Selenli, Karayazı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Selenli
—  Köy  —
Erzurum in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Erzurum
İlçe Karayazı
Nüfus (2000)http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=245612
 - Toplam 351
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 442
İl plaka kodu 25
Posta kodu 25850
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=245612

Selenli, Erzurum ilinin Karayazı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

köyün eski ismi QANCİYA (ganciya) yasalar degişince QANCİYA SELENLİ olarak degiştirildi yani köyün eski ismi QANCİYA'dir şu an yakin köylerde bile sorsanız köyün yeni ismi olan SELENLİ pek bilinmez. Köyün tarihi Osmanlı Devleti'nin ilk dönemlerine kadar dayanmaktadır. Köyün ihtiyarlarında hala Osmanlı tapuları bulunduğu görülmüştür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelenek ve göreneklerine bağlı bir köydür. Yabancı misafirlerine karşı çok misafirperver bir halka sahiptir. Keledoş adlı yemekleri en meşhur yemeklerindendir. Bu yemek tandırda et ile yapılan bir yemektir. Ayrıca köyün süt ve süt ürünleri meşhurdur. çiçel ( tel ) peyniri çok meşhurdur. Ayrıca Osmanlı tarihinin 1865 yılarında hayat sürmüş olan dönemin efsanevi Kürt dengbeji (destan anlatıcısı) Evdalê Zeynikê' nin mezarı SELENLİ köyündedir. Kendisi Sürmeli Mehmet Paşa'nın şair ve ozanlarındandır. Dadaloğlu ile aynı dönemlerde yaşamıştır. Evdalê Zeynikê hakkında Ahmet Aras araştırmalar yapmış ve bir kitap yayınlamıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 168 km, Karayazı ilçesine 48 km uzaklıktadır. Yolları kışın kapanmamaktadır. Karayazı-Ağrı anayolundan 4 km içerdedir. Muş- Malazgirt sınırındadır. Ağrı- Tutak ilçesine 35 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Fakat Karayazı ilçesine göre daha ılımandır. Rakımı ilçeden daha düşüktür. Kışı ilçeye göre çok sert geçmemektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 750

yaklaşık 65 hane

2000 351
1997 401

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. hayvancılıkta genelde büyükbaş hayvan olmakla birlikte mor koyun da yetiştirilmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır kullanılmaktadır.2 adet lojmanı vardır. köy okulu 2009 yılında yenilenmiştir ve 2 derslikli yeni bir bina ve yeni lojman yapılmıştır. köy okulu 2 eski binada 2 yeni binada olmak üzere toplam 4 dersliklidir. Köyde 2010 yılı itibariyle 4 öğretmen görev yapmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır hem de 2 adet depodan oluşmaktadır.Su sıkıntısı yoktur. köyün kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik, internet ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]