İçeriğe atla

Adı Vasfiye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Adı Vasfiye
YönetmenAtıf Yılmaz
YapımcıCengiz Ergun
Leyla Özalp
SenaristBarış Pirhasan
Hikâye (eser)Necati Cumalı
OyuncularMüjde Ar
Aytaç Arman
Macit Koper
Yılmaz Zafer
Levent Yılmaz
Suna Tanrıver
Ali Rıza Özbilgiç
MüzikAtilla Özdemiroğlu
Görüntü yönetmeniOrhan Oğuz
StüdyoOdak Film
Estet Video
CinsiSinema filmi
TürüDram, Fantastik
RenkRenkli, 35 mm
Yapım yılı1985
Süre89 dakika
ÜlkeTürkiye
DilTürkçe

Adı Vasfiye, başrolünde Müjde Ar'ın rol aldığı 1985 yapımı Atıf Yılmaz filmi.

Necati Cumalı’nın “Ay Büyürken Uyuyamam” adlı kitabındaki beş öyküsünden uyarlanmış fantastik bir kadın filmidir. Filmde, yaşamı Ege kasabalarında erkekler arasında el değiştirip sürüklenerek geçen Vasfiye adlı taşralı kadının[1] hikâyesi farklı anlatıcılar tarafından anlatılmaktadır.

Film, 1986 yılında İstanbul Sinema Günleri en iyi üç filmden birisidir (diğerleri; Züğürt Ağa ve Amansız Yol); aynı yıl 23. Antalya Film Festivali’nde En İyi Üçüncü Film seçilmiştir. Bu filmdeki “Vasfiye” rolü, Aaahh Belinda’daki “Serap” rolü ile birlikte Müjde Ar’a 23. Antalya Film Festivalinde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü getirmiştir.[2]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmde Vasfiye adlı sokak yosmasının hikâyesi dört farklı anlatıcı tarafından anlatılır. Yeni kitabı için konu sıkıntısı çeken bir senarist, “Sevim Suna” adlı bir pavyon şarkıcısının sokakta bir duvarda asılı olan afişine bakarken, ilk anlatıcı olan Emin yanında belirir ve onu bir meyhaneye götürür. Burada, gerçek adı “Vasfiye” olan pavyon şarkıcısı Sevim Suna ile çocukluktan gençliklerine uzanan ilişkilerini, evliliklerini, askerlik sonrasında ayrılışlarını anlatır. Ardından, Vasfiye’nin hayatlarında derin izler bıraktığı İğneci Rüstem, Hamza, Doktor Fuat sırayla yazarın karşısına çıkar ve birbirlerinin kaldıkları yerden başlayarak Vasfiye’nin hikâyesinin farklı dönemlerini kendi bakış açılarıyla anlatır. Vasfiye hikâyelerin her birinde farklı karakterde bir kadın olarak belirir. Yazar, Vasfiye’nin gerçek kimliğini açığa çıkarmaya uğraşır.[3] Filmde anlatılan hikâyenin gerçek mi hayal ürünü mü olduğu belirsiz bırakılır[1]

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Müjde Ar Vasfiye
Aytaç Arman Emin
Macit Koper Rüstem
Yılmaz Zafer Fuat
Levent Yılmaz Kuyumcu Hamza
Erol Durak Gazeteci, yazar
Cem Meto Sunucu
Hasan Yıldız Alemci
Ali Rıza Özbilgiç Tahsin
Şahika Tekand
Suna Tanrıver
Oktay Kutluğ
Sahra Gülyüz
Reşide Kuraner
Server Mutlu
Atilla Oğultekin
Ayhan Tanrıver
Adnan Altıneş
Bilgehan Oğuz

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Asuman Suner, Vasfiye'nin Kızkardeşleri Yeni Türk Sinemasında Kadın Sessizlikleri, Erişim Tarihi:06.09.2011". 13 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2014. 
  2. ^ "23. Antalya Altın Portakal Film Festivali (22 – 29 Eylül), Erişim tarihi:06.09.2011". 27 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Eylül 2011. 
  3. ^ "Burçak Evren, Adı Vasfiye, GeziciFestival.org sitesi, Erişim tarihi:06.09.2011". 13 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Eylül 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller
Önce gelen:
Bir Yudum Sevgi
Uluslararası İstanbul Sinema Günleri Yılın En İyi Türk filmi
1986
Sonra gelen:
Anayurt Oteli