Yakakaya, Gerede

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Yakakaya köyü
—  Köy  —
Bolu
Bolu
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Bolu
İlçe Gerede
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 355
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 374
İl plaka kodu 14
Posta kodu 14900
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Yakakaya köyü, Bolu ilinin Gerede ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

YAKAKAYA KÖYÜ ANLAMI NEDİR; Köyün adı YAKA ve KAYA Olarak İki Kelimeden Oluşmuştur. YAKA ; Oğuzların diğer adı Türkmendir, Türkmenler İki guruba ayrılmıştır. Hazar Denizi'nin ötesinde yaşayan Türkmenlere "Yaka Türkmenleri", Anadolu'da yerleşik Türkmenlere ise "Anadolu Türkmenleri" denir. Yaka'nın diğer anlamı ise Eski Türklere göre sınır demektir. KAYA ; Oğuz Boyunda gelen Kayı ile Kaya aslında aynı anlamdadır. Bazı kaynaklara göre Ertuğrul Beyin Dedesinin ismi de KAYA ALP'dir. Bu nedenle Kaya ile Kayı aynı anlama gelmektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere aslında Köyümüz Oğuzların Kayı Boyundan gelmektedir diyebiliriz. Kaynak H.COŞKUN

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında Mehmet CANER Hocamıızın hazırladığı bilgiler.

ET HAŞLAMA,Kaz, hindi, tavuk, Ördek kızartılarak ya da canlı olarak köylü halk tarafından satılır. KIZARMIŞ KAZ,HİNDİ DOLMASI,SOMUN EKMEĞİ (KÖY EKMEĞİ),KÜL KÖMECİ,BAZLAMA,KATMERLİ GÖZLEME,KOL GÖZLEMESİ,CİZLEME,KÖMEÇ,PUF BÖREĞİ, SU BÖREGI,ETLİ MAKARNA, KEDİ BATMAZ, MIHLAMA,HÖŞMERİM, PALİZE(PALUZE,YALAMUK, Muhallebi ,sütlaç diğer sütlü tatlılardandır. BAKLAVA,SARILI BURMA, TEL KADAYIF, UN HELVASI,EKMEK HELVASI

REÇELLER Gerede'nin Meşhur Gül Reçeli:Özellikle Ramazan ayında gül reçeli sofranın vazgeçilmezlerindendir.Reçel Denince Şekerci Tevfik'in Yaptığı Reçelleri hatırlamak lazım. Ramazan ayından önce patlak kaplarda alınırdı.Gül yapraklarından yapılır, hoş kokulu reçeller hazırlanırdı.Ayrıca evlerde, Yörede yetişen kızılcık, vişne, böğürtlen, dağ çileği gibi meyvelerin reçelleri yapılmaktadır. Gerede"de kuru ve yaş kayısıdan da reçel yapılır.

MUTFAKTA KULLANILAN ARAÇ GEREÇLER ; Köylerde yemekler ocaklarda, kuzine sobalarda, maltızda, odun ve kömür ile;ekmekler, baklavalar ise evlerin bahçelerinde bulunan fırınlarda pişirilir. Yörede hemen hemen evde bulunan mutfak araç ve gereçlerinin bir kısmı şunlardır: Hamur Teknesi: El Yaslagacı: Pislahaç: Eğsiran: Demir Sac: Sac Ayağı: Güveç: Sahan: Helke: Daha büyüğüne" stil" denir. İbrik (Ubruk): Güğüm: Bunlardan başka oklava, tabla, kazan, kevgir yörede kullanılan diğer mutfak araçlarıdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bolu ili Gerede ilçesine bağlı, Ankaraya 150 km, Boluya 46 km İstanbula 308 km, Geredeye 8 km, Dörtdivana 9 km Yenicağaya 10 km, E-80 Devlet Karayoluna 3 km ve Tem Otoyoluna 3 km Uzaklıktadır. Köyün batısında Yunuslar mahallesi 8 hane, Kuzey doğusunda Evrenler Mahallesi 17 hane, Doğusunda Dursunlar Mahallesi 16 hane ve Merkez Mahalle 59 haneden teşkil etmiş şirin bir köydür.Köroğlu Dağının en yüksek tepesine bakan Yakakaya Köyü Gerede-Yeniçağa-Dörtdivan İlçelerinin Ortasındadır. Rakımı:1245 Metredir.40° 46' 0N (Kuzeyde)ve 32° 7' 0E (Batıda)dır. Yakakaya Köyünün Sınırları; güneyde Göynükören Köyü, Doğancılar Köyü (Dörtdivan ilcesine bağlı), doğuda Ahmetler Köyü, Kuzeyde Ibrıcak Köyü, Batıda Şahnalar (Yenicağa ilcesine bağlı), Gücükler Köyü (Dörtdivan ilcesine bağlı), Köy sınırları ile çevrilidir

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Ancak geçiş iklimine sahiptir,Karadeniz iklimi ile Karasal iklimin arasında bir iklime sahiptir.Köyün rakımı 1245 metredir.Bu nedenle genelde Soğuk, rüzgarlı ve yağışlı bir iklime sahiptir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 355
1997 319

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2015 - Eyüp MİRİCİ
2014 - İbrahim GÜRDAĞ..
2009 - İbrahim GÜRDAĞ
2004 - İbrahim GÜRDAĞ
1999 - Mehmet ERCİVAN
1994 - Kemal AY
1989 - Mustafa YAKA
1984 - Yunus ÖZGÜMÜŞ

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]