Ağaçlı, Karayazı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ağaçlı
Ülke  Türkiye
İl Erzurum
İlçe Karayazı
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 440
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0442
İl plaka kodu 25
Posta kodu 25850

Ağaçlı Erzurum ilinin Karayazı ilçesine bağlı ceneti andıran çok güzel bir mahalledir. milleti dost canlısı misafirperverdir. ilim ve irfana çok değer verir köy halkı çok adil ve kardeşten öte komşuluk ilişkisine sahip karayazının örnek mahallesidür. mahallenin ortasında geçen dere köye ayrı bir güzellik katmaktadır. köy halkı yüksek insanı değerlere sahip karayazının en modern mahallesidür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum il merkezine 150 km, Karayazı ilçesine 30 km uzaklıktadır. Mahallenin ortasından bir dere geçmektedir,bu dere köye güzellik katmaktadır.Dere boyunca ağaçlar vardır.Mahallenin adınında buradan alındığı sanılmaktadır. Mahallenin yakınında ise yüksek kayalıklar mevcuttur. Dere yatağının geçtiği bu vadi kanyon benzeri bir yapıya sahiptir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy 1990 sonrası yoğun bir şekilde göç vermiştir. Son yıllarda ise göç biraz da olsa azalmıştır.

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 440
1997 400

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi hayvancılığa dayalıdır.Ayrıca tarım da önemlidir.Bunun dışında köy gençleri belli yaşlardan sonra büyük şehirlere çalışmaya gitmekteler. Böylece birkaç ayda kazandıklarını geri kalan aylarda harcarlar.

Mahallenin yerleşim özelikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. 2 öğretmen lojmanı vardır.Mahallenin içme suyu şebekesi vardır. herkesin evine kadar sular bağlanmıştır.kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi yoktur. Mahalleye ayrıca ulaşımı sağlayan yollar toprak ve mıcırlanmıştır. Mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.cep telefonu olarak belli yerlerde turkcell çekmektedir. Mahallenin çok güzel manzarası ve yerleşim yeri olarak çok güzel yerde kurulmuştur.Mahallenin büyük kısmı ağaçlarla kaplıdır. koskoca çorak arazi içinde zümrüt tanesi gibi ışıldamaktadır. mahallenin tam ortasından bir dere akmaktadır. dere suyu baharda dağlardaki karların erimesiyle çoğalır ve yaz aylarında azalmakta ve hata yer yer kurumaktadır. Mahallenin içme suyu dağ diplerinden ve yerin derinliklerinden geldiği için yazları buz gibi soğuk kışlarıda soğuk ve serindir. Aşağı ve yukarı mahale olmak üzere iki mahaleden oluşmaktadır.Ağaçlı mahallesi Ulucanlar , sulutaş ,tosunlu.geventepe,kopal,alikülek ve göksu nahiyesiyle komşudur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]