Jon Ola Sand

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jon Ola Sand, 2012 Eurovision Şarkı Yarışması yarı-final kuraları ve resmi açılış töreni sırasında, Bakü'de.

Jon Ola Sand (d. 21 Aralık 1961), Norveçli televizyoncu. Norveç'in ulusal televizyon kanalı Norsk Rikskringkasting'de çalışmaktadır.

Sand, 15 yaşından beri NRK ve TV 2'nin yanı sıra bağımsız yapım şirketlerinde çalışarak, bu alanda çalışma deneyimi edinmiştir. Aynı zamanda Sand, Televizyon Sanatları ve Bilimleri Uluslararası Akademisi'ne de üyedir. Sand, çeşitli programların yapımcılığını ve yönetmenliğini de üstlenmiştir. Nobel Barış Ödülü Konseri, Norveç Film Ödülleri ve Norveç'in Eurovision Şarkı Yarışması için ulusal seçim etkinliği Melodi Grand Prix bunlara örnek olarak gösterilebilir.

2010 yılında Sand, Norveç'in başkenti Oslo'da gerçekleştirilen 2010 Eurovision Şarkı Yarışması için başyapımcı olarak atandı. Sand, 2010 yılından beri Norveç'in ulusal kanalı NRK'nin yapımcılarından biridir.

26 Kasım 2010'da Sand, Svante Stockselius'ın istifasından sonra Eurovision Şarkı Yarışması ve Eurovision Çocuk Şarkı Yarışması için yönetim şefi olarak atandı. Görevine 1 Ocak 2011 tarihinde başladı.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Jon Ola Sand new Executive Supervisor". eurovision.tv. 26 Kasım 2010. 1 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mart 2012.