Frizce

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Frizce
Ana dili olanlar Hollanda, Almanya, Danimarka
Konuşan sayısı Yaklaşık 0,4 Milyon  (2001)[1]
Dil ailesi
Dil kodları
ISO 639-1 fy
ISO 639-2 fry
ISO 639-3
Frisian languages in Europe.svg
  Batı Frizce
  Kuzey Frizce
  Saterland Frizcesi

Frizce ya da Friz dilleri (Batı Frizcesi: Frysk ; Kuzey Frizcesi: Frasch, Fresk, Freesk, Friisk), Cermen dillerinin batı grubunun Anglo-Friz dilleri koluna mensup, Batı Frizce, Saterland Frizcesi (Doğu Frizcenin tek yaşayan lehçesi) ve Kuzey Frizce olarak adlandırılan 3 farklı dilin ortak adıdır. Hollanda'nın Frizya ili ve Batı Friz Adaları'nda yaklaşık 350 bin, Kuzeybatı Almanya'nın bazı bölgelerinde yaklaşık 3 bin ve diğer başka bölgelerde yaklaşık 16.000 kişi kadar konuşanı vardır. Batı Frizce Hollanda'nın Frizya ilindeki iki resmî dilden biridir, Almanya'nın Aşağı Saksonya ile Schleswig-Holstein eyaletlerinde ise Kuzey Frizce ve Saterland Frizcesi azınlık dili olarak tanınmakta ve korunmaktadır.[2]

Diğer Batı Cermen dilleri ile karşılaştırıldığında Friz dilleri, aynı Anglo-Friz grubu içerisinde sınıflandırıldığı İngilizce ile daha yakın bir ilişki göstermektedir, ancak İngilizce ile karşılıklı anlaşılabilir değildir. Aynı şekilde bu üç Friz dili de kendi aralarında anlaşılabilirlik göstermezler.

Kuzey Frizce[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzey Frizce lehçeleri

Kuzey Frizce, Schleswig-Holstein eyaletinin Kuzey Frizye bölgesinde ve Helgoland’da konuşulur. Anakara ve adalardaki lehçeler birbirlerinden büyük farklılıklar taşır. Kuzey Frizya da yaşayan ortalama 165.000 nüfus dan yaklaşık daha 10.000 kişi Frizce konuşabiliyor. Artık Kuzey Frizce konuşanlar sadece birkaç yerde kaldığı için bu dil "son derece tehlikede" olarak kategorize edilmiştir.[3]

Batı Frizce[değiştir | kaynağı değiştir]

Batı Frizce, Hollanda'da yaklaşık 400.000 kişi tarafından konuşulmaktadır,[4] 350.000 kişinin ise anadilidir. Frizya’da yaşayan konuşurlar toplam konuşurların yaklaşık %75'ini oluşturur.[4] Dört büyük ve dört küçük lehçelerden oluşur. Üç Friz dilinin tek standartlaşmış dilidir.

Saterland Frizcesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Extra, Guus; Gorter, Durk (2001-01-01). The Other Languages of Europe: Demographic, Sociolinguistic, and Educational Perspectives. Multilingual Matters. ISBN 9781853595097.
  2. ^ Gesetz zur Förderung des Friesischen im öffentlichen Raum - Wikisource (Almanca)
  3. ^ Matthias Brenzinger, Language Diversity Endangered, Mouton de Gruter, The Hague: 222
  4. ^ a b Bremmer, Rolf Hendrik (1 Ocak 2009). An Introduction to Old Frisian: History, Grammar, Reader, Glossary (İngilizce). John Benjamins Publishing. ISBN 9027232555. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]