Aşağısöylemez, Karayazı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Aşağısöylemez
Ülke  Türkiye
İl Erzurum
İlçe Karayazı
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 770
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0442
İl plaka kodu 25
Posta kodu 25850

Aşağısöylemez, Erzurum ilinin Karayazı ilçesine bağlı bir mahalledir. Karayazının güney batısında yer almaktadır.120 haneden oluşan büyük bir mahalledir.Osmanlı İmparatorluğu döneminde suriyeden Zerak Şeyhleri diye tabir edilen bölgeye oradan da mahallenin bulunduğu yere Avdal ağa isimli aile büyükleri yerleşmişlerdir. Bu aile ZIRKAN asiretinden gelmedir. Köyüm ileri gelen ilk yerleşimci birkaç aile sonradan müslüman ve kürt olmuş yezidi ve ermeni asıllıdır. Köy eski gelenek ve göreneklere dayanır. Yörede Söylemez Baba ve Ana isimli iki adet Selçuklu yapımı türbe bulunmaktadır.Efsaneleşmiş türbenin hikâyesi şöyledir.Söylemez baba şu an mahallenin bulunduğu yerde yaşamaktadır.Bir gün mahalleden şeker yüklü bir kervan geçer.Yol üzerinde Söylemez Babaya rastlarlar.Söylemez Baba sorar ey yolcu yükünüz nedir.Kervancı şeker yerine yükümüz tuzdur der.Söylemez Baba güler ve tuz değil ama tuz olsun der.Kervan yola devam eder.Bir zaman sonra kervan gitmek istediği yere ulaşır.Köy halkı şekeri almaya gelince çuvaldaki lerin şeker değil tuz olunca şaşırırlar.Kervancı yükünü toplar ve geri dönüş başlar.Yol tekrar söylemeze çıkar.Yine Söylemez Babaya rastlarlar söylemez baba sorar kervancı yükünüz nedir?Kervancı akıllıdır şeker der.Söylemez Babada şeker değil fakat şeker olsun der.Kervan gideceği yere ulaştığında çuvallarda şeker olduğunu görürler.Olayı o dönemin padişahına haber verirler ve padişah tarafından saygı görür.Vefatında eşi ve kendisi için türbe yaptırılır.II Abdülhamit döneminde kurulan Hamidiye alaylarında bölgelerinde alaylara komuta edilmiş ve Avdal Aganın torunları Agit SÖYLEMEZ Doğu cephesinde, Rıza Efendi ise batı cephesinde komutanlık yapmış ve gazi olmuşlardır. AVDAL AĞA ailesi doğu ve güneydoğu bölgelerinde tanınmış en saygın ailelerinden birisidir. Eğitime önem veren köy halkı için 1935 yılında ilçeye ilk okul yapılır.Mahallede bu yüzden Türkiye, Fransa ve Almanyada okumuş sayısı ve yetişmiş insan çoktur. Bunlar arasında, yazar, Inşaat, Elektronik-Bilgisayar mühendisleri, doktorlar, avukatlar, iktisatçılar... bulunmaktadir. Mahalleye bağlı 7 adet kom, mezra bulunmaktadır. Bunlar Osman komu (15 hane), Hanik komu (15 hane), 4 Hane). Kamo Ağa komu (5 hane), Avış komu(3 hane)hacı,zübeyr mezrası 11 hane dir. Mahallede geçim tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır.

Coğrafya [değiştir] Erzurum il merkezine 127 km, Karayazı ilçesine 35 km uzaklıktadır. kuzeyinn engebelli olmasına karşın, güneyindeki Hanik Ovası ile köye zengin bir görünüm katmıştır. Hanik mezrasının üç km güneyinden çıkan hanik deresi, sulama için hayati bir önem taşımaktadır.

01.11.2000 samet sahra

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 770
1997 1048

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Bunun yanı sıra Fransa'da çalışan işçiler köy ekonomisine katkıları vardır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilk ve orta öğrenim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Mahallede sağlık evi bulunmaktadır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup mahallede elektrik sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]