Acıbadem, Kadıköy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 41°00′06″K 29°02′19″D / 41.00167°K 29.03861°D / 41.00167; 29.03861

Acıbadem
—  Mahalle  —
Mahalleden bir görünüm
Mahalleden bir görünüm
Acıbadem mahallesinin Kadıköy ilçesindeki konumu
Acıbadem mahallesinin Kadıköy ilçesindeki konumu
Koordinatlar: 41°00′06″K 29°02′19″D / 41.00167°K 29.03861°D / 41.00167; 29.03861
Ülke Türkiye Türkiye
İl İstanbul
İlçe Kadıköy
Coğrafi bölge Marmara
Nüfus (2014)[1]
 - Toplam 30,496
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 216
İl plaka kodu 34
Posta kodu 34718
İnternet sitesi:

Acıbadem, İstanbul’un Anadolu yakasında bulunan, Kadıköy ve Üsküdar ilçelerinin sınırları içerisinde toprakları bulunan bir mahalledir.

Yerleşim[değiştir | kaynağı değiştir]

Tekin Yokuşu Acıbadem Hastanesine çıkıp Acıbadem Caddesi'ne bağlanır.

20 sene öncesine kadar Hasanpaşa'ya bağlı olan semt, nüfus yoğunluğuyla birlikte Güney kısmı Kadıköy'e (Aşağı Acıbadem), kuzey kısmı ise Üsküdar'a (Yukarı Acıbadem) bağlı olmak üzere iki bölüme ayrılmıştır. Anadolu yakasında, Küçük Çamlıca’nın güney yamaçlarında, Hasanpaşa, Koşuyolu ve Küçük Çamlıca arasında yer almaktadır. Kızıltoprak Sapağı'yla birlikte Kadıköy'den çıkan Halitağa Caddesi isim değiştirerek Acıbadem Caddesi'ne dönüşür. Acıbadem semtinin alt sınırı bu caddenin güney ucundan başlamaktadır. Bu cadde Küçük Çamlıca'ya kadar ulaşmakta, yine caddenin kuzey ucu da semtin üst sınırını oluşturmaktadır. Semt, ana damarı olan Acıbadem Caddesi'nin doğu ve batı kısmında konumlanmıştır.

Acıbadem Köprüsü ise semti ortasından bölen E5 otoyolunun üzerine kurulmuştur. Acıbadem Caddesi'nden yukarı doğru çıkarken (Küçük Çamlıca yönü) Acıbadem Köprüsü'nden sonra solda kalan Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nin bitiminin hemen ardından Acıbadem Caddesi'ne dik olarak başlayan Faik Bey Sokak ve Şevket Paşa Sokak ise Kadıköy-Üsküdar sınırını oluşturmaktadır.Acıbadem Tarihi Salı Pazarı'nı Fikirtepe ile paylaşmaktadır

Google Maps üzerinden Acıbadem'i incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskiden geniş çayırların, bağların, bahçelerin ve koruların arasında Osmanlı saray mensuplarının, sultanların, şehzadelerin, paşaların köşklerinin bulunduğu Acıbadem, bugün yoğun yerleşme alanıdır. Bu yoğun yerleşme arasında, geçmişin izlerini taşıyan yapılar ve mekânlar vardır. Semtin Nişantaşı olarak bilinen kesimine II. Mahmud döneminde bir nişan taşı dikilmiştir. Padişahın, bugün yerinde bulunmayan kasrından bin adım uzaktaki bir yumurtayı vurduğu, bu nişan taşının da buraya dikildiği söylenir. Komşu semti Koşuyolu ise yine Osmanlı saray mensuplarının at bindikleri, 1900-1920 yıllarında ise at yarışlarının düzenlendiği semttir.

Acıbadem semtinin önemli tarihsel yapıları arasında, Sokullu Mehmet Paşa Av Köşkü, Abdülaziz Av Köşkü, İbrahim Ağa Camii, Ethem kaptan Camii, Faik Paşa Camii olarak da bilinen kare planlı ve tek minareli Acıbadem Camii, Acıbadem Çeşmesi, Ayrılık Çeşmesi sayılabilir.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Acıbadem'den Kadıköy ve İstanbul Boğazı girişi...

Acıbadem semti, ulaşım açısından oldukça verimli bir bölgede bulunmaktadır. Gerek Kadıköy'e gerek Üsküdar'a olan yakınlığı, E5 otoyolunun Acıbadem'i ortasından kesmesi, çevreyollarına hakim olması sayesinde Acıbadem, ulaşımın hiç de zor olmadığı bir semttir.

Toplu taşıma ile ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Kadıköy'den ve Üsküdar'dan hareket edip Acıbadem Caddesi'ni kat eden İETT otobüsleri, Kadıköy ve tam olmasada Üsküdar hareketli Acıbadem minibüsleri mevcuttur. Eğer E5 otoyolu tercih edilecekse Kadıköy ve Üsküdar'dan kalkıp E5 otoyolunu takip eden herhangi bir toplu taşıma aracı da sizin işinizi görecektir. E5 üzerindeki Acıbadem Köprüsü durağı Acıbadem Caddesi'ne ve semt merkezine, Emek Sitesi durağı Acıbadem'in doğu kısmına, İstek Vakfı durağı ise güney kısmına ulaşım için idealdir. Yukarı Acıbadem'e ulaşım için Acıbadem Caddesi'ni takip eden toplu taşıma araçları kullanılmalıdır. Kadıköy-Kartal (M4 hattı) metrosunun Acıbadem istasyonu buradadır.

Avrupa Yakası'na ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Ulaşım
Acıbadem Caddesi Eski Karakol önü

Acıbadem semtinin geniş anlamda bakıldığında komşuları Kadıköy, Üsküdar, Altunizade, Bağlarbaşı, Göztepe olarak sayılabilir. Bu da semtin çevreyollarıyla ulaşım için uygun olduğunu göstermektedir.

Acıbadem'den Koşuyolu'na geçip sırayla Koşuyolu ve Tophanelioğlu Caddelerini kullanarak Altunizade'ye ulaşabilir, Boğaziçi Köprüsü'ne giriş yapabilirsiniz. Aynı köprüye ikinci bir yoldan ulaşım için ise E5 otoyolunu kullanmanız gerekmektedir. İzmit-Ankara yönüne doğru otoyolu takiben, Göztepe Köprüsü'ne gelmeden önce köprü girişi verilmektedir. Boğaziçi Köprüsü çıkışında Altunizade sapağından sonra Acıbadem'e giriş geçtiğimiz yıllarda verilmiştir. Ancak Acıbadem Caddesi bu şekilde sadece tek yönlü olarak Çevreyolu'na bağlanmıştır. 1. Köprü Çevreyolu Acıbadem Caddesi'ne bağlanmasına rağmen, Acıbadem Caddesi Çevreyolu'na direk çıkışa sahip değildir.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü için ise yine E5 otoyolunu takip etmeniz gerekmektedir. İzmit-Ankara yönünde ilerlerken sırayla Göztepe ve Yenisahra'ya ulaştıktan sonra Kozyatağı'na gelmeden 2. Köprü girişi verilmektedir.

Acıbadem'de yaşam[değiştir | kaynağı değiştir]

Acıbadem semtinin üstten görünümü ve Telekom binası.

İstanbul'daki özel okullarından biri olan Bilfen Koleji'nin Lise ve İlköğretim kısmı, Ahmet Sani Gezici Lisesi,Çamlıca kız lisesi , İstek Vakfı Okulları, Özel Doğuş Üniversitesi, Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesi, M. Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi, Acıbadem Sağlık Grubu'nun ilk şubesi olan Acıbadem Kadıköy Hastanesi, Acıbadem GATA Hastanesi, Anadolu Yakası Telekom Müdürlüğü, Anadolu Yakası Posta İşleme Merkezi (PTT), İş Bankası Konutları ve Carrefour'a bağlı alışveriş merkezi Tepe Nautilus bu semttedir. 10 dakika mesafede ise Üsküdar Amerikan Lisesi, Kadıköy Anadolu Lisesi, St. Joseph Lisesi gibi okullar bulunmaktadır.