İçeriğe atla

Marib

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Marib
Günümüzde şehrin güneyinde kalan Eski Marib'in harabeleri
ÜlkeYemen Yemen
İlMarib ili
Nüfus
 • Toplam16,794
Zaman dilimiUTC+03.00 (Yemen Standart Zaman Dilimi)

Marib, Yemen'de bir şehir. Marib ilinin başkentidir. Ülkenin başkenti San'a'nın yaklaşık 120 km doğusunda bulunur. Milattan önce 1200 yıllarında Saba Krallığı'nın başkenti olduğu rivayet edilir.. MÖ 25 yılında Aelius Gallus, Mısır'dan Marib'e bir keşif gezisi düzenledi.

Eski Marib şehri 20. yüzyılda terk edildi. Eski kentten günümüze sadece küçük bir köy şeklindeki yıkıntılar kalmıştır. Çağdaş Marib şehri eskisinin 3.5 km kuzeyinde bulunur.

Antik Marib barajı (Sedd el Arim) bölgenin önemli tarihi yapılarından biridir. Bu barajın (bakımsızlık, yıpranma veya savaşlar nedeniyle) yıkılması ve oluşan sel halkın dilinde efsaneleşir Kur'an' ayetlerine konu edilir;

"Andolsun, Sebe'nin oturduğu yerlerde de bir ayet vardır. Sağdan ve soldan iki bahçeliydi. Rabbinizin rızkından yiyin ve O'na şükredin. Güzel bir şehir ve bağışlayan bir Rabb.

Ancak onlar yüz çevirdiler, böylece Biz de onlara Arim selini gönderdik. Ve onların iki bahçesini, buruk yemişli, acı ılgınlı ve içinde az bir şey de sedir ağacı olan iki bahçeye dönüştürdük." (Sebe Suresi 15-16)

Büyük Marib barajının kalıntıları (1988)

Arap kavminin kaderini tayin eden mühim göç dalgalarından birisi, bilindiği kadarıyla Me'rib seddinin yıkılmasından sonra gerçekleşmiştir. Bu mühim olayın etkisi, Arapların zihninde uzunca bir müddet canlı kalmıştır.[1]


2007 yılında eski şehirdeki antik tapınağı gezen turistlere bir intihar saldırısı düzenlendi. Saldırıda yedi İspanyol turist ve iki Yemenli rehber hayatını kaybetti.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ Ayyıldız, Esat. “Göç Olgusunun Klasik ve Modern Arap Edebiyatındaki Yansımaları”. VI. Uluslararası Orta Doğu Sempozyumu: Sosyo-Politik Yönleriyle Orta Doğu’da Değişim. Ed.Onur Kaya, Keisuke Wakizaka. 51-53. İstanbul: İstanbul Gelişim Üniversitesi Yayınları, 2021.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]