İçeriğe atla

Abdi Farah Shirdon Saaid

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Abdi Farah Shirdon
عبدي فارح شردون
Somali Başbakanı
Görev süresi
17 Ekim 2012 - 21 Aralık 2013
Başkan Hasan Şeyh Mahmud
Yerine geldiği Abdiveli Muhammed Ali
Yerine gelen Abdiveli Şeyh Ahmed
Kişisel bilgiler
Doğum 1 Temmuz 1958 (66 yaşında)
Dhusamareb, Somali
Partisi Bağımsız
Bitirdiği okul Somali Ulusal Üniversitesi

Abdi Farah Shirdon Saaid (d. 1958, Dhusamareb, Somali), Somalili iş insanı, ekonomist, politikacı ve Somali eski Başbakanı.

Saaid, 1958'de Somali'nin merkez Galguduud bölgesinde bulunan Dhusamareb kentinde doğdu. Abdi Farah Shirdon Saaid orta sınıf bir aileden gelmektedir ve Marehan Darod klanındandır.

Saaid, Asha Hacı Elmi ile evli olup, Somali Federal Parlamentosunun önemli bir barış aktivisti ve üyesidir. Çiftin dört çocuğu bulunmaktadır. Abdi Farah Shirdon Saaid, Somalice'nin yanı sıra İtalyanca ve İngilizce konuşabilmektedir.

Liseyi bitirdikten sonra Saaid, üniversite eğitimi için Somali'nin başkenti Mogadişu'ya taşındı. Ekonomi alanında lisans aldı. Somali Ulusal Üniversitesi'nde okudu ve 1983'te pekiyi derecesi ile mezun oldu.

Erken dönem kariyeri

[değiştir | kaynağı değiştir]

Siad, Barre yönetimi sırasında profesyonel kapasitede, 1983 ile 1985 yılları arasında Tarım Bakanlığı ve Ulusal Maliye Bakanlığı'nda ekonomist olarak çalıştı. Ardından hükûmeti bıraktı ve Shirdon Uluslararası şirketini kurdu.

1991'de Somali'de iç savaşın patlak vermesinden sonra Saaid, Kenya'nın başkenti Nairobi'ye taşındı. Orada önemli bir ithalat-ihracat firması çalıştırarak başka bir işletme açtı.

Mart 2012'de Saaid; uzmanlar, aydınlar, iş adamları ve politikacıların oluşan Somalili bir sivil toplum kuruluşunun başkanı seçildi.

Başbakanlığı

[değiştir | kaynağı değiştir]

6 Ekim 2012'de Saaid, görevdeki Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud tarafından Somali'nin yeni Başbakanı olarak atandı.[1]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ekim 2012. 
Siyasi görevi
Önce gelen
Abdiveli Muhammed Ali
Somali Başbakanı
2012–2013
Sonra gelen
Abdiveli Şeyh Ahmed