Toph Beifong

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Toph Beifong
Avatar: Son Havabükücü karakteri
Toph karakteri.png
Yaratan Michael Dante DiMartino
Bryan Konietzko
Seslendiren Jessie Flower
Bilgileri
Cinsiyet Kadın
Ulus Toprak Krallığı
Büktüğü Element Toprak ve Metal

Toph Beifong, Nickelodeon'ın animasyon televizyon dizisi olan Avatar: Son Havabükücü 'de hayalî karakter. Karakter, Michael Dante DiMartino ve Bryan Konietzko tarafından yaratılmış olup, Jessie Flower tarafından seslendirilmiştir. Türkiye'de ise Yonca Cevher Yenel tarafından seslendirilmiştir.

Dizide, Toph Toprak Krallığı'nda kör bir toprakbükme ustasıdır. Toprak bükmeyi gerçek toprak bükücüler olan köstebeklerden öğrenmiştir. Titreşimleri hissederek gören Toph, insanların fiziksel tepkilerine göre yalan söyleyip söylemediğini anlayabilmektedir. Ailesi Toprak Krallığı'nın en zengin ailelerinden biridir. Ayrıca hiçbir toprak bükücüde olmayan metal bükme gibi bir yeteneği de bulunmaktadır. Çılgın Toprak Kralı Bumi de 85 Cheng'in hepsinde ustadır. Ancak Toph'un metal bükme yeteneği de onun için büyük bir artıdır. Dizi sürecinde ve sonunda Toph, ailesiyle barışmadığı gibi herhangi bir sevgilisi de olmamıştır. Toph'un karakteri dizi boyunca değişim içindedir. Bencil bir kızken sevecen bir kıza dönüşür. Toph Aang'e toprak bükmeyi ve titreşimleri hissetmeyi öğretir.

Dizinin 70 yıl sonrasında geçen Legend of Korra'da Lin ve Suyin adlı iki çocuğu vardır. Ayrıca Republic City polisini de kurup başına geçmiştir. Ancak bazı nedenlerden dolayı şehirden ayrılıp seride ilk göründüğü yer olan bataklığa yerleşmiştir.

Çocukları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Lin Beifong
  • Suyin Beifong
Kaçak adlı bölümde Toph Katara'nın yalan söylediğini anlıyor.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]