İçeriğe atla

2012 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Ermenistan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
2012 Eurovision Şarkı Yarışması
Ülke Ermenistan Ermenistan
Seçim süreci
Seçim adı İnternet Seçimi
Seçim tarih(ler)i 18 Mart 2012 (İptal)
Aldığı sonuçlar
Final sonucu Çekildi
Eurovision Şarkı Yarışması'nda Ermenistan
◄2011 2013►

Ermenistan'ın, 2012 Eurovision Şarkı Yarışması'na katılımı konusunda şüpheler bulunmaktaydı. Çünkü ev sahibi ülke Azerbaycan ile uzun süredir devam eden bir savaş hali bulunmaktadır ve Ermenistan, güvenlik konusunda teminat bekliyordu.[1] 17 Ocak günü Ermenistan'ın yarışmaya katılacağı bildirildi. Temsilci seçiminin, devlet kanalı ARMTV tarafından belirleneceği açıklandı. Ancak 7 Mart 2012 tarihinde Ermenistan yarışmadan çekildiğini duyurdu.[2] Sebep olarak ise Ermeni bir askerin Azerbaycanlı keskin nişancı tarafından öldürülmesi gösterildi. Ancak ölen askerin başka bir Ermeni asker tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı. Buna rağmen Ermeni şarkıcılar tarafından boykot kararının söz konusu olduğu belirtilerek karardan dönülmedi. Daha sonra ise Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev'in "Bizim baş düşmanımız tüm dünyadaki Ermenilerdir" şeklindeki açıklaması belirtilerek "düşman olarak karşılanacağımız bir ülkeye temsilci yollamanın herhangi bir mantığı olmadığını belirtmek gerekiyor" denildi. Yeni Azerbaycan Partisi Başkan Yardımcısı Ali Ahmedov, Ermenistan'nın kararına yönelik tepkisini: "Ermenistan'ın çekilmek için hiçbir geçerli sebebi yok. Bu karar Ermenistan'ın zaten kötü olan imajını daha da bozacak" diyerek dile getirdi.[1] Eurovision Şarkı Yarışması'nın başkanı Jon Ola Sand ise Ermenistan'ın yarışmadan çekilme kararından büyük üzüntü duyduklarını açıkladı.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c "Ermenistan Eurovision'dan çekildi". BBC Türkçe Servisi. 8 Mart 2012. 11 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2012. 
  2. ^ "Ermenistan Bakü'ye gitmiyor". Milliyet. 7 Mart 2012. 3 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2012.