yemeleridir. Daha sonra Hikmet ve adamları, kalabalık bir şekilde Ali'nin olmadığı bir zamanda dükkana gelirler ve hem Ali'nin çetesini hem de Ali'nin köpeği Rıfkı'yı döverler. Bunu öğrenen Maraz Ali; çetesiyle beraber Hikmet'in araba galerisini soyarak son model, sıfır arabaları kaçırırlar ve denize atarlar. İlerleyen zamanlarda Hikmet; gene Maraz Ali ve çetesinin karşısına çıkar. Hikmet'in bu seferki amacı; Ali'nin, babasından miras kalan ve çetesiyle beraber işlettiği oto yıkama dükkanı, sinema ve evin bulunduğu araziyi ele geçirerek buraya lüks otel vb. şeyler yapmaktır. Böylece uzun süren bir mücadeleden sonra Maraz Ali; Biryantin Hikmet'i, Matador İsmail'le yaptığı bir toplantı sırasında yakalar ve her ikisini de öldürür. Biryantin Hikmet'in ortadan kalkmasıyla Ali, rahat bir nefes alır.

Adanalı; İzmir'den İstanbul'a gelince kendisi amir İdil Ertürk'ün emrine verilir. Adanalı, İdil'i fena halde gıcık eder. Çünkü İdil de Adanalı'ya gıcık olmuştur. İdil, Maraz Ali ve çetesini çökertmek için bir plan hazırlar. Bu plan kapsamında kendisini Maraz Ali'nin arabasının önüne atar ve kendisine birtakım yalanlar söyleyerek Maraz Ali'yi kendine aşık eder. Uzun süre ilişkileri devam eder. Hatta İdil, çocukları olduğu yalanını bile uydurur. Aslındaysa İdil Ali'den nefret eder. Çünkü Ali, İdil'in çok sevdiği sevgilisi ve Samet komiser'in kardeşi Levent'i öldürmüştür. Ali, polis okulunda okurken Atilla Komutan ile tanışır ve borçlarının silinmesi karşılığında onun verdiği görevleri uygulamaya başlar. Bu kapsamda birçok vatan hainini ortadan kaldırır. Ancak Nevzat Müdür ve gizli teşkilatı, Atilla Komutan ve Maraz Ali'nin de hizmet ettiği bir derin devlet yapılanmasıyla düşmandır. İstanbul Emniyet Müdürü olan Nevzat'ın; Ali'yi polislikten atma ve suç çetesi lideri olarak ilan etmesindeki amaç budur. İdil de Nevzat'a hizmet eden bir ajandı ve Atilla Komutan tarafından Ali'ye verilen hard diskteki bilgileri ele geçirmek için amacını belli eder ve Ali'ye silah doğrultarak hard diski ister. Ama Ali İdil'i etkisiz hale getirir ve canını bağışlar. İdil'in nereye hizmet ettiğini öğrenen Atilla Komutan; İdil'i, Ali'ye zarar verdiği için öldürür.

Adanalı'nın öldüğü sandığı karısı Maria, Yunan gizli servisine hizmet etmektedir ve bu yüzden kendisini ölü olarak göstermiştir. Adanalı ve Maria'nın kızları Sofia, Maria'nın yanında kalıyordu. Ama Maria kendisine gizlemek zorunda kaldığı için Sofia'yı, İstanbul'daki babası Adanalı'nın yanına gönderir. Ama Maria'nın ölümüne şüpheli bakan düşmanlarından Zeus, Sofia'yı kaçırmak için birçok teşebbüste bulunur. Bir gün Sofia, alışveriş merkezinden çıktığı sırada Zeus'un adamları, Sofia'yı korumakla görevli polisleri etkisiz hale getirerek Sofia'yı kaçırırlar ve Selanik'e götürürler. Maria ise, kızını kurtarmak için eskiden polis teşkilatında kocası Adanalı ile beraber görev yaptığı Maraz Ali'den yardım ister. Ali'yle beraber Zeus'un evine sızarlar ve Sofia'yı kurtarırlar. Ali, Zeus'u da öldürür.

İlerleyen zamanlarda ise Maraz Ali'nin çetesi yurtdışına kaçar ve Atilla Komutan'la olan Ali, yalnız kalır. Ali, Adanalı ile bir şekilde görüşerek durumu anlatır ve Nevzat Müdür'ün amacını anlayan Adanalı, Ali'nin safına geçer. Polis teşkilatında kalan Ertan ve Engin ise onlara yardım eder. Neticede Ali, Nevzat'ı öldürür ve polisliğe geri döner. Nevzat'tan sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne vekaleten Elif Müdür atanır.

Son sezonda Ali, polislikten uzaklaşarak üniversite hocalığı yapar. Adanalı ise kafa dinlemek istemesini gerekçe göstererek polisliği bırakıp memleketi Adana'da bir süre çiftçilik yapar. Daha sonra devletin gönderdiği gizli temsilcilerin ricası ve kendisini polisliği döndürmesi için yanına gönderilen yardımcısı Engin'in de etkisiyle tekrar göreve döner. Ali ise, ne kadar öğretmenlik yapsa da perde arkasında gene kötü adamlarla, haydutlarla mücadele eder.

Ali'nin öğrencilerinden Maya, Ali'ye aşık olur. Maya'nın abisi Alex Mertcan ise babasından devraldığı zengin mirasla birçok kötü işler yapmaktadır. Bir de araya Maya girince Alex ile Ali arasındaki mücadele giderek büyür.

Ali'nin izine ulaşan Adanalı, Ali'nin peşine düşer ve onu bir demiryolunda kıstırır. Ali teslim olur. Ancak Cengiz Başkomiser kazayla Ali'yi boynundan vurur ve öldürür. Böylece Adanalı, zihinlerde yer edinen birçok anısıyla beraber unutulmaz bir final yapar.

Dizi Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Adanalı dizisi reytinglerde çoğu kez 1. olmuştur. Dizi 7 Kasım 2008'de yayına girmiş, 7 Kasım 2010'da final bölümüyle ekranlara veda etmiştir. Adanalı'nın bitmesinde yayın takviminin değişmesi, Maraz Ali'nin çetesinin dağılması, dizinin asıl çizgisinden kopartılarak yeni bir senaryoyla işlenmeye başlanması gibi birçok nedenle reytinginin düşmesi dizinin ekranlar veda etmesinde etkili olmuştur.[1] Tekrarları atv'de verilmektedir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Karakter Oynadığı Bölümler Ayrılış Nedeni
Oktay Kaynarca Adanalı (Yavuz Dikkaya) 1-79 Dizinin final yapması.
Mehmet Akif Alakurt Maraz Ali (Ali Gökdeniz) 1-79 Cengiz başkomiser yanlışlıkla ateş eder ve Maraz Ali'yi boynundan vurarak öldürür.
Selin Demiratar İdil Ertürk 1-47 Atilla komutan öldürür.
Zeynep Koltuk Maria 1-60 Nevzat Müdür'ün adamları; Adanalı'ya suikast amacıyla arabasına bomba yerleştirir. Araba çalıştığı anda bomba patlayacaktır. Ama Adanalı'dan önce arabaya binen Maria, bombanın patlamasıyla ölür.
Eda Özerkan Nazlı Karabağ 49-70 Maraz Ali'yle evlendiği düğünü yapılırken babasının düşmanları tarafından uzun namlulu silahla öldürtülür.
Serenay Sarıkaya Sofia 1-70 Yurtdışı temsilciliğnde çalışmak için Selanik'e gider.
Çağkan Çulha Engin 1-79 Dizinin final yapması.
Cemal Hünal Alex Mertcan 71-79 Dizinin final yapması.
Tuğçe Özbudak Pınar 15-79 Dizinin final yapması.
Selim Erdoğan Neco 71-79 Dizinin final yapması.
Umut Oğuz Fiko / Lezize Nine 3-79 Dizinin final yapması.
Ayhan Eroğlu Matador İsmail 2-57 Maraz Ali öldürür.
Hakan Meriçliler Biryantin Hikmet 3-57 Maraz Ali öldürür.
Osman Soykut Zeus 10-17 Maraz Ali öldürür.
Alican Yücesoy Tilki Timur 1-54 Diğer çete üyeleriyle birlikte Avrupa'ya kaçar.
Fırat Albayram Boncuk 1-54 Diğer çete üyeleriyle birlikte Avrupa'ya kaçar.
Rüzgar Aksoy Ferruh 1-54 Diğer çete üyeleriyle birlikte Avrupa'ya kaçar.
Gökhan Kıraç Mülayim 1-30 Askere gider.
Ebru Şam Esra Komiser 47-70 70. bölümden sonra görülmez.
Orhan Aydın Nevzat Müdür 1-69 Maraz Ali öldürür.
Pınar Dikici Ayşegül Gökdeniz 1-30 Yurtdışında Üniversite
Seda Bakan Başak 24-30 Adanalı'nın piskiyatristliği görevinden istifa ettikten sonra görülmez.
Ergun Taş Öküz Saffet 13-58 Maraz Ali dersini verdikten sonra pis işleri bırakır ve kaçar.
Serdar Yeğin Tarık 19-30 Hapistedir.
Nilüfer Silsüpür Derya 1-30 Ortadan kaybolur.
Mehmet Çepiç Samet Komiser 6-34 34. bölümden sonra görülmez.
Volkan Ünal Ertan Başkomiser 32-70 İstifa eder ve memleketine, ailesinin yanına gider.
Dolunay Soysert Elif Müdür 66-70 Nevzat Müdür'den sonra vekaleten üstlendiği müdürlük görevini yeni biri atandıktan sonra bir daha görülmez.
Demir Karahan Atilla Komutan 45-59 Nevzat Müdür'ün adamları tarafından öldürülür.
Akın Saatçi Alex 31-46 ANTEB ile olan çalışması bittikten sonra İstanbul Yunanistan Baş Konsoloslukta güvenlik görevlisi olarak çalışır.

Diğer Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Karakter Bölüm Ayrılış Nedeni
Ercan Demirel Emmiyet Müdürü 71-79 79. bölümde Alex Mertcan tarafından öldürülmüştür
Taner Ertükler Başkomiser Cengiz 71-79 Dizinin Final Yapması
İskender Bağcılar Çetin Karabağ 49-70 Kızı Nazlı'nın öldürülmesinden sonra görülmez.
Erdoğan Aydemir Kumarhane Müdürü 1-1 Maraz Ali ve çetesi, polis baskını süsü verip kumarhanesini soyduktan sonra görülmez.
Hakan Altıner Vali 1-1 İlk bölümdeki Maraz Ali ve çetesi ile mücadele için emniyet müdürleri ve önemli mevkilerdeki devlet memurlarının katıldığı toplantıda görüldükten sonra bir daha görülmez.
Erdoğan Sıcak Yavuz'un Müdürü (İzmir'deki) 1-1 Adanalı'nın ilk bölümde İstanbul'a geri çağrılması ve İstanbul'a gönderilmesinden sonra bir daha görülmez.
Selçuk Uluergüven Sadullah Baba 47-56 Hapistedir.
Kayhan Yıldızoğlu Sadullah Baba'nın Uşağı 47-56 Tam adı Töhmet Altındağ'dır. Hapistedir.
Orhan Edip Ertürk Sadri 32-34 İdil öldürür.
Murat Aydın Gardiyan 31-34 Maraz Ali'yi asarak öldürmek isterken Adanalı tarafından engellenir ve dövülür. Hapistedir.
Ekim Maden Ömer 1-2
Ercan Yazgan Berber Salih Emekli istihbaratçıdır. Adanalı, Nevzat Müdür'ün peşindeyken Nevzat Müdür'le ilgili bilgi almak için dükkanına gelir ve görüşürler. Bu görüşmeden sonra bir daha görülmez.
Necmi Yapıcı Maymuncuk Nuri
Eray Türk Recep 33-33
Ümit Erdim Erdem
Burak Alkaş Bombacı 7-8
Levent Ulukut Çeteci 20-20
Gül Onat Ballı Bacı 22-22 Hapistedir.
Altan Erkekli Arif Hoca 46-46 Hapistedir.
Edip Tutal
Yusuf Ertaş
Sinan Tuzcu Soyguncu 11-15
Kaan Yalçın Kaan 4-5
Mark Levitas Avukat 1-30
Cenk Gürpınar
Özcan Varaylı Mustafa
Altan Akışık Hasan
Ahmet Bircan Akdoğan
Bilinmiyor Esma 17-31 31. bölümden sonra görülmez.
Paşhan Yılmazel Gürcan 43-46 46. bölümden sonra görülmez.
Sertaç Boztepe Mehmet Ali 32-40 40.Bölümden Sonra Görülmez
Melisa Toros Seda 31-70
Erman Burmalı Nazım Karabağ 49-70 70. bölümden sonra görülmez.
İskender Bağcılar Çetin Karabağ 49-70 70. bölümden sonra görülmez.
Melih Ekener Çakma Ekrem 46-54 Çakma mal kaçakcılığı yaptığından dolayı Adanalı tarafından birkaç kez yakalanır ama serbest bırakılır. En son yakalandığındaysa cezaevine girer ve bir daha görülmez.
Cansu Demirci Elif müdürün kızıdır

Kuzey Yapım

Yapımcı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yönetmen[değiştir | kaynağı değiştir]

Senaryo[değiştir | kaynağı değiştir]

Görüntü Yönetmeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Yayın Takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Gün/Saat Sezon Başı Sezon Sonu Bölüm Aralığı Reytingler Çekilen Bölüm Sayısı Yıl Kanal
1. Sezon Cuma 20:00 7 Kasım 2008 19 Haziran 2009 1-30 214751 30 2008-2009 atv
2. Sezon Cuma, Cumartesi 20:00 (52. bölümden itibaren) 11 Eylül 2009 26 Haziran 2010 31-70 294683 40 2009-2010 atv
3. Sezon Cumartesi 20:00, Pazar 22:45 (77. bölümden itibaren) 11 Eylül 2010 7 Kasım 2010 71-79 15282 9 2010 atv
  1. ^ Dizinin yayınlandığı günlerin reytingleri incelenirse, ilk sezonda ve ikinci sezonda reytingler çok yüksektir. Üçüncü sezondaysa reytingler düşüşe geçmiş ve bu düşüş, belirtilen gerekçelere paralel olarak olmuştur. Özellikle final bölümü olan 79. bölümün yayınlandığı 7 Kasım 2010'dan bir hafta önce, 31 Ekim 2010'da yayınlanan 78. bölümde dizinin, reyting sıralamasında 36. sıraya düşmesi dizinin bitmesinde etkili olmuştur.