Azula

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Azula, Amerikan yapımı Avatar: Son Havabükücü dizisinin antagonist baş karakterlerinden biri. Karakter, Michael Dante DiMartino ile Bryan Konietzko tarafından yaratılmış, orijinal gösterimde Grey DeLisle tarafından seslendirilmiştir.

Karakteri ve özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Azula'nın yaşı dizide belirtilmese de, Nickoledon'un yayınladığı bilgilere göre 14 yaşındadır. Ateş Ulusu'nun prensesi olan Azula, ismini dedesi olan Ateş Kralı Azulon'dan almıştır. Anne tarafından büyük dedesi Avatar Roku, baba tarafından ise Ateş Kralı Sozin'dir. Babası Ozai, annesi Ursa'dır. Zuko ise kardeşidir.[1][2] Küçüklükten beri ateş bükmede yetenekli olarak tasvir edilmiştir ve babası Ozai'ın en sevdiği çocuğudur. Azula, diğer ateş bükücülerin aksine çok daha güçlü olan mavi alevi kullanır ve dizideki yaşayan beş yıldırım bükücüden biridir.

Kişilik olarak Azula, acımasız ve mükemmeliyetçi olarak tasvir edilir.[3] Azula'nın kişiliği üzerine yapılan incelemelerde, yüksek derecede zeki olduğu, antisosyal ve narsisistik kişilik bozukluğu olduğu, Makyavelist ve sadist özellikler gösterdiği ve Mai ile Ty Lee'nin ihanetinden sonra şizofreni geliştirdiği sonucu çıkartılmıştır.[4]

Görünümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Avatar: Son Havabükücü[değiştir | kaynağı değiştir]

1. Kitap: Su[değiştir | kaynağı değiştir]

Azula, ilk olarak Zuko'nun 13 yaşında babası Ozai'a karşı girdiği agni kai ateş bükme turnuvasını hatırladığı bir kesit esnasında görülür. Burada Azula, Zuko'nun yüzünün yanmasından sonra gülümser.[5] Azula ayrıca sezonun sonunda, babası Ozai tarafından, Zuko'yu ve Avatar'a yardım ederek kendisine ihanet ettiğini düşündüğü amcası Iroh'u bulması konusunda görevlendirilirken görünür.[6]

2. Kitap: Toprak[değiştir | kaynağı değiştir]

Azula, Omaşu'da Avatar ile karşılaşır ve çocukluk arkadaşları Mai ve Ty Lee ile oluşturduğu grupla onu yakalamaya çalışır.[7] Sezonun takip eden bölümlerinde de Aang, Zuko ve Iroh'u yakalamaya çalışmaya devam eder. İlk başta Ba Sing Se şehrini büyük bir matkap yardımıyla ele geçirmeye çalışır ama başarısız olur. Daha sonra grup, bükme yeteneği olmayan, ancak eski bir Avatar olan Kyoshi'nın dövüş ve giyinişine sahip Kyoshi Savaşçıları ile karşılaşır[8] ve onları yenerek yerlerine geçerler.[9] Kılık değiştiren grup, Ba Sing Se'ye girer ve Dai Li adlı savaşçı grubun lideri Long Feng ile birlikte Toprak Kralı Kuei ile Beşler Konseyi'ne karşı bir askerî darbe gerçekleştirir.[10]

Gücü ele geçirmesinin hemen ardından Azula, Long Feng'e ihanet eder ve Dai Li'nin yeni lideri olur. Bu sırada Zuko ile karşılaşır ve onu kendisine katılması konusunda ikna eder. Daha sonra Azula ve Aang savaşır ve bu Aang'in yıldırım ile yaralanmasıyla sonuçlanır, ancak Katara Aang'i iyileştirir. En sonunda Azula, Dai Li'nin şehrin duvarlarını yıkmasını ister ve şehir Ateş Ulusu'nun istalasına hazırlar.[11]

3. Kitap: Ateş[değiştir | kaynağı değiştir]

Ama Ty Lee ve Mai sonunda Azula'ya ihanet eder (3. Kitap, Bölüm 15). 3. Kitap Bölüm 19'da babası Azula'dan Ateş Kraliçesi olmasını ister.

3. Kitap, Bölüm 20'de Azula aklını yitirmiştir. Şimdiye dek annesi tarafından canavar olarak adlandırılmış olduğunu, arkadaşları tarafından terk edilmiş olmasını ve ağabeyinden güçlü olmasına rağmen güvenecek kimsesi olmadığını düşünmeye başlayan Azula, bu yüzden paranoyak bir ruh haline girer. Aynada annesini görür ve onun kendisini aslında çok sevdiğini söylediğini hayal eder, fakat buna güvenemez ve sinirle aynayı parçalar.

Azula, tüm hizmetlileri onlara güvenemediği için saraydan kovduğundan ötürü kendisine yardım edecek kimse kalmamıştır; bu yüzden saçlarını dahi toplayamaz ve zaten gittikçe bozulmaya başlamış akıl sağlığı ile saçlarına tahammül edemeyerek bir kısmını kırpar. Taç giyme törenine bu halde çıkar, fakat zaten babası ve tüm ordu Toprak Krallığını yok etmeye gittiklerinden, sarayda bu olaya katılacak birkaç görevli dışında kimse yoktur. Tacını giymek üzereyken, Katara ve Zuko Appa ile gelirler. Zuko Azula'ya "O tacı giyecek kişi benim" der, Azula da bunun üzerine Zuko'yu düelloya davet eder. Normal şartlarda Azula'nın kendisini yeneceğini önceki tecrübelerinden bilen Zuko, Azula'nın akıl sağlığının kötü olduğunu ve bu düelloyu bu halde kazanamayacağını anlar ve düelloyu kabul eder. Katara'ya ise duelloya müdahale etmemesini söyler.[kaynak belirtilmeli]

Azula, Zuko'dan ateş bükme konusunda çok daha başarılı ve güçlü olmasına rağmen yaşadığı bu ruhsal problemler nedeniyle yıpranmış ve dengesizleştirmiştir; bu yüzden nereye saldırdığına bile dikkat etmeden nefretle, çok geniş miktarlarda alev püskürterek rakibine pek zarar veremeden kendi kendini yorar. Zuko, ona neden yıldırım bükmediğini sorarak alay eder, Azula ise yıldırım yükler ve Zuko'ya saldırmaya hazırlanır, fakat o sırada bununla tek başına baş edemeyeceğini düşündüğünden Zuko'ya yardım etmek için öne çıkmış olan Katara'yı fark eder ve yıldırımı ona atar. İkisi de bunu beklemediğinden Katara hiçbir şey yapamaz, Zuko ise Katara'nın önüne atlar. Zuko, yıldırımın bir kısmını gökyüzüne boşaltır, ancak tamamen kontrol edemez ve yıldırım göğsünden geçer.[kaynak belirtilmeli]

Zuko yere düşer, ağır yaralıdır fakat ölmemiştir. Azula bundan yararlanarak Katara'nın peşine düşer. Kahkahalar atarak Katara'yı kovalayan Azula, onun ardından ateş ve yıldırım püskürtür. Katara sürekli saldırı karşısında savaşmaya fırsat bile bulamadığından akıllıca bir çözüm bulmaya çalışırken Azula onu köşeye sıkıştırır. Bu sırada mazgal delikleri ve zincir Katara'ya bir fikir verir. Yerden aldığı zincirle sütunun arkasında bekler, ve yüz yüze geldiklerinde Azula'ya saldırır ama saldırısı başarısız olur. Tam Azula parmaklarını uzatmışken mazgallardan fışkırttığı suyla Azula'yı bir buz kütlesine hapseder. Azula, buzun içinde ateş bükemez ve hareketsiz kalır, ama Katara suyu kendi etrafında çözerek Azula'nın arkasına dolanır ve ellerini yerdeki mazgallara zincirler, buzu çözer.

Katara, serbest kalır kalmaz Zuko'aya yardım etmeye gider. Yarayı su bükücülerin şifa özelliğine sahip olması sayesinde kısmen iyileştirir. Zuko ve Katara beraber Azula'nın karşısına geçer ve ona bakarlar; Azula ise ruh sağlığını tamamen kaybetmiş bir şekilde ve zincirlendiği yerde kıvranıp sürünerek ağlar, bağırır, ağzından alevler püskürtür. Azula, dizide en son bu karede görünür.

Nickelodeon'un Avatar the Last Airbender çizgi dizisi hakkında verdiği bilgiler doğrultusunda, Azula bir ruh hastalıkları hastanesinde tedavi görmektedir, ölmemiştir.[kaynak belirtilmeli]

Film[değiştir | kaynağı değiştir]

Son Hava Bükücü adlı filmde Azula karakteri Zuko'nun yüzünün yanmasını hatırladığı bir anısında kısaca görünür. Bu yapımda karakteri Summer Bishil canlandırmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Yönetmen: Ethan Spaulding; Yazar: Elizabeth Welch Ehasz (27 Temmuz 2007). "The Avatar and the Firelord". Avatar: The Last Airbender. 3. sezon. § 6. Nickelodeon. 
 2. ^ Yönetmen: Lauren MacMullan; Yazar: Elizabeth Welch Ehasz (12 Mayıs 2006). "Zuko Alone". Avatar: The Last Airbender. 2. sezon. § 7. Nickelodeon. 
 3. ^ Yönetmen: Giancarlo Volpe; Yazarlar: Aaron Ehasz, Elizabeth Welch Ehasz, Tim Hedrick, John O'Bryan (17 Mart 2006). "The Avatar State". Avatar: The Last Airbender. 2. sezon. § 1. Nickelodeon. 
 4. ^ Hickson, Timothy (13 Nisan 2019). "The Psychology of Azula l Avatar: The Last Airbender". archive.org. 8 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 5. ^ Yönetmen: Lauren MacMullan; Yazar: Aaron Ehasz (2005-06-03). "The Storm". Avatar: The Last Airbender. 1. sezon. § 12. Nickelodeon. 
 6. ^ Yönetmen: Dave Filoni; Yazar: Aaron Ehasz (2005-12-02). "The Siege of the North, Part II". Avatar: The Last Airbender. 1. sezon. § 20. Nickelodeon. 
 7. ^ Yönetmen: Ethan Spaulding; Yazar: Elizabeth Welch Ehasz (2006-04-07). "Return to Omashu". Avatar: The Last Airbender. 2. sezon. § 3. Nickelodeon. 
 8. ^ Ehasz, Elizabeth Welch (yazar) & Volpe, Giancarlo (yönetmen). (October 13, 2006). "Appa's Lost Days". Avatar: The Last Airbender. Season 2. Episode 16. Nickelodeon.
 9. ^ Yönetmen: Ethan Spaulding; Yazar: John O'Bryan (2006-11-16). "The Earth King". Avatar: The Last Airbender. 2. sezon. § 18. Nickelodeon. 
 10. ^ DiMartino, Michael Dante, Konietzko, Bryan (yazarlar) & Volpe, Giancarlo (yönetmen). (December 1, 2006). "The Guru". Avatar: The Last Airbender. Season 2. Episode 19. Nickelodeon.
 11. ^ Ehasz, Aaron (yazar) & DiMartino, Michael Dante (yönetmen). (December 1, 2006). "The Crossroads of Destiny". Avatar: The Last Airbender. Season 2. Episode 20. Nickelodeon.