Kayısopran, Gerede

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kayısopran köyü
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bolu
İlçe Gerede
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 59
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0374
Posta kodu 14900
Resmî site
[1] -

Kayısopran köyü, Bolu ilinin Gerede ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayı kelimesi; "muhkem, kuvvet ve kudret sahibi" demektir.köyün kayı ön adından sonra bulunan Sopran (Sobran) kelimesi eski dilde güzel-gür su anlamına gelmektedir.

Gerede ve çevresi, müslüman Türklerin eline geçtikten sonra bugünkü yerinde bir uç beyliği şeklinde yeniden kurularak Oğuz Türkleri ile iskan edilmiştir.(1197) KAYI BOYU, Oğuzların 24 boyundan biridir. Gün Han Oğulları koluna bağlı olup, damgası, iki ok ve bir yaydan ibarettir.

Günümüzde Kayı boyundan adını alan Kayı ön adlı köyler hala varlıklarını devam ettirmektedirler. Kayısopran ve Kayıkiraz da bu köylerden biridir.

Köy yaşlılarından alınan bilgilere göre atalarımız önce Çankırı-Çerkeş'e oradan da Kayısporan Köyü'ne yerleşmişlerdir. Rivayet'e göre bilinen ilk yerleşimci Ceridoğulları dır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bolu iline 80 km, Gerede ilçesine 29 km uzaklıktadır.Çarşı , pazar ve resmi kurumlardaki işlemler için Gerede'ye giden köylüler, iki farklı güzergâhı kullanırlar. 1. güzergah, Beşkonak - Ortaca köyü üzerinden kazanlar adı verilen güzergahtır. 2. güzergâh ise Şükürler- Akçaşehir üzerinden Horhor adı verilen Karabük yolu güzergahıdır. Köy yolu stabilize asfalttır.Gerede ve Köy arası ulaşım ise daha çok diğer köy minibusleri ile sağlanmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 59
1997 48

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]