Aşağıincesu, Karayazı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Aşağıincesu
Ülke  Türkiye
İl Erzurum
İlçe Karayazı
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 508
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0442
İl plaka kodu 25
Posta kodu 25850

Aşağıincesu, Erzurum ilinin Karayazı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İncesu adını, mahallenin içinden akan ince çaydan almıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Yöresel yemekleri, kilimleri, halıları, yurtseverlik ve misafirperverlik kavramlarını öne çıkartan Cemaldini aşiretinin kültürü bölgede etkindir. Mahallenin kurucuları;Fetullah, Hacı Tahir, Abdullah kardeşler ile Memet, Ahmet kardeşler adında kişilerdir.

Daha sonraları akraba, hizmetli, çoban veya başka nedenlerle mahallenin diğer sakinleri getirilerek köye yerleştirilmiştir. Bu durum mahallede kültür zenginliğini oluşturduysa da bazı olumsuzluklara da yol açtı. Düğün ve şenlikleri kültürel altyapıdan dolayı çok renklidir. Bayramlarda, bayram namazından sonra toplu olarak kabristanlar ziyaret edilir. Daha sonra bayram yemeğini veren evlere gidip yemek yenir. Tüm köylü evleri tek tek gezerek ziyaret eder. Köy halkı Foklor ve oyun yönünde zengin bir kültüre sahiptir. Mahallede Osmanlıdan Kalma dini medrese bulunup; Arapça dili ve edebiyatı, Farsça, Fıkıh, İlmihal, dini dersler veriliyordu. Bu medresede 25-30 kişi arasında yabancı öğrenci de bulunurdu. Yeme içme ihtiyaçlarını köylü tarafından karşılanıyordu. Ancak çeşitli nedenlerle medrese günümüzde kapalıdır. Yöresel yemekleri olan Gırar, keşke ve mercimekli bulgurları tanınmıştır. Urartular'dan kalma topa kele (buyuk kalae) Osmanlı'dan kalma çift başlı aslan çeşmesi Hınıs yolunun 500 metre doğusunda bulunmaktadır. Mahallede at sporları, Dengbejlik (türkü anlamına da gelebilir) gibi eskiye dayalı spor ve müzik kültürü süregelmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum il merkezine 89 km, Karayazı ilçesine 27 km uzaklıktadır. İlin doğusunda, ilçenin batısında yer almaktadır. Erzurum-Hınıs ana yoluna 2 (iki)km uzaklıktadır. Mahallenin yerleşimi ve arazisinin tamamı ovadadır. Ağaçlandırma bakımından çok zayıftır. Mahallenin coğrafi bakımdan büyük ve verimli bir araziye sahip olduğu gözlenmektedir. Coğrafi konumunda, düz(ova) bir yerleşim yerinde bulunup mahallenin dış tarafları da tarıma el verişli topraklara sahiptir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Mahallede iklimsel anlamda kışlar uzun, yazlar kısa ve serin olur. Bu kısa yaz döneminde Doğu ve Anadolu bölgesinde Karayazı, Aşağı İncesu mahallesinin düzlüğünde bulunan toy kuşu avlanır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2008 615
2000 508
1997 601

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır, ama son zamanlarda mahallede küçük baş hayvanın neredeyse hiç kalmadığı genellikle büyük baş hayvana rağbet edildiği görülmektedir. Mahallede sulama alanlarının sınırlı olması bu durum üstündeki önemli bir etmendir. Çok az da olsa arıcılık da yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Kubbeli, 45 metre yüksekliğinde minareli bir camisi ve yeni yapılmış kültür ve taziye evi vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca mahallede cep telefonu şebekeleri çeker.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]