Mukamlar, Gerede

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mukamlar
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bolu
İlçe Gerede
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 81
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0374
Posta kodu 14900

Mukamlar, Bolu ilinin Gerede ilçesine bağlı bir köydür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy odası; Köyde kahvehane bulunmamaktadır. Bunun yerine köy halkına faydalı konuşmaların yapıldığı, sohbetlerin edildiği, köy sorunlarının tartışıldığı, gelen misafirlerin ağırlandığı, “ferfene” dediğimiz eğlencelerin düzenlendiği köy odası bulunmaktadır. Köy odasında oturma düzeni köy imamı en başta olmak üzere, yanında yaşlı ve kültürlü kişiler, daha sonra da yaş sırasına göre oturum devam eder. Köy odasında; vakit namazlarından önce ve akşamdan sonra konuşmalar yapılır, köy halkının yararlanacağı bilgiler verilir, köyün sorunları tartışılır ve aynı zamanda “ferfene” dediğimiz eğlenceler düzenlenirdi. Gündüzleri de, köy imamı çocuklara Kur’ân-ı Kerîm ve ilmihal dersleri verirdi. Günümüzde köy odası önemini yitirerek misafirlerin ağırlandığı, önemli toplantıların ve sohbetlerin yapıldığı bir mekân haline gelmiştir. Son yıllarda ferfene eğlencesi tertiplenerek, eski adetlerin devam ettirilmesi ve köylülerin birbiri ile kaynaşması sağlanmaktadır.

Yemekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarhana Çorbası,Kül Kömeci,Yayla Çorbası,Ebe gümeci,Yoğurtlu Çorba,Kabaklı Gözleme,Bazlama, Ekmek Aşı, Patatesli Köy Ekmeği, Kedi Batmaz, Mantar Sote, Höşmerim,Kabak Hoşafı, Kara Kabak Tatlısı, Palize,Erik Armut Hoşafı,Pestil,Keş,Keşli Makarna(erişte)

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bolu iline 69 km, Gerede ilçesine 18 km uzaklıktadır. Komşu Köyleri,Hasanlar köyü,Çalaman köyü,Külef köyü,Çukurca köyü,Kalaç köyü

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Yazlar sıcak ve ılık,kışlar soğuk ve yağışlı geçer

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 81
1997 98

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Hüseyin Aycan
2004 - Hüseyin Aycan
2001 - Durali Karagöz(2.Kocabıyık dönemi)
1994 - Necati Dolgun
1989 - Necati Dolgun
1984 - Kazım Aslandoğdu
19.. - Hüseyin Karagöz(1.Kocabıyık dönemi)

Mukamlar köyü Gerede ilçesine 18 km uzaklıkta Çalaman ve Hasanlar köylerinden geçen iki yolla girilen, Pazarlı ve Bakioğlu mahallesi olmak üzere iki mahalleden oluşur.Köy sakinleri geçimini çiftçilik ve hayvancılıkla sağlamaktadır.Arazisi engebeli ve taşlı olduğu için tarım alanları oldukça kısıtlıdır.

Eskiden oldukça kalabalık bir nüfusa sahip olmasına rağmen şu an için tam sayı verememekle birlikte oldukça azalmıştır.Bunda yetişen gençlerin iş umuduyla başta Ankara olmak üzere diğer şehirlerde yaşamalayı tercih etmeleri oldukça etkili olmuştur.

Mukamlar köyü tarihsel olarak adını nereden aldığı bilinmemektedir.Fakat tarihi eser olarak sayılabilecek bir camisi mevcuttur. Köy halkı yazın arpa,buğday gibi tahıl,patates,soğan,fasulye vb.sebze yetiştirir.Yılın belli dönemlerini mevcut yaylası olan Mukamlar yaylasında geçiririrler.Yaylaya göçmekdeki amaç; kışlık odun ihtiyacını karşılamakla birlikte,yazın ekili olan alanlardan hayvanları uzak tutmak,buralardaki taze otlardan hayvanların yararlanmasını sağlamaktır.Kentlere göçle birlikte yaylalarada talep azalmış durumdadır.

Mukamlar köyünde sağlık ocağı,bakkal,kahvehane tarzı yerler bulunmamaktadır.Köylü gerektiğinde köy odası adı verilen yerde toplanır sohbetlerini veya mevcut sorunlarını burada tartışır burada kararlar alınır.Ayrıca eğitim amacıyla daha önceden yapılmış okul binası ve öğretmen lojmanı bulunmasına karşılık yeterli mevcut oluşmadığı için öğretmen kontenjanı verilmemektedir,dolayısıyla Gerede’nin birçok köyünde olduğu gibi çocuklar eğitimini taşımacılık sistemiyle Gerede’de devam etmektedirler.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]