Çayörengüney, Gerede

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çayörengüney
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bolu
İlçe Gerede
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 221
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0374
Posta kodu 14900
Resmî site
[1] -

Çayörengüney, Bolu ilinin Gerede ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Atalarımız; 13. yy. sonlarına doğru (1370-1390'lı yıllarda anavatanları *Horasan'dan dönemin Moğol hükümdarı Timur'un istilasından kaçarak batıya, Anadolu'nun içlerine kadar gelen Türkmen Boylarının Gerede civarına gelip, yerleşen bir koluymuş.

(İran Horasan: Hazar Gölü'nün güneydoğusunda kalan, günümüzde İran sınırları içinde yer alan ve çoğunlukla Türkmenler'in yaşadıkları bölge.)

Gerede yakınlarına gelen bu TÜRKMEN kolunun bir grubu; Günümüzde Lebirler ve Kömmence diye anılan mevkilerde yerleşmişler, sonraki yıllarda köyün bulunduğu mevkiye gelerek, yerleşmişler ve köyü kurmuşlar. Yurtlandıkları bölgede daha sonraları civarın eski köylerinden de tarla satın alarak, alanlarını genişletmişler böylece tamamen yerleşik hayata geçmişler.

köyü kuran atalarımızla birlikte buralara gelen, soydaş diğer gruplar ise şimdiki Koçumlar, Dikmen ve Yağdaş Köyleri'ni kurmuşlar, bir kısmı da eski bir köy olan Ümit Köy'e yerleşmişler ve bu köyün nüfusunun yaklaşık yarısını oluşturmuşlardır.

1965'li yıllarda köyün yerinin değişmesi, yeni yerleşim yeri olarak şosenin (Gerede-Karabük yolunun) kuzey tarafına, Koçumlar Köyü'nün hizasında belirlenmesi ve köyün taşınması dönemin gençlerinin öncülüğünde, derneğin ve kooperatifin de katkıları ile yoğun çalışmalar yapılmış. Ancak, yine dönemin yaşlıları bu duruma şiddetle karşı çıkmışlar ve köyün taşınmasının fikri bile ortadan kalkmış. (Kaynak: köy yaşlılarının aktarımları.)


Yine anlatılanları doğrular belgelerde de; Oğuz Kağan Destanına göre Oğuz'ların 24 boyundan biri ve Kaşgarlı Mahmud'a göre 22 Oğuz Bölüğünden Divan-ı Lügati't-Türk'te 21.si Çepni'lerdir. Oğuz boyu olan Çepni'lerin genel özelliği de Asi, Atılgan, Cesur, Mert ve Savaşçı olmalarıdır.

(Kaynak: Çepniler - Vikipedi)

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 221
1997 200

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]