Ebrehe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Abraha sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Abraha Axum krallığında bir komutandı,Aksumi Hıristiyan güney Arabistan.

Ebrehe, (ö. M.S. 525 veya en geç 553)[kaynak belirtilmeli] Habeşistandaki Aksum krallığının Yemen valisi iken sonradan bağımsızlığını ilan ederek Yemen kralı olmuştur.

İslami kültürde[değiştir | kaynağı değiştir]

Ebrehe Fil suresi ile ilgili efsanevi anlatımların kahramanlarından biridir. Bu anlatımlara göre; “Ebrehe Yemen’de, Habeşistan Krallığına bağlı hırıstiyan bir vali idi ve Arapların her sene hac amacıyla Mekke'ye gitmelerini istemiyordu. San'ada büyük bir kilise yaptırdı ve ismini 'Kuleys' koydu.

Ebrehe Habeş Kralı'na halkın hac için ancak 'Kuleys'i ziyaret edebileceklerini; Mekke'ye gidenlere izin vermeyeceğini yazarak O’nun da desteğini aldı.

Ebrehe'nin haccı engelleme niyeti Yemen'li Arapları öfkelendirdi. Rivayete göre Nukayl isminde bir yerli, Kuleys’e girerek kimsenin olmadığı bir zamanda içeriyi harabeye çevirdi, kirletti ve kayıplara karıştı. Ebrehe ağır bir hakarete uğramıştı.

Olayın üzerine bir de kilisenin yanması eklenince vali intikam almaya karar verdi;

Kâbe’yi yıkmak ve enkazı fillerle Yemen'e taşımak için dört bin Fil ve üç yüz bin Habeşliden oluşan ordusu ile harekete geçti.

M.S.3 yy da Güney Arabistan

Mekke çevresine kadar gelen öncüler Mekkelilerin koyun ve develerini alıp konaklama yerleri olan Taif’e kaçırdılar. Ebrehe Mekke emiri olan Abdulmuttalibin pazarlık tekliflerini de geri çevirdi.

Ordu Mekke üzerine yürümeye hazırlanırken gökyüzü Ebabil kuşları ile doldu, gagaları ve ayaklarında taşıdıkları taşlar ile Ebrehe ordusunu taş yağmuruna tuttular.

İstilacı ordu bozguna uğradı. Etleri lime lime dökülerek ölüyorlardı. Kalanlar Ebrehe de içlerinde olduğu halde perişan bir vaziyette Yemen'e doğru kaçtılar.”

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]