The Social Network Song

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"The Social Network Song"
La storia di Valentina Monetta albümünden
Valentina Monetta single
Yayımlanma16 Mart 2012
FormatDijital dağıtım
Kaydedilme2012
TarzDans pop
Süre3:00
ŞirketJupiter Records
YazarTimothy Touchton, Jose Santana Rodriguez
YapımcıRalph Siegel
Valentina Monetta single kronolojisi
"I'll Follow the Sunshine"
(2012)
"The Social Network Song"
(2013)
"Crisalide"
(2013)
San Marino "The Social Network Song"
2012 Eurovision Şarkı Yarışması şarkısı
ÜlkeSan Marino
Şarkıcı(lar)Valentina Monetta
Dilİngilizce
Besteci(ler)Ralph Siegel
Söz yazar(lar)ıTimothy Touchton, Jose Santana Rodriguez
Finallerdeki sonuçları
Yarı final derecesi14.
Yarı final puanı31
Sahneye çıkış kronolojisi
◄ "Stand By" (2011)   
"Crisalide (Vola)" (2013) ►

"The Social Network Song (OH OH - Uh - OH OH)" (Türkçe: Sosyal ağ şarkısı), asıl ismi "Facebook Uh, Oh, Oh (A Satirical Song)" (Türkçe: Eleştirel bir şarkı), San Marinolu şarkıcı Valentina Monetta tarafından seslendirilen İngilizce bir şarkıdır. Ralph Siegel tarafından bestelenen şarkı, 2012 Eurovision Şarkı Yarışması'nda San Marino'yu temsil etmek üzere ülkenin kamusal yayın kuruluşu San Marino RTV (SMRTV) tarafından seçilmişti.[1][2] Şarkı, yarışmanın birinci yarı finalinde 31 puan toplayarak on dördüncü geldi ve yarışma kuralları gereği ilk ona giremediği için finale yükselemedi. Nitekim söz konusu ön dördüncülük, ülkenin 2008 yılındaki ilk katılımından 2012 yılına dek aldığı en iyi sonuç idi.[3]

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

"Facebook Uh, Oh, Oh (A Satirical Song)", San Marino'nun kamusal yayın kuruluşu SMRTV tarafından ülkeyi 2012 Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil etmek üzere seçildi. Böylece şarkı, Alman besteci Ralph Siegel'in Eurovision Şarkı Yarışması'nda yarışmak üzere bestelediği yirminci şarkı oldu.[1][2]

Şarkı yayınlandıktan henüz iki gün sonra, 18 Mart 2012 tarihinde, şarkının sözlerinin yarışmanın (her türlü reklam içeren mesajın "yasaklandığını" bildiren) 1.2.2.g kuralı ile çelişmesi nedeniyle diskalifiye edildi. Avrupa Yayın Birliği, San Marino'ya yeni bir şarkı hazırlaması veya mevcut şarkının sözlerini yeniden düzenlemesi için 23 Mart 2012 tarihine dek süre verdi.[4] Bunu takiben 22 Mart 2012 tarihinde SMRTV, şarkının sözlerinin büyük ölçüde değiştirildiği yeni bir versiyonunu "The Social Network Song (OH OH – Uh - OH OH)" ismiyle yayınladı.[5]

Video klibi[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkının resmi video klibi, 17 Mart 2012 tarihinde SMRTV tarafından gerçekleştirilen özel bir programda ilk defa gösterildi ve programın hemen ardından Monetta'nın resmi YouTube kanalı aracılığıyla kamuoyu ile paylaşıldı. Video klibinde olgun bir kadından daha çok ergen bir kız gibi giyinen Monetta, başının üzerinde hareket eden düşünce balonları ile odasında bulunan bir bilgisayarın etrafında dans ediyordu.[6] Video klibi şarkının yeni versiyonu için bir defa daha kaydedildi ve söz konusu ikinci klip, 23 Mart 2012 tarihinde yayınlandı.

Tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı çoğunlukla negatif değerlendirmeler ile karşılandı. Forbes yazarı Ewan Spence, San Marino'nun şarkısını "son yıllarda en çok utanç ve beceriksizlik duygusuna sebep olan Eurovision şarkısı" olarak değerlendirdi ve sözlerine "kariyerinde daha önce on dokuz tane Eurovision şarkısı yazmış olan besteci Ralph Siegel daha iyisini yapabilirdi," şeklinde devam etti. Profesyonel eleştirmenlerin yanı sıra şarkı, bir sosyal medya fenomenine dönüştü ve uluslararası arenada (çoğunlukla negatif olmak üzere) büyük bir ilgi gördü.[7]

Eurovision'da[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıntılı bilgi için 2012 Eurovision Şarkı Yarışması'nda San Marino maddesine bakınız.

Monetta şarkıyı, yarışmanın birinci yarı finalinde on birinci sırada seslendirdi ve söz konusu yarı finali 31 puan toplayarak on dördüncü sırada tamamladı.[3] Finale yükselememiş olmasına rağmen şarkı, San Marino'ya o güne dek olan en iyi sonucunu getirdi.

Monetta sahnede gümüş rengi bir bluz, lacivert deri bir ceket ile pantolon giydi. Çeşitli mesleklere özgü giysiler giyen arka vokallerin (gitarist kız dışında) hepsinin ellerinde cep telefonları, bir platformun üzerinde ise bir bilgisayar vardı. San Marino'nun performansı sırasında sahnede ağırlıklı olarak mavi ışıklandırmalar kullanıldı ve LED ekranlara nakarattaki "oh" ve "uh" sözcükleri düşünce balonları içerisinde yansıtıldı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Valentina Monetta rappresenterà San Marino a Baku 2012". San Marino RTV (İngilizce). 7 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mart 2012. 
  2. ^ a b Roxburgh, Gordon. "Valentina Monetta to represent San Marino". Avrupa Yayın Birliği (İngilizce). 6 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mart 2012. 
  3. ^ a b "Eurovision Song Contest 2012 Semi-Final". 18 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Haziran 2014. 
  4. ^ "2013 Eurovision Song Contest Rules" (PDF) (İngilizce). Avrupa Yayın Birliği. s. 3. 20 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 28 Mayıs 2013. 
  5. ^ Siim, Jarmo. "EBU: San Marino song lyric in breach of Rules". Avrupa Yayın Birliği. 12 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mart 2012. 
  6. ^ "'Facebook' Eurovision song 'cringe-worthy'". 22 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mart 2012. 
  7. ^ Spence, Ewan. ""Facebook, Uh, Oh, Oh" Song Ignites The Eurovision Song Contest Community". Forbes. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]