Yiğityolu, Karayazı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yiğityolu
Ülke  Türkiye
İl Erzurum
İlçe Karayazı
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 510
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0442
İl plaka kodu 25
Posta kodu 25850

Yiğityolu, Erzurum ilinin Karayazı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin kürtçe adı ''mergexel'' dir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek, görenekleri hakkında bilgi yoktur.Mahallede saygı ve sevginin ağır bastığı, son derece mahafazakar bir yaşam hüküm sürmektedir.Köy halkı misafirperverliğiyle tanınır.Mahallede ağırlıklı olarak et yemekleri yenir.Köy kete ve tandır ekmeğiyle meşhurdur.En önemli özelliklerinden biri de mahalledeki yardımlaşmadır. köy halkı yardımlaşmasıyla eski mezarlıkların etrafı taş surla çevrildi, camii tamiratı ve iki serefeli minare yapıldı ve en önemlisi köy taziye evi yapıldı vb. birçok işler köy yardımlaşmasıyla gerçekleştirildi.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum il merkezine 152 km, Karayazı ilçesine 32 km uzaklıktadır. ilçe merkezine 1-1.5 saat sürer. mahallede 4 minibüs her gün çalışmaktadır. verimli topraklara sahiptir. köy de evler dağınık bir şekildedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. 3 ay yaz, 3 ay ayaz, 6 ay beyaz şeklinde özetlenebilir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 1000
2000 627
1997 533

nüfusun tümü KÜRTTÜR...

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılıktır.mahallede ve ilçede iş alanların olmaması nedeniyle mahallenin gençlerinin çoğu istanbulda çeşitli işlerde çalışarak ailelerinin geçimini sağlamaktadırlar.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede 230 öğrenci ve 8 öğretmenli ilköğretim okulu vardır. 3 sınıf öğretmeni,1 İngilizce öğretmenı,1 matematik öğretmeni,1 türkçe öğretmeni 1 sosyal bilgiler öğretmeni 1 anasınıfı öğretmeni bulunmaktadır.Mahallenin içme suyu şebekesi vardır,ancak sular yetersizdir köylüler günde 1 saat su alabiliyorlar Kanalizasyon şebekesi 2013 tarihinde yapıldı..PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur.Sağlık ocağı ve lojmanı vardır fakat görevli yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol 16 km asfalt, 16 km stabilize olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.Mahallede yeni yapılan radarlaTurkcell ve vodafon gsm şebekeleri aktiftir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]