Aşağıovacık, Gerede

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Aşağıovacık
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bolu
İlçe Gerede
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 235
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0374
Posta kodu 14900

Aşağıovacık, Bolu ilinin Gerede ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy Osmanlı devlet arşivinde 1530 yılına dair kayıtlarda gözükmektedir. Aşağıovacık köyü Osmanlı'dan önce de Rumlara mesken olmuştur ve hala onların tarihi kalıntıları mevcuttur. Köyden Osmanlı saraylarında çok önemli görevlerde bulunan şahsiyetler yetiştirilmiştir, Sultan II. Abdülhamid'in Ser marangozu Hacı Habib Efendi (Serim) Kabe'nin ve Medine'nin doğramalarını yapmıştır ve hala bu doğramalar kullanılmaktadır.[kaynak belirtilmeli] Kendisi Mekke'de hayatını kaybetmiş ve oraya defnedilmiştir. Kendisine hizmetlerinden dolayı Sultan tarafından köydeki cami yaptırılarak hediye edilmiştir ve yine II. Abdülhamid'in yaverlerinden Hacı İbrahim Özçelik ve Cumhuriyet döneminde M. Kemal Atatürk'ün yaverlerinden ve Lozan'da İsmet İnönü'nün yanında bulunan Albay Tevfik Bıyıklıoğlu, bu köyde yetişen ender şahsiyetlerdendir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bolu iline 88 km, Gerede ilçesine 37 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 Yazları 500 den fazla
2000 235
1997 225

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak günümüzde tarım yapılmamakta, hayvancılık ise 1990'lı yıllardan sonra çok azalmıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]