Karasu, Karayazı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karasu
—  Mahalle  —
Erzurum
Erzurum
Ülke  Türkiye
İl Erzurum
İlçe Karayazı
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Rakım 2,130 m (7 ft)
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 509
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0442
İl plaka kodu 25
Posta kodu 25850
İnternet sitesi: YerelNet

Karasu, Erzurum ilinin Karayazı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ismi içinden geçen Karasu ırmağından gelir.Mahallede Yıllardan Beri Cemaldin Aşiretine Bağlı mensup insanlar bulunmaktadır.Karasu mahallesi ağaçlandırma bakımından yok denecek kadar azdır.Mahallenin yapısından dolayı kayalık bir bölgeye sahiptir.Karasu mahallesinin tarihinden bu yana maalesef bir sosyal tesisi olamamıştır.Yaşam koşullarının zor olduğu bir arazi yapısına sahiptir.Cumhuriyet öncesi Atatürk'ün karayazı ilçesine gelip buradaki cemaldin Aşireti Mensuplarıyla ülkenin birlik ve beraberlik içinde yaşamaları ve erzurumun coğrafi yerleşiminin buna zemin hazırlayabaliceği kanaatindeydi.Erzurum Kongresinde Aralarında Birçok Cemaldin aşiretine bağlı üye bulunmaktaydı.Karasu mahallesine Bağlı Birçok insan ozamanlarda bu kongrelerde bulunmuştur.Karasu mahallesinde oturan bireyler Kürtçenin Kurmanci lehçesi ile konuşmaktadırlar.Tarihinden bu yana Örfünden Adetinden geleneklerinden göreneklerinden hiçbir şey kaybetmeyen bir milletittir.

Mahallenin Kültür Zenginliği: Öncelikle Kültürün ne anlama geldiğini ve bu halkın kültürüne nasıl bağlı kaldığını aşağıdaki terimlerden anlayalım. Sözcük olarak kültür, “bir toplumda geçerli olan ve gelenek halinde devam eden, her türlü duygu, düşüce, dil, sanat, yaşayış unsurlarının tümü, belli bir konuda edinilmiş, geniş ve sistemli bilgi” şeklinde tarif edilmektedir.

Bundan Yaklaşık 50-60 Sene öncesi dedelerimiz kız alıp vermede ,düğünlerde ,sünnetlerde,şenliklerde bütün mahallenin mensupları bir araya gelir ve eğlenirlerdi.Ve Sene 2009 Değişen hiçbir şey yok İnsanlar yine birbirlerine bağlı yine eğlencesinde, üzüntüsünde, iyi gününde ,kötü gününde hep yan yana olan bir millettir. mahallede Öne çıkan Kültürler; -At Sporları -Dengbejlik. -Kürtçe'ye tamamen bağlı kalmak. -Hayvancılktan Geçim Sağlamak. -Vb.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum il merkezine 103, Karayazı ilçesine 13 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2010 650
2000 509
1997 468

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin [[içme suyu şebeke suyu vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]