Abdiveli Şeyh Ahmed

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Abdiveli Şeyh Ahmed
عبدالولي الشيخ أحمد
Somali Başbakanı
Görev süresi
21 Aralık 2013 - 24 Aralık 2014
Başkan Hasan Şeyh Mahmud
Yerine geldiği Abdi Farah Shirdon Saaid
Yerine gelen Ömer Abdiraşid Ali Şarmarke
Kişisel bilgiler
Doğum 1 Temmuz 1959 (1959-07-01) (61 yaşında)
Bardera, Somali
Partisi Bağımsız
Bitirdiği okul Somali Ulusal Üniversitesi
Algonquin College
Ottawa Üniversitesi

Abdiveli Şeyh Ahmed (d. 1959), Ayrıca Abdiveli Şeyh Ahmed Muhammed olarak bilinen, Somalili bir ekonomist, diplomat ve politikacı. Somali'nin eski Başbakanıdır.

Ahmed, 1959 yılında, Somali'nin güneyinde, Gedo bölgesinde Bardera'da doğdu. Marehan Darod klanındandır. 1991 yılında iç savaş patlak verdiğinde Kanada'ya taşındı. Somali ve Kanada çifte vatandaşlığına sahiptir. Ayrıca, Etiyopya, Cibuti, Mısır, Yemen, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Zambiya, Kenya ve Malezya gibi diğer ülkelerde yaşamış ve çalışmıştır.

Abdiveli Şeyh Ahmed akıcı Somalice, Arapça, İtalyanca ve İngilizce konuşabilmektedir. Ayrıca Fransızcasıda iyidir. Ahmed evli ve çocukları var.

Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Abdiveli Şeyh Ahmed, lise sonrası eğitimi için, Mogadişu Somali Ulusal Üniversitesi (SNU) İktisat bölümünü kazandı.Daha sonra, Ottawa Algonquin College'de okudu. Bilgisayar Programcılığında diplomasını aldı. Sonradan Ottawa Üniversitesi'nde okudu. Orada, İktisat bölümünde M.A. derecesş kazanarak doktorasını yaptı.

Ayrıca, ABD ve diğer devlet kurumlarında birçok profesyonel diplomaları bulunmaktadır. Bunlar arasında Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA), Proje Planlama Diploması, Proje Yönetimi Diploması ve USDA Hayvan ve Bitki Sağlığı Denetim Servisi'nden (Aphis) Hayvan Sağlığı Yönetimi Diplomaları bulunmaktadır.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1984 yılından 1990 yılına kadar, Mogadişu Hayvancılık Pazarlama ve Sağlık Ajansı Genel Müdürü oldu.

1991 ve 1998 yılları arasında, MISK Enterprises, Cibuti'de, San'a ve Nairobi'de hayvancılık ihracat firmasında Genel Müdür olarak görev yaptı.

Ahmed, daha sonra 1998-2003 yılları arası Kanada'da Ottawa Üniversitesi Uluslararası Kalkınma Bankası ve Ticaret Ekonomi Analisti olarak çalıştı.

Kızıldeniz Hayvancılık Ticaret Komisyonu - 2003-2006 yılında, Afrika Birliği'nin Hayvan Kaynakları Inter-Afrika Bürosu 'nda (IBAR) Program Yöneticisi oldu.

Ahmed, sonradan 2007 ve 2009 yılları arasında Lusaka'da ve Güney Afrika'da Kıdemli Hayvancılık ve otlatıcılık Danışmanı olarak görev yapmıştır.

2010 yılından itibaren 2013'e kadar, Cidde İslam Kalkınma Bankası Kıdemli Tarım ve Kırsal Kalkınma Görevlisi olarak görev yaptı.

Başbakanlık[değiştir | kaynağı değiştir]

12 Aralık 2013 tarihinde, görevdeki Somali Cumhurbaşkanı Hassan Şeyh Mohamud, Abdi Farah Shirdon'un yerine yeni ulusal hükümetin Başbakanı olarak Ahmed'i tayin ettiğini Federal Parlamentoda açıklamıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Abdiveli Şeyh Ahmed İngilizce Wikipedia maddesi
Siyasi görevi
Önce gelen
Abdi Farah Shirdon Saaid
Somali Başbakanı
2013–2014
Sonra gelen
Ömer Abdiraşid Ali Şarmarke