Marib

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Marib
Günümüzde şehrin güneyinde kalan Eski Marib'in harabeleri
Ülke Yemen Yemen
İl Marib ili
Nüfus
 • Toplam 16,794
Zaman dilimi UTC+03.00 (Yemen Standart Zaman Dilimi)

Marib, Yemen'de bir şehir. Marib ilinin başkentidir. Ülkenin başkenti San'a'nın yaklaşık 120 km doğusunda bulunur. Milattan önce 1200 yıllarında Saba Krallığı'nın başkenti olduğu rivayet edilir.. MÖ 25 yılında Aelius Gallus, Mısır'dan Marib'e bir keşif gezisi düzenledi.

Eski Marib şehri 20. yüzyılda terk edildi. Eski kentten günümüze sadece küçük bir köy şeklindeki yıkıntılar kalmıştır. Çağdaş Marib şehri eskisinin 3.5 km kuzeyinde bulunur.

Antik Marib barajı (Sedd el Arim) bölgenin önemli tarihi yapılarından biridir. Kerpiçten yapılan bu barajın yıkılması ve oluşan sel halkın dilinde efsaneleşir Kur'an' ayetlerine konu edilir;

"Andolsun, Sebe'nin oturduğu yerlerde de bir ayet vardır. Sağdan ve soldan iki bahçeliydi. Rabbinizin rızkından yiyin ve O'na şükredin. Güzel bir şehir ve bağışlayan bir Rabb.

Ancak onlar yüz çevirdiler, böylece Biz de onlara Arim selini gönderdik. Ve onların iki bahçesini, buruk yemişli, acı ılgınlı ve içinde az bir şey de sedir ağacı olan iki bahçeye dönüştürdük." (Sebe Suresi 15-16)


2007 yılında eski şehirdeki antik tapınağı gezen turistlere bir intihar saldırısı düzenlendi. Saldırıda yedi İspanyol turist ve iki Yemenli rehber hayatını kaybetti.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]