Aang

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aang
Avatar: Son Havabükücü karakteri
İlk görünüm"The Boy in the Iceberg"
YaratanMichael Dante DiMartino ve Bryan Konietzko
CanlandıranNoah Ringer
SeslendirenZach Tyler Eisen
Mitchel Musso (TV denemesi)
Bilgileri
CinsiyetErkek
UnvanAvatar
Evlilik(ler)Katara
AkrabalarıKeşiş Giatsou
UlusHava Gezginleri
Büktüğü ElementHava, Ateş, Su, Toprak, Enerji

Aang Nickelodeon'ın animasyon televizyon dizisi Avatar: Son Havabükücü 'de bir kurgusal karakter. Karakter, Michael Dante DiMartino ve Bryan Konietzko tarafından oluşturulmuştur. ABD vb. İngilizce konuşan ülkelerde Zach Tyler Eisen, Türkiye'de ise Dizide Sercan Gidişoğlu, filmdeyse Ziya Durukan tarafından seslendirilmiştir.Dizinin Son Hava Bükücü 'deyse genç oyuncu Noah Ringer tarafından canlandırılmıştır.Filmde adı orijinal Tibetçe fonetik okunuşuyla "Aang" olarak okunmuştur. Aang dizinin baş kahramanıdır. "Zuko Alone" bölümü hariç (yayınlanmamış bir deneme bölümü de dahil) dizinin tamamında görülür.[1] Aang trading card, video oyunları, tişört ve internet karikatürleri gibi diğer medyalarda da görülmektedir.

Dizide, Aang kurtulan son Havabükücü ve etraflarında havayı manipüle etme gibi benzeri olmayan bir yeteneğe sahip yegane insan ırkı Hava Gezginlerinden bir keşiştir. 112 yaşında bir asırlıktır da.[2] Bir yüzyıl boyunca saklanmış olması biyolojik yaşını 12 olarak kalmasını sağlamıştır.[2] İkinci bölümde Aang'in, insan formunda gözüken gezegenin ruhu Avatar'ın şu anki Reenkarnasyonu olduğu anlaşılmıştır.[3] Avatar olarak Aang elementlerin dördünü de kontrol edip Dört Ulus'un barış içinde yaşamasını sağlamakla görevlidir.[4] Dizide Aang'in bu görevi tamamlamak üzere yolculuğu anlatılır.[4]

Aang'in birçok özelliği Asya kültürlerinden etkilenmeleri içerir; Budist ve Taoist geleneklere dayanan vejetaryenlik buna örnek olarak gösterilebilir,[5][6] Aang dizinin gönülsüz kahramanıdır,[4] Dünya'yı Ateş Ulusu'ndan kurtarmak için arkadaşlarının katıldığında çekinmiştir.[3] "lighthearted" kişiliğini eleştirmenler aralarında iyi olarak kabullendiler. Yapımcıları Aang'in "hilekâr bir kahraman" ve "düşmanlarını zekâsıyla yenen" biri olması niyetindeydiler.[7]

Oluşum ve fikir[değiştir | kaynağı değiştir]

Aang karakteri Bryan Konietzko'nun bir çiziminden geliştirilmiştir. Taslak kafasının üstünde bir ok işareti olan orta yaşlı kel bir adam olarak çizilmişti. Konietzko karakteri uçan bizonu olan bir çocuğun resmine geliştirdi.[8] Bu arada, Güney Kutbunda kapana kısılmış kâşiflerle ilgili belge Michael Dante DiMartino'nun ilgisini çeker ve bu fikrin oluşmasına sebep olur:

Karlı bir arazide kapana kısılan bu su insanlarıyla birlikte bir hava insanı vardır...ve belki bazı ateş insanları onlara baskı yapıyorlar...

— Michael Dante DiMartino ve Bryan Konietzko[8]

Konu dizinin birinci ve ikinci bölümleriyle "onlara baskı uygulayan ateş insanları"yla (Ateş Ulusu Askerleri ve Zuko'yla) "(onlar) karlı arazide kısılı kalır" iken (Güney Su Kabilesi) "su insanları" (Katara ve Sokka) "hava insanı"nı (Aang'i) kurtarırlar şeklinde uyuşur.[2][8] Dizinin yapımcıları Aang'in yüz yıl boyunca bir buzdağında tıkılı kalmış olması niyetindelerdi. Momo adında evcil bir hayvan robotu ve bir düzine uçan bizonunun olduğu fütüristik bir dünyada uyanacaktı. Yapımcılar sonradan fikir değiştirip buzdağında kalma süresini yüz yıl olarak, robot olan Momo'yu uçan lemura ve bizon sayısını da bire düşürerek değiştirmişlerdir.[8]

Aang'in karakteri kültürel ideolojilerin geliştrilmiş bir halidir. Dizinin yapımcılarına göre "Buddhism and Taoism"in Avatar karakterinin arkasında önemli bir ilham kaynağıdır."[6] karakterin dikkate değer bir davranışı olan vejetaryenlik Budhizm veya Taoizm ile doğrudan bağıntılıdır.[9]

Avatarlar (sağdan sola doğru): Aang, Roku, Kyoshi, Kuruk, Yangchen ve diğer önceki Avatarlar.

Dizinin yaratıcılarından Michael Dante DiMartino:

Sorunları çözen ve güçlü yeteneklerinin yanı sıra zekasıyla da düşmanlarını yenen bir Aang karakteri oluşturmayı istiyoruz.

— Michael Dante DiMartino[7]

"The King of Omashu"[5] ve "The Headband"[10] bölümlerinde de göründüğü gibi Aang bir vejetaryendir. Hava Gezginlerinin ona tüm canlıların kutsal olduğunu öğretmesinden beri et yemekten kaçınır. Aang "The Spirit World (Winter Solstice, Part 1)" bölümünde dövüşme konusunda isteksiz olduğunu belirtmiştir; köyü yerle bir eden ruhla kavga etmek yerine umutsuzca onu caydırmaya çalışmıştır.[11] Şiddet içermeyen doğası gereği Ateş Kralı Ozai'yi öldürmekte de ahlakî bir isteksizlik göstermiş[12] ve sonunda Ozai'yi öldürmek yerine yalnızca ondan bükme yeteneğini almıştır. Dizide Aang dört ulusun dördüne de uzanan karmaşık bir arkadaş çevresine sahiptir.[2]

Birkaç bölümde havabükme ile uçma yeteneği olduğunu göstermiştir. Aang bir teknik yardımıyla Hava Topu adını verdiği havadan bir top yapıp onu kullanabiliyor.[13] Planörle[2] ve Appa'nın[14] da kullandığı diğer uçma teknikleri de mevcuttur. Ayrıca Avatar Hâlindeyken Aang bir hava topu içinde uçabilmektedir.[15]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Written and Directed: Michael Dante DiMartino, Bryan Konietzko; Voices: Mitchel Musso as Aang and Mae Whitman as Kya. Avatar: The Last Airbender — The Complete Book One Box Set (DVD). Nickelodeon. 
 2. ^ a b c d e Yönetmen: Dave Filoni, Yazarlar: Michael Dante DiMartino, Bryan Konietzko (21 Şubat 2005). "The Boy in the Iceberg". Avatar: The Last Airbender. 1. sezon. § 1. Nickelodeon. 
 3. ^ a b Pittarese, Frank (2006). "Nation Exploration". Nickelodeon Magazine, Winter 2006. s. 2. 
 4. ^ a b c "Watch Out For Avatar on September 10!". Nickelodeon Asia. 8 Haziran 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mart 2008. 
 5. ^ a b Yönetmen: Anthony Lioi; Yazar: John O'Bryan (18 Mart 2005). "The King of Omashu". Avatar: The Last Airbender. 1. sezon. § 5. Nickelodeon. 
 6. ^ a b DiMartino, Michael Dante; Konietzko, Bryan (2006). "Myth Conceptions". Nickelodeon Magazine, Kış 2006. Nickelodeon. s. 7. 
 7. ^ a b DiMartino, Michael Dante; Konietzko, Bryan (6 Eylül 2007). "Interview: Avatar's Bryan Konietzko and Michael Dante DiMartino". IGN Entertainment. Eduardo Vasconcellos tarafından görüşme yapıldı. Eduardo Vasconcellos. 18 Kasım 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Kasım 2007. 
 8. ^ a b c d DiMartino, Michael Dante; Konietzko, Bryan (2006). "In Their Elements". Nickelodeon Magazine, Winter 2006. s. 6. 
 9. ^ DiMartino, Michael Dante; Konietzko, Bryan (2006). "Myth Conceptions". Nickelodeon Magazine, Winter 2006. s. 7. 
 10. ^ Yönetmen: Joaquim dos Santos; Yazar: John O'Bryan (28 Eylül 2007). "The Headband". Avatar: The Last Airbender. 3. sezon. § 2. Nickelodeon. 
 11. ^ Yönetmen: Lauren MacMullan; Yazar: Aaron Ehasz (8 Nisan 2005). "The Spirit World (Winter Solstice, Part 1)". Avatar: The Last Airbender. 1. sezon. § 7. Nickelodeon. 
 12. ^ Liu, Ed (18 Temmuz 2008). ""Sozin's Comet" Produces an Epic Season Finale for "Avatar the Last Airbender"". Toon Zone. 16 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2008. 
 13. ^ Yönetmen: Giancarlo Volpe; Yazarlar: Michael Dante DiMartino, Bryan Konietzko (15 Eylül 2006). "The Drill". Avatar: The Last Airbender. 2. sezon. § 13. Nickelodeon. 
 14. ^ Yönetmen: Giancarlo Volpe; Yazar: Tim Hedrick (12 Nisan 2006). "The Swamp". Avatar: The Last Airbender. 2. sezon. § 4. Nickelodeon. 
 15. ^ Yönetmen: Joaquim dos Santos; Yazarlar: Michael Dante DiMartino, Bryan Konietzko (19 Temmuz 2008). "Sozin's Comet, Part 4: Avatar Aang". Avatar: The Last Airbender. 3. sezon. § 21. Nickelodeon. 11 Haziran 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ağustos 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]