Kara Gözlüm (film, 1970)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kara Gözlüm
Yönetmen Atıf Yılmaz
Yapımcı İrfan Ünal
Senarist Bülent Oran
Oyuncular Türkân Şoray
Kadir İnanır
Ali Şen
Aziz Basmacı
Müjdat Gezen
Mürüvvet Sim
Diclehan Baban
Mualla Sürer
Müzik Metin Bükey, Orhan Gencebay
Görüntü yönetmeni Orhan Kapkı
Stüdyo Akün Film
Cinsi Sinema filmi
Türü Romantik, Dram, müzikâl
Renk renkli
Yapım yılı 1970
Çıkış tarih(ler)i 1 Ocak 1971
Süre 116 dakika
Ülke  Türkiye
Dil Türkçe

Kara Gözlüm, 1970 Türkiye yapımı romantik-dramatik filmdir. Senaryosunu Bülent Oran'ın yazdığı filmin, Atıf Yılmaz'ın yönetmenliğini üstlendiği ve İrfan Ünal'ında yapımcısı olduğu, Önemli başrollerde Türkân Şoray, Kadir İnanır, Ali Şen ve Müjdat Gezen ve yardımcı rollerde Aziz Basmacı, Mürüvvet Sim, Diclehan Baban ve Mualla Sürer oynamıştır.

Film ayrıca Kadir İnanır ve Türkan Şoray'ın oynadığı ilk filmdir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

Başrollerde Türk sineması'nın en çok sevilen ikililerinden Türkân Şoray (Azize) ve Kadir İnanır (Kenan) oynamıştır. Film bu ikilinin oynadığı ilk film olmuştur. Ali Şen Azize'nin babası balıkçı Temel Reis rolünde ve Müjdat Gezen ise gazino çalışanı Orhan rolünde oynamıştır.

Yardımcı rollerde Aziz Basmacı (Arnavut Osman), Mürüvvet Sim (Madam Sülfik), Diclehan Baban (Handan) ve Mualla Sürer (Bedia) oynamışır.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Çekim[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin çekimlerine 1970 yılında başlanmıştır ve aynı yıl vizyona girmiştir. yönetmenliğini Atıf Yılmaz üstlenmiştir. Filmin ilk sahneleri İstanbul'daki Akün Film stüdyolarında gerçekleşmiştir. Diğer sahneleri ise yine İstanbul'daki bir gazino'da gerçekleşmiştir.

Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin müzikleri Türk sineması'nın en çok bilinen müziklerine sahiptir. Filmin müzikleri Metin Bükey ve Orhan Gencebay tarafından yapılmıştır. Filmde Türkan ŞorayBelkıs Özener seslendirmiştir ve gazino'da söylediği tüm şarkıları da Belkıs Özener tarafından seslendirilmiştir.

Filmle aynı adı taşıyan ve Belkıs Özener'in söylediği Kara Gözlüm adlı şarkı 1970'li yıllarda ve Türk sinemasında en çok bilinen şarkılardan birisi olmuştur.

Yayın[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk gösterim[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin yapımı Akün Film tarafından gerçekleşmiştir. 1970 yılında çekimlerine başlanan filmin çekimleri aynı yıl tamamlanmıştır ve aynı yıl içinde vizyona girmiştir.

Gişe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kara Gözlüm, 1970 yılında vizyona giren film. Film romantik-dramatik ve müzikâl olarak çekilmiştir. Film vizyona girer girmez çok beğenilmiştir ve müzikleriyle dikkat çeken film vizyona girdiği ilk hafta başarılı bir açılış gerçekleştirmiştir. Gişe'de ise 1970'lerde en çok hasılat yapan Türk filmleri arasına girmeyi başarmış klasik filmler arasına adını yazdırmıştır.

Ev medyası[değiştir | kaynağı değiştir]

Kara Gözlüm, 1980'li yılların başında Türkiye çapında VHS formatında yayınlandı, ve evlerde kaset olarak yerini almaya başladı. 1990'lı yıllarda ve 2000'li yılların başında televizyon kanallarında gösterildi. 2000'li yılların başlarında VCD olarak yayımlandı. 2000'li yılların ortasında DVD olarak piyasaya sürüldü.

Türkân Şoray ve Kadir İnanır filmden bir kare

Restorasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

2010'lu yıllarda Vipsaş tarafından Türk filmleri restore edilmiştir. 2012 yılında 1080p olarak, Blu-ray formatında restore edildi ve ilk olarak 2013 yılında TV kanallarında gösterilmeye başlandı.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]