Mukamlar, Gerede

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mukamlar
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bolu
İlçe Gerede
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 81
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0374
Posta kodu 14900
Resmî site
[1] -

Mukamlar, Bolu ilinin Gerede ilçesine bağlı bir köydür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy odası; Köyde kahvehane bulunmamaktadır. Bunun yerine köy halkına faydalı konuşmaların yapıldığı, sohbetlerin edildiği, köy sorunlarının tartışıldığı, gelen misafirlerin ağırlandığı, “ferfene” dediğimiz eğlencelerin düzenlendiği köy odası bulunmaktadır. Köy odasında oturma düzeni köy imamı en başta olmak üzere, yanında yaşlı ve kültürlü kişiler, daha sonra da yaş sırasına göre oturum devam eder. Köy odasında; vakit namazlarından önce ve akşamdan sonra konuşmalar yapılır, köy halkının yararlanacağı bilgiler verilir, köyün sorunları tartışılır ve aynı zamanda “ferfene” dediğimiz eğlenceler düzenlenirdi. Gündüzleri de, köy imamı çocuklara Kur’ân-ı Kerîm ve ilmihal dersleri verirdi. Günümüzde köy odası önemini yitirerek misafirlerin ağırlandığı, önemli toplantıların ve sohbetlerin yapıldığı bir mekân haline gelmiştir. Son yıllarda ferfene eğlencesi tertiplenerek, eski adetlerin devam ettirilmesi ve köylülerin birbiri ile kaynaşması sağlanmaktadır.

Yemekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarhana Çorbası,Kül Kömeci,Yayla Çorbası,Ebe gümeci,Yoğurtlu Çorba,Kabaklı Gözleme,Bazlama, Ekmek Aşı, Patatesli Köy Ekmeği, Kedi Batmaz, Mantar Sote, Höşmerim,Kabak Hoşafı, Kara Kabak Tatlısı, Palize,Erik Armut Hoşafı,Pestil,Keş,Keşli Makarna(erişte)

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bolu iline 69 km, Gerede ilçesine 18 km uzaklıktadır. Komşu Köyleri,Hasanlar köyü,Çalaman köyü,Külef köyü,Çukurca köyü,Kalaç köyü

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 81
1997 98

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]