Koçumlar, Gerede

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Koçumlar
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bolu
İlçe Gerede,
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Rakım 1.400 m (4.500 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 409
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0374
Posta kodu 14900

Koçumlar, Bolu ilinin Gerede ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında kesin bilgi olmamakla beraber bu yörede Koçumlar köyü halkına ait olan Çöreklik denen tarım arazisinin adının köye ilk yerleşen bu araziyi tarım alanına açan halk tarafından verildiği anlaşılmaktadır Çörek kelimesi Kafkasyadaki Oğuzboylarında (Azebaycan, Dağıstan) Ekmek anlamında kullanılır,bu arazinin adının Çöreklik olmasının nedeni ekmeklik iyi kalitede buğday yetişmesindendir,Köye yerleşen halkın toprağı işlemekte bilgili oldukları saban ve hayvanlardan istifade ettikleri hayvanları sabana koşmakta kullanılan koşum takımları ürettikleri bu nedenle köye Koşumlar denmiş olması muhtemeldir daha sonra ise Koçumlar olarak telefuz edilmiştir. Köyde yapılan kanalizasyon kazıları sırasında çıkan topraktan yapılmış büyük küp parçalarının tahıl saklamakta kullanılmış olması köyün tarihinin eski olduğu konusunda destekleyici kanıt niteliğindedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelenek ve görenekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Misafirperver oluşu onları ağırlama, yemek ikram etme, konaklama dinlenme ihtiyaçlarının karşılanması, 1980 Yılına kadar bölgeden geçen yolcuların konaklayabileceği bir misafirhanesinin olması ve gelen yolculara yemek verilmesi. Ramazan ve Kurban Bayramlarında köy halkı tarafından topluca Kabir ziyareti [(Ziyret = Ziyaret )] yapılması dualar edilerek her evde pişirilen helva ve ekmeğin bir yerde toplanıp karıştırılıp dağıtılması, böylelikle birlik beraberliğin ve kardeşliğin pekiştirilmesi,ziyarete gelemeyen yaşlı ve hasta insanlara helva ve ekmek ayrılarak ulaştırılması,Dini bayramlarda bütün köy halkının birbiriyle bayramlaşması her evin ziyaret edilmesi köyün kuruluşundan bu güne kadar Ramazan ve Kurban bayramlarında Koçumlar köyünde Gökgenegil lakaplı ailenin kazanlarla buydaydan yapılan sütlü ekin çorbası [Göce çorbası] pişirerek bayram ziyaretine gelen insanlara ikram etmesi,cuma günü cuma namazından sonra dönüşümlü olarak her hafta farklı bir ailenin misafirlere ve köy halkına sofra kurarak yemek ikram etmesi geleneği devam etmektedir.[Bu gelenek Osmanlı devleti döneminden günümüze kadar süregelen bir gelenektir] Köye gelen imamları her ailenin sırayla yemeğe devet etmesi sonucu ortaya çıkmıştır(İmam nöbeti). Zamanla hizmet veren imamlara lojman yapılması sonucu yemek daveti cuma günleri Cuma namazı sonrasında haftada bir gün yapılmaktadır.

Sportif faaliyetler[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün resmi bir kulübü olmamakla beraber gençlerin kendi aralarında oluşturduğu futbol takımı turnavalara katılır. Koçumlar köyü futbol takımı, 1995 yılında Gerede Kaymakamlığı tafafından düzenlenen 8 gruplu 32 takımlı futbol turnuvasında mücadele ederek gruplardan yenilgisiz çıkmış, finalde Gerede'yi temsil eden Nostalji futbol takımını 2-1 yenerek şampiyonluk kupasını müzesine götürmüştür. Futbol takımı geniş bir taraftar topluluğuna sahiptir. Koçumlar köyü, 2007-2008 yıllarında kayak milli takımına sporcu vermiştir (Ertan Altın). 2011 Gerede Futbol Turnuvas'ında köyün futbol takımı bir kez daha şampiyon olmuştur.

Köyün yemekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ilık süt ve incir parçacıklarından yapılan incir uyutması tatlısı, Mısır unu veya buğday unundan üzerine tereyağ dökülen Kedi batmaz' 'un helvasi

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bolu iline 58 km, Gerede ilçesine 5 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 409
1997 358

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]