Ah Güzel İstanbul (film, 1966)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ah Güzel İstanbul
"Ah Güzel İstanbul" filminin afişi
Yönetmen Atıf Yılmaz
Yapımcı Nusret İkbal
Senarist Safa Önal
Ayşe Şasa
Oyuncular Sadri Alışık
Ayla Algan
Müzik Metin Bükey
Görüntü yönetmeni Gani Turanlı
Kurgu İsak Dilman
Stüdyo Be-Ya Film
Cinsi Sinema filmi
Türü Komedi, kara komedi, dram
Renk Siyah-beyaz
Yapım yılı 1966 , Türkiye Türkiye
Çıkış tarih(ler)i 1 Temmuz 1966, İstanbul
Süre 97 dakika
Dil Türkçe
Diğer adları O Beautiful Istanbul (Uluslararası adı)

Ah Güzel İstanbul, 1966 yapımı kara komedi tarzında siyah-beyaz bir Türk filmi.[1]

Kolay para kazanmanın peşinde İzmir'deki evinden kaçıp İstanbul'la "artist" olma hevesiyle gelen gelen Ayşe adlı genç kız ile babasından kalan aile servetini tükettikten sonra kendine özgü bir meslek olan sokak fotoğrafçılığına karar kılmış eski İstanbullu Haşmet İbriktaroğlu'nun öyküsü anlatan film[2] bu öykü zemininde Türkiye'de yaşanan alaturka-alafranga çatışmasını ele alır.[3] Senaryosunu Safa Önal ve Ayşe Şasa 'nın birlikte yazdıkları filmi Atıf Yılmaz yönetmiş, baş rollerinde Sadri Alışık ve Ayla Algan oynamışlardır. Görüntülerini Gani Turanlı'nın çektiği filmin müzikleri Metin Bükey'e aittir.

Türkiye'deki doğu-batı çelişkisi ortaya koyan film, Türk müziğini Türkiye’deki bu kültürel çatışmanın merkezine koymuştur.[4]

Film, San Remo'da 10.Uluslararası Bordighera Gülmece Filmleri Şenliği 'nde "Gümüş Ağaç" ödülüne değer görülmüştür.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Sadri Alışık ve Ayla Algan filmin bir sahnesinde.

Haşmet İbriktaroğlu (Sadri Alışık), kuşaklar boyu İstanbul'da yaşamış gün görmüş bir ailenin çocuğudur. Yıllar geçtikçe değişen çağa ve çevresine uyum sağlayamayan Haşmet, çalışmayı da pek sevmediği için ailesinden kalan servetini peyderpey kaybetmiş, eskiden oturdukları yalının harap bahçesindeki müştemilata sığınmıştır. Bildiği tek iş olan sokak fotoğrafçılığı yapan Haşmet, bir gün artist olmak için köyünden kaçan Ayşe (Ayla Algan) ile tanışır. Katılacağı yarışma için fotoğraf çektiren bu yalnız ve saf kıza acıyan Haşmet, daha sonra meyhane arkadaşı Aktör Şefik’ten Ayşe’nin kaldığı yerde kadın ticareti yapıldığını öğrenince ona yardım etmeye karar verir. Onu gecekondusuna getirir ve sokakta kalmaktan kurtarır.

Haşmet'in evine gelen arkadaşlarına şarkı söylediğinde sesinin beğenildiğini görünce artist olmaktan vazgeçip şarkıcı olmaya karar veren Ayşe, bir süre olmadık kötü yola düşme maceralarına sürüklendikten sonra sonunda şöhret sevdasını erteleyip, tezgâhtarlık yapmaya razı olur; hatta Haşmet'e evlenme bile teklif eder.[5] Haşmet, aralarındaki yaş ve kültür farkına rağmen Ayşe’nin kişiliğindeki saflığa âşık olur. Onu mutlu etmenin ve kendine düzenli bir iş kurmanın arayışında iken Mekteb-i Sultani'den arkadaşı "Hıyar Şakir" ile bir meyhanede karşılaşır. Şakir, bir plak şirketi ve gece kulübü sahibidir. Dostları "halkın zevkini Batılılaştırmaya, bayağılıktan kurtarmaya" çalışmaktadır. Haşmet, bu batılılaşma anlayışına karşı tepkilidir. Ancak Ayşe'yi şöhret yapmak için Şakir ile işbirliğine gider, Ayşe için kanto formatında bir şarkı yazar ve şarkı beğenilir. Şarkısı ile şöhrete kavuşan Ayşe, özentileri doğrultusunda yaşamaya başlayıp Haşmet’in kulübesinden ayrılır. Onu küçümser ve otele yerleşir, ölçüsüzce harcamalar yapar. Ancak halkın ilgisi hızla söner ve Ayşe yeni şarkılar bestelemesi için Haşmet'e döner.

Ayşe'nin kendisine aşk için dönmesini bekleyen Haşmet, bu kez onu sert biçimde reddedince intihara sürüklenen Ayşe'yi hastanede ziyarete gittiğinde onu gazetecilerle çevrilmiş bulur. Ayşe, asıl adının Aylin olduğunu, halka inebilmek için kimliğini değiştirip Ayşe adını almış olduğuna gazetecilere anlatmaktadır. Film, Ayşe’nin Haşmet’ten özür dilemesi, sevgililerin kavuşması ve Haşmet'in "Korkma, dünyada her zaman inanılacak sağlam şeyler bulunur." sözleriyle sona erer.[3]

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör/Aktris Rolü
Sadri Alışık Haşmet İbriktaroğlu
Ayla Algan Ayşe Goncagül
Handan Adalı Belkıs hanım
Ahmet Turgutlu Bekçi
Feridun Çölgeçen Şefik
Diclehan Baban Zambak Düriye
Ahmet Kostarika
Asım Nipton
Erdal Özyağcılar Gazeteci Cengiz
Ahmet Danyal Topatan Halil
İhsan Yüce İbrahim
Bilge Zobu Şakir
Muzaffer Yenen
Güngör Denizaşan
Hakkı Haktan
Lütfü Engin
Saadet Eliaçık
Uğur Say
Yusuf Çağatay
Aydan Erkmen

Film hakkında notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Atıf Yılmaz'ın yönettiği «Ah Güzel İstanbul» filmi 1967 yılında İtalya'da San Remo yakınlarındaki Bordighera kasabasında her yıl yapılmakta olan «Uluslararası Mizah Şenliği» kapsamında düzenlenen 10. «Komik ve Mizahi Filmler» yarışmasında, jüri özel armağanı olan «Gümüş Ağaç Ödülü» nü kazandı. Daha çok eğlenceli güldürülerin katıldığı bu yarışmada ödül alan «Ah Güzel İstanbul»un bir kara komedi olması dikkatleri çekmişti.[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Eylül 2021. 
  2. ^ Çiçek, Alican. "Ah Güzel İstanbul – Bir Modernite Eleştirisi". Tarihlisanat.com sitesi. Erişim tarihi: 5 Nisan 2021. 
  3. ^ a b Şamil, İbrahim. "Haşmet İbriktaroğlu'nun Hüzünler Kulübesi ya da Ah Güzel İstanbul'da Kültürel Yönelimler". İbrahimsamil.medium.com, 7 Eylül 2016. 5 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Nisan 2021. 
  4. ^ Yunusoğlu, Okan. "Ah Güzel İstanbul". Alatarukarecords.com sitesi,. 22 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Nisan 2021. 
  5. ^ Duruel Erkılıç, Senem. "Toplumsal Beğenideki Değişimlerin Temsili Olarak Sinema ve Müzik: Ah Güzel İstanbul, Muhsin Bey ve Neredesin Firuze". Galatasaray Üniversitesi İletişim Dergisi Sayı 8, Yıl:2008. 16 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Nisan 2021. 
  6. ^ Yeni Sinema (Ağustos 1967). ""Ah Güzel İstanbul Bordighera'da Ödül Kazandı". Yeni Sinema. ss. Sayfa 41. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]