Avatar: The Last Airbender – The Promise

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Avatar: The Last Airbender – The Promise Türkiye'de Avatar: Son Hava Bükücü - Söz ismiyle çıkmış çizgi romandır. Gene Yang tarafından yazılmıştır. Naoko Kawano tarafından renklendirilmiştir.

Avatar: Son Hava Bükücü: Söz
Avatar: The Last Airbender: The Promise
Avatar: Son Hava Bükücü: Söz
Yayın bilgileri
YayıncıDark Horse Comics
Yayınlanma tarihi1. Bölüm: 25 Aralık 2012

2. Bölüm: 30 Mayıs 2012

3. Bölüm 9 Ekim 2012
Kronoloji
Sonraki →
Avatar: The Last Airbender: The Search

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

1. Bölüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Çizgi roman dizinin bittiği yerden başlamaktadır. Avatar Aang Ateş lordunu yenmiş ve bir barış harekâtı denemektedir. Harekâtın amaçlarından biri de Ateş ulusu kolonilerini tekrar eski yurtlarına bağlamaktır. Eski bir Toprak ulusu bölgesi olan Yu Dao'da bunlardan biridir. Kitabın başında Ozai'nin yenilmesiyle başa geçen Zuko'ya bir suikast girişiminde bulunulur, suikast girişiminde bulunan ise Yu Dao'nın Koloni Başkanı Morıshıta'nın kızıdır. Suikastın sebebi ise Yu Dao'da yıllarca yaşamış ateş ulusunun ülkelerine dönmeye zorlanmasıdır. Koloni yıllar içinde Ateş ulusu kültürü ile birleşmiştir ve halk şehri terk etmek istemez. Ayrıca Koloni Başkanı babasının buna izin vermeyeceğini söyler. Zuko bu duruma çok sinirlenir ve babasına benzetilmeye dayanamasa dahi barış harekâtına desteği keser. Bu sırada Toph bir metal bükme okulu açmıştır. Appa'yı yukarıda hissedince Aang, Sokka ve Katara'ya katılmıştır. Zuko'nun desteği çektiğini öğrenince üzülmüştür. Aang ise bu sohbetin geçtiği zaman aralığında ondan önceki avatar olan Roku ile konuşmaktadır. Roku ona Zuko'yu öldürmesini söyler, lakin Aang bir arkadaşın daima konuşarak sorun çözmesi gerektiğini söyler. Ardından Katara ve Aang, Zuko ile konuşmak için ateş ulusu askerlerini yener. Zuko onları durdur, Aang ve Zuko arasındaki kısa çatışmadan sonra Zuko onlara Yu Dao'yu gezdirir ve buranın ve birçok şehrin ateş ulusuna bağlı olması gerektiğini, bu konuda toprak kralı ile konuşabileceğini söyler. Bölüm Zuko'nun babası ile konuşmasıyla sona erer. Bölüm Katara ve Aang'in sevgili olmaya karar vermesiyle Avatar serisi için çok önemlidir.

2. Bölüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm Toph ve Sokka'nın Metal Bükme Akademisine gitmesiyle başlar. Okulun eski sahibi okulu tekrar almış ve ateş bükme eğitimleri yapmaktadır, bunun üzerine sinirlenen Toph okul müdürüyle bir anlaşma yapar. Hem onun Hem de Ateş bükme hocasının öğrencileri bir savaş yapacak ve kazanan okulun sahibi olacaktır. Bu sırada Aang ve Katara Avatar Fan Kulübü ile tanışır. Zuko ise babası ile konuşmaktadır. Babası Zuko'ya ne kadar zayıf olduğunu söyler. Toph öğrencilerini eğitmeye başlamıştır lakin bir başarı görememiştir. Sokka sorunca öğrencilerini nasıl seçtiğini anlatmıştır. Katara ise fan kulübünde çok sıkılmıştır. Zuko babası ile tekrar konuşmuş ve çok sinirlenmiştir. Aang ve Katara Toprak Kralı ile konuşmaya başlamıştır. Toprak Kralı asker sürmeye karar vermektedir ve kararının kesin olduğu söyler. Bu sırada Toph öğrencileri tetiklemeye çalışır. Lakin başaramasa da öğrenciler Toph için metal büker ve okulu geri alır. Bölüm Ateş ulusu ve Toprak ulusunun savaş hazırlıklarıyla biter.

3. Bölüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm Zuko'nun rüyasıyla başlar. Bu sırada Ateş ve Toprak Ulusları savaşmaktadır. Kitap boyunca Karakterler Zuko ve Toprak ulusunu barışa zorlamaya ve savaşı bitirmeye çalışır. Ayrıca Aang bu bölümde Avatar Roku ile iletişim kurmasına olanak sağlayan aleti kırar. Kitap Zuko'nun Azula ile konuşması ve annesini bulmak için yardım istemesiyle biter.

Yayın[değiştir | kaynağı değiştir]

Orijinal dizinin Temmuz 2008'de sona ermesinden bu yana, Avatar: The Last Airbender hayranları ana karakterlerin kaderleriyle ilgili olarak daha tatmin edici bir açıklama talep etmişlerdi. 2010 yılının sonlarında, o sırada Dark Horse Comics'in editörü olan Samantha Robertson, en çok American Born Chinese serisiyle tanınan çizgi roman yazarı Gene Yang'a başvurdu. Kendisi ve Avatar: The Last Airbender serisini yaratıcıları Michael Dante DiMartino ve Bryan Konietzko ile "bazı konuşmalardan" sonra Yang ile yaratcılar orijinal dizinin doğrudan devamı niteliğinde olacak üç çizgi roman yazmak için sözleşme imzaladı. Yang yazarken DiMartino ve Konietzko ile yakın işbirliği yaptı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

[1]

[2]

[3]

  1. ^ "Avatar Türkiye". 1 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "BirDiziHaber". Dizi Haber. 12 Kasım 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Şubat 2021. 
  3. ^ "İngilizce Vikipedi". 14 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi.