2021-22 EuroLeague

Vikipedi, özgür ansiklopedi
2021-22 EuroLeague
Lig EuroLeague
Spor Basketbol
Süre 30 Eylül 2021 - Mayıs 2022
Maç sayısı 306 grup maçı + play-off
Takım sayısı 18
TV yayıncısı beIN Sports
Normal sezon
Finaller
Euroleague sezonları
2022-23 →

2021-22 EuroLeague ya da sponsorluk anlaşması gereği 2021-22 Turkish Airlines EuroLeague, on ikinci kez Türk Hava Yolları sponsorluğunda gerçekleştirilen ve EuroLeague turnuvasının 22. sezonudur. Önceki FIBA Avrupa Şampiyonlar Kupası dahil olmakla birlikte, Avrupa erkek basketbol takımları için en üst düzey organizasyonun 65. sezonudur.

Takımların Dağılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Liste takımların katılım ve dağılımlarını göstermektedir.

Normal sezona katılacak takımlar Sonraki turlara katılacak takımlar
Normal sezon
(18 takım)
Playoff
(8 takım)
  • Normal sezonu ilk 8 sırada bitiren takımlar.
Final Four
(4 takım)
  • Play-off aşamasının 4 galibi

Takımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Normal Sezon
İspanya Barcelona (A) Türkiye Anadolu Efes (A) Yunanistan Olimpiakos (A) Rusya CSKA Moskova (A) Fransa ASVEL(A) Fransa Monaco (EC)
İspanya Saski Baskonia (A) Türkiye Fenerbahçe (A) Yunanistan Panathinaikos (A) İsrail Makkabi Tel Aviv (A) Litvanya Žalgiris (A) Rusya UNICS (EC)
İspanya Real Madrid (A) İtalya Olimpia Milano (A) Almanya Bayern Münih (A) Almanya ALBA Berlin (WC) Sırbistan Crvena zvezda (WC) Rusya Zenit (WC)

Parantez içerisindeki harfler takımların turnuvaya nasıl katılma hakkı kazandığını belirtir.

  • A: A lisansına sahip 13 takım
  • WC: Wild Card sahibi 3 takım
  • EC: EuroCup finalistleri

Takımlar ve Stadlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Takım Şehir Salon Kapasite
Almanya ALBA Berlin Berlin Mercedes-Benz Arena &0000000000014500.00000014.500
Türkiye Anadolu Efes İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu &0000000000016000.00000016.000
Fransa ASVEL Lyon Astroballe &0000000000005556.0000005.556
İspanya Barcelona Barselona Palau Blaugrana &0000000000007585.0000007.585[1]
Almanya Bayern Münih Münih Audi Dome &0000000000006700.0000006.700
Sırbistan Crvena zvezda Belgrad Aleksandar Nikolić &0000000000005878.0000005.878[2]
Rusya CSKA Moskova Moskova Megasport Arena &0000000000013344.00000013.344[3]
Türkiye Fenerbahçe İstanbul Ülker Spor ve Etkinlik Salonu &0000000000013059.00000013.059
İsrail Makkabi Tel Aviv Tel Aviv Menora Mivtachim Arena &0000000000010383.00000010.383[4]
Fransa Monaco Fontvieille Salle Gaston Médecin &0000000000003700.0000003.700
İtalya Olimpia Milano Milano Mediolanum Forum &0000000000012700.00000012.700[5]
Yunanistan Olimpiakos Pire Barış ve Dostluk Salonu &0000000000011640.00000011.640[6]
Yunanistan Panathinaikos Atina Nikos Galis Olimpik Kapalı Spor Salonu &0000000000018989.00000018.989[7]
İspanya Real Madrid Madrid WiZink Center &0000000000015000.00000015.000[8]
İspanya Saski Baskonia Vitoria-Gasteiz Fernando Buesa Arena &0000000000015504.00000015.504[9]
Rusya UNICS Kazan Basket Hall Arena &0000000000007482.0000007.482
Litvanya Žalgiris Kaunas Žalgirio Arena &0000000000015552.00000015.552[10]
Rusya Zenit Sankt-Peterburg SH Triumph &0000000000007044.0000007.044

Başantrenör Değişikliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Takım Giden Antrenör Gidiş Nedeni Gidiş Tarihi Ligdeki Durumu
(Galibiyet - Yenilgi)
Gelen Antrenör Geldiği Tarihi
Yunanistan Panathinaikos İsrail Oded Kattash Karşılık Anlaşma 26 Haziran 2021 Sezon Öncesi Yunanistan Dimitrios Priftis 26 Haziran 2021
Rusya UNICS Yunanistan Dimitrios Priftis Panathinaikos ile Anlaştı 26 Haziran 2021 Hırvatistan Dimitrios Priftis 29 Haziran 2021
Türkiye Fenerbahçe Sırbistan Igor Kokskov İstifa Etti 27 Temmuz 2021 Sırbistan Alesandar Dordevic 31 Haziran 2021
Almanya ALBA Berlin İspanya Aito Garcia Reneses Ara Verdi 17 Ağustos 2021 İspanya Israel Gonzalez 17 Ağustos 2021

Normal sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Normal sezon, 30 Eylül 2021 tarihinde başlayıp ve 8 Nisan 2022 tarihinde sona erecektir.

Sıralama kuralları[11]
  1. Galibiyet sayısı
  2. Kendi aralarındaki galibiyet sayısı (ilgili takımlar arasındaki tüm maçlar tamamlanınca)
  3. Kendi aralarındaki sayı farkı (ilgili takımlar arasındaki tüm maçlar tamamlanınca)
  4. Genel sayı farkı
  5. Genel atılan sayı
  6. Her maçtaki atılan sayı ile yenilen sayı oranlarının toplamı

Not: Maçların normal süresinin berabere bitmesi durumunda galibi belirlemek için oynanan uzatma sürelerinde atılan ve yenilen sayılar sıralamada dikkate alınmayacaktır.

Puan durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra Takım O G M AS YS SF Eleme
1 İspanya Barcelona 4 4 0 318 278 +40 Play-off turuna
2 İtalya Olimpia Milano 4 4 0 320 281 +39
3 Yunanistan Olimpiakos 4 3 1 299 253 +46
4 İspanya Real Madrid 4 3 1 332 294 +38
5 Fransa ASVEL 4 3 1 319 309 +10
6 Rusya CSKA Moskova 4 3 1 329 323 +6
7 Rusya Zenit 4 3 1 286 281 +5
8 Türkiye Fenerbahçe 4 2 2 298 273 +25
9 Sırbistan Crvena zvezda 4 2 2 281 263 +18
10 Fransa Monaco 4 2 2 310 306 +4
11 İsrail Maccabi Tel Aviv 4 2 2 297 311 -14
12 İspanya Saski Baskonia 4 2 2 275 308 -33
13 Almanya ALBA Berlin 4 1 3 291 317 -26
14 Yunanistan Panathinaikos 4 1 3 298 331 -33
15 Rusya UNICS 4 1 3 257 294 -37
16 Almanya Bayern München 4 0 4 281 301 -20
17 Türkiye Anadolu Efes 4 0 4 309 332 -23
18 Litvanya Žalgiris 4 0 4 269 314 -45
15 Ekim 2021 tarihinde oynanan maç(lar)a göre güncellenmiştir. Kaynak: euroleague.net

Sonuçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

İç Saha \ Deplasman ALB AEF ASV BAR BAY CRV CSK FEN MAC MON MIL OLİ PAN RMA BAS UNI ZAL ZEN
Almanya ALBA Berlin 9. 67-71 31. 7. 32. 16. 84-70 12. 17. 13. 29. 19. 22. 76-80 24. 28. 26.
Türkiye Anadolu Efes 33. 25. 13. 19. 17. 96-100 28. 27. 11. 32. 10. 22. 31. 15. 5. 7. 8.
Fransa ASVEL 27. 75-73 11. 18. 22. 6. 17. 85-93 19. 34. 32. 26. 10. 29. 8. 88-76 15.
İspanya Barcelona 96-64 21. 23. 24. 30. 10. 32. 34. 28. 20. 79-78 25. 14. 9. 17. 12. 5.
Almanya Bayern München 23. 14. 13. 72-80 33. 27. 10. 25. 21. 6. 28. 11. 8. 17. 29. 20. 32.
Sırbistan Crvena zvezda 5. 34. 9. 15. 16. 31. 19. 29. 25. 24. 14. 8. 20. 28. 12. 73-61 18.
Rusya CSKA Moskova 25. 24. 21. 19. 12. 78-76 8. 9. 30. 22. 5. 13. 28. 34. 15. 32. 77-67
Türkiye Fenerbahçe 21. 12. 24. 6. 26. 61-57 29. 15. 13. 9. 20. 34. 18. 16. 80-41 22. 30.
İsrail Maccabi Tel Aviv 20. 16. 33. 7. 69-68 63-75 26. 23. 10. 31. 22. 5. 32. 19. 14. 6. 28.
Fransa Monaco 34. 29. 12. 81-85 9. 6. 7. 27. 18. 14. 31. 75-63 23. 32. 20. 26. 16.
İtalya Olimpia Milano 18. 75-71 5. 8. 30. 7. 84-74 25. 83-72 33. 12. 15. 16. 26. 21. 23. 19.
Yunanistan Olimpiakos 6. 26. 16. 33. 15. 23. 18. 7. 11. 8. 27. 30. 74-68 75-50 34. 83-68 21.
Yunanistan Panathinaikos 14. 6. 7. 16. 31. 27. 20. 91-87 21. 24. 28. 17. 33. 23. 9. 18. 12.
İspanya Real Madrid 15. 82-69 30. 26. 34. 11. 17. 5. 13. 94-86 29. 24. 88-65 21. 19. 9. 25.
İspanya Saski Baskonia 30. 20. 14. 18. 22. 10. 11. 31. 8. 5. 64-78 25. 81-79 12. 27. 33. 24.
Rusya UNICS 11. 18. 28. 22. 73-70 26. 23. 33. 30. 80-88 10. 13. 32. 7. 6. 16. 69-70
Litvanya Žalgiris 8. 30. 31. 29. 5. 21. 14. 11. 24. 15. 17. 19. 10. 27. 13. 25. 64-70
Rusya Zenit 10. 23. 20. 27. 79-71 13. 33. 14. 17. 22. 11. 9. 29. 6. 7. 31. 34.
15 Ekim 2021 tarihinde oynanan maç(lar)a göre güncellenmiştir. Kaynak: euroleague.net
Renkler: Yeşil = İç saha galibiyeti; Kırmızı = Deplasman galibiyeti.

Takımların haftalık sıralaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Takım ╲ Hafta12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334
İspanya Barcelona1111
İtalya Olimpia Milano6322
Yunanistan Olimpiakos2243
İspanya Real Madrid3864
Fransa ASVEL4435
Rusya CSKA Moskova131076
Rusya Zenit9697
Türkiye Fenerbahçe79128
Sırbistan Crvena zvezda12759
Fransa Monaco55810
İsrail Maccabi Tel Aviv8121411
İspanya Saski Baskonia17181512
Almanya ALBA Berlin18171313
Yunanistan Panathinaikos15111114
Rusya UNICS11131015
Almanya Bayern München10141616
Türkiye Anadolu Efes16151717
Litvanya Žalgiris14161818
Play-off
15 Ekim 2021 tarihinde oynanan maç(lar)a göre güncellenmiştir. Kaynak: euroleague.net

Takımların haftalardaki performansları[değiştir | kaynağı değiştir]

Takım ╲ Hafta12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334
Almanya ALBA BerlinDYEYEGEY
Türkiye Anadolu EfesDYEYDYDY
Fransa ASVELEGDGEGEY
İspanya BarcelonaEGDGEGDG
Almanya Bayern MünchenDYDYDYDY
Sırbistan Crvena zvezdaDYDGEGDY
Rusya CSKA MoskovaDYDGDGDG
Türkiye FenerbahçeEGDYDYDG
İsrail Maccabi Tel AvivEGDYDYDG
Fransa MonacoEGDGDYDY
İtalya Olimpia MilanoEGDGDGDG
Yunanistan OlimpiakosEGDGDYDG
Yunanistan PanathinaikosDYDGDYDY
İspanya Real MadridEGDYDGDG
İspanya Saski BaskoniaDYDYDGDG
Rusya UNICSEYEYDGDY
Litvanya ŽalgirisDYDYDYEY
Rusya ZenitDGDGEYDG
EGEvinde GalibiyetDGDeplasmanda GalibiyetHGHükmen GalibiyetEYEvinde YenilgiDYDeplasmanda YenilgiHYHükmen Yenilgi
15 Ekim 2021 tarihinde oynanan maç(lar)a göre güncellenmiştir. Kaynak: euroleague.net

Play-off (çeyrek final) turu[değiştir | kaynağı değiştir]

1., 2. ve (gerekirse) 5. maçlar 1. takımın, 3. ve (gerekirse) 4. maçlar 2. takımın ev sahipliğinde oynanacaktır. 3 galibiyete ulaşan takımlar 4'lü Final'e yükselecektir.

# 1. Takım Skor 2. Takım 1. Maç 2. Maç 3. Maç 4. Maç* 5. Maç*
1. Normal sezon 1.si - Normal sezon 8.si
2. Normal sezon 2.si - Normal sezon 7.si
3. Normal sezon 3.sü - Normal sezon 6.sı
4. Normal sezon 4.sü - Normal sezon 5.si

Dörtlü final[değiştir | kaynağı değiştir]

Dörtlü final maçları Mayıs 2022 tarihlerinde düzenlenecektir.


  Yarı final Final
  1. Çeyrek final galibi    
  4. Çeyrek final galibi    
 
      1. Yarı final galibi  
    2. Yarı final galibi  
3.lük maçı
  2. Çeyrek final galibi     1. Yarı final kaybedeni  
  3. Çeyrek final galibi       2. Yarı final kaybedeni  
2021-22 EuroLeague şampiyonu


(. şampiyonluğu)


Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Euroleague MVP[değiştir | kaynağı değiştir]

Euroleague Final Four MVP[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezonun Kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Sayı Kralı[değiştir | kaynağı değiştir]

En İyi Defans Oyuncusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Euroleague Yükselen Yıldız[değiştir | kaynağı değiştir]

Magic Moment Ödülü[değiştir | kaynağı değiştir]

Haftanın Oyuncusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Normal Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Hafta Oyuncu Takım PIR Kaynak
1
Amerika Birleşik Devletleri Scottie Wilbekin İsrail Makkabi Tel Aviv
35
[12][13]
Play off turu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayın Oyuncusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ay Hafta Oyuncu Takım Kaynakça

İstatistikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Verimlilik puanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sayı Krallığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ribaund[değiştir | kaynağı değiştir]

Asist[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer İstatistikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Palau Blaugrana - FC Barcelona". FC Barcelona. 26 Mayıs 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2017. 
  2. ^ "Hala Aleksandar Nikolić". 6 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2020. 
  3. ^ "About Megasport (Rusça)". 30 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mart 2020. 
  4. ^ "Attendance: 10,383". 24 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2020. 
  5. ^ "CHI SIAMO". MediolanumForum.it. 10 Kasım 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2016. 
  6. ^ "Peace and Friendship Stadium - Olympiacos BC". olympiacosbc.gr. 7 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2017. 
  7. ^ "Olympic Sports Hall". stadia.gr. 4 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2017. 
  8. ^ "WiZink Center | Real Madrid Basketball Arena | Real Madrid Basketball". Real Madrid. 17 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ocak 2017. 
  9. ^ "Sports Competitions". buesa-arena.com. 16 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Kasım 2016. 
  10. ^ "Žalgirio arena - About Žalgirio arena". zalgirioarena.lt. 3 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2017. 
  11. ^ "2016–17 EuroLeague Bylaws Book" (PDF). Euroleague Basketball. 13 Ocak 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2016. 
  12. ^ "Round 1 MVP: Scottie Wilbekin, Maccabi Playtika Tel Aviv". 
  13. ^ "EuroLeague'de 1. Hafta MVP'si: Scottie Wilbekin".