Lusaka

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lusaka
Zambia üzerinde Lusaka
Lusaka
Lusaka
Lusaka'nın Zambiya'daki konumu
Ülke Zambiya Zambiya
Bölge Lusaka
İlçe Lusaka
Rakım 1.250 m (4.100 ft)
Nüfus
 (2010 (resmi))
 • Kent
1,742,979

Lusaka, Afrika kıtasında bulunan Zambiya devletinin başkentidir. Şehirde 2010 resmî nüfus verilerine göre 1.742.979 kişi yaşamaktadır.[1] Ülkenin Lusaka Bölgesi'nde yer alan başkent, aynı zamanda ülkenin en büyük şehri konumundadır.

Şehir hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Lusaka, adını şehrin kurucusu "Lusaka"dan almıştır. Bölge, 1900'lerin başına kadar bir yerli köyü olarak belirse de, 1905'te sömürgeci İngiliz ordusunun Demiryolu inşasına başlamasıyla genişleyen bölge, bu tarihte itibaren bir şehir olarak anılmaya başlanmıştır. Bölge, zamanla ticaret yollarının üzerinde uğrak bir alanda yer alması nedeniyle, hızla gelişmiştir.

1953'te Güney ve Kuzey Rodezya'nın kurulmasıyla beraber, Zambiya başta olmak üzere şehrin içinde yer aldığı yöre, bu oluşuma destek vermemiş, böylece Lusaka, 1964'te kurulan bağımsız Zambiya'nın başkenti olmuştur. Bu süreden sonra devamlı olarak göze çarpan ve sürekli gelişen Lusaka, Afrika'daki en büyük şehirlerden biri haline gelmiştir. 2000 yılında 1 milyonu geçen nüfusuyla, Lusaka bugün Zambiya'nın en büyük şehri olarak belirmiştir. Lusaka, Zambiya'nın ulusal başkenti olarak, yasama ve yürütme'nin yapıldığı merkezi bir şehirdir. Kentte meclis yer almaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehir merkezi, Kahire Caddesi'nin batısı başta olmak üzere birçok yüksek yapı içermektedir. Yeni Şehir Marketi ve Kamwala Marketi, merkezi ticari alanlardır. Şehrin doğu yakasında Meclis ve Bakanlıklar mevcuttur. Lusaka'daki mahalleler;

İlgi alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehirde aşağıdaki mekanlar turistler başta olmak üzere insanların dikkatini çekmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Lusaka nüfus bilgileri 14 Şubat 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.(Almanca)