Acıbadem, Üsküdar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Acıbadem
Harita
Ülke Türkiye
İlİstanbul
İlçeÜsküdar
Coğrafi bölgeMarmara Bölgesi
Nüfus
 (2014)[1]
 • Toplam24,624
Zaman dilimiUTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu216
İl plaka kodu34
Posta kodu34660

Acıbadem, İstanbul ilinin Anadolu Yakası'nda bulunan Üsküdar ilçesine bağlı bir mahalledir. Güneyinde, Acıbadem, Kadıköy bulunur.

Üsküdar Acıbadem Mahalesi; batıda Altunizade, Üsküdar ve Koşuyolu, Kadıköy kuzeyde Küçükçamlıca, Üsküdar, doğuda Ünalan, Üsküdar; güneyde ise Hasanpaşa, Kadıköy ve Acıbadem, Kadıköy ile komşudur.

Cumhuriyet devri kadastro çalışmaları sırasında, Şevket Paşa Sokak'tan Acıbadem Caddesi yönüne ilerlenip, devamında Faikbey Mescidi Sokak'ı boylu boyunca takip etmekle elde edilecek hattın, kuzeyinin Üsküdar Tapu Kadastro Müdürlüğü'nün, güneyinin ise Kadıköy Tapu Kadastro Müdürlüğü'nün yetki alanında kalacağına karar verilmiş ve Acıbadem semti dahilindeki kadastro çalışmaları bu minvalde tamamlanmıştır. Şevket Paşa Sokak - Faikbey Mescidi Sokak hattının kuzeyi tapuda her ne kadar Üsküdar'a bağlı olmuşsa da, 1984'e kadar semtin tamamı, mahallî idare teşkilatı açısından Kadıköy Belediye Şubesi'ne bağlıydı. 1984'te Büyükşehir Belediyesi ile beraber ilçe belediyeleri de kurulmaya başlanınca, belediye sınırları yeniden gözden geçirilmiş ve Acıbadem semtinin tapuda Üsküdar ilçesine bağlı olan kısımları Üsküdar Belediyesi'ne bağlanmıştır. Bu işlem sonucunda İstanbul'da, biri Üsküdar Belediyesi sınırları içerisinde, diğeri Kadıköy Belediyesi sınırları içerisinde bulunan birbirine komşu 2 tane Acıbadem Mahallesi olmuştur.

"Günümüzde TSK Çamlıca Özel Bakım Merkezi sınırları dahilinde kalan Köçeoğlu Köşkü ile Ahmet Celâleddin Paşa Köşkü", "Acıbadem Nişantaşı" ve "İlk olarak 'Acıbadem İnas Sultânîsi' sonradan 'Çamlıca Kız Lisesi' adıyla hizmet vermiş Ahmet Ratip Paşa Köşkü"; Acıbadem semtindeki tarihî eserlerden Üsküdar Acıbadem Mahallesi sınırları içerisinde olanlarıdır. Ayrıca; bugün civarında aynı isimde bir cami bulunan, eski Faikbey Mescidi de, Üsküdar Acıbadem Mahallesi sınırlarında kalmaktaydı. Bu mescit, 20. yüzyılın ilk 10 senesi içerisinde, II. Abdülhamid devrinde İstanbul Şehremâneti'nde esnaf müfettişliği görevini yürütmüş Hacı Ahmet Faik Bey tarafından ahşap bir yapı olarak inşa ettirilmiştir. Yıllar içerisinde yıpranan, ahşap minaresi çöken yapı, 1975'te kâgire çevrilir. 1990'ların başlarında ise, tekrar bir inşaat sürecinden geçirilerek camiye dönüştürülür ve Faikbey Mescidi Camii adını alır.

Üsküdar Acıbadem Mahallesi'nin Uzunçayır'a bakan çukur kısmındaki eski Ford Otosan, İstanbul fabrikası arazisi üzerine 2008'de yapılmaya başlanmış Akasya Alışveriş Merkezi projesinin ve bu projeden birkaç sene evvel inşaatına başlanmış olan komşu parseldeki Almondhill projesinin tamamlanması sonucu, Acıbadem'deki nüfus yoğunluğu ve motorlu taşıt trafiği semtin yerlilerini rahatsız edecek düzeyde artmışsa da, Acıbadem bugün için hâlâ İstanbul'un en yaşanılası semtlerinden biridir. Üsküdar Acıbadem Mahallesi'nin Altunizâde ile sınır kısmında bulunan Validebağ Korusu, hâlâ Acıbademlilerin en önde gelen nefes alma yerlerinden birini teşkil eder.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mart 2015.