1990 Dünya Güreş Şampiyonası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

1990 Dünya Güreş Şampiyonası serbest ve grekoromen stil kategorilerinde 27. defa düzenlenen organizasyondur.Müsabakalara ev sahipliğini 6-9 Eylül tarihleri arasında serbest stil müsabakaları için Japonya Japonya'nın Tokyo kenti ,bayanlar serbest stil müsabakaları için 29Haziran -1 Temmuz tarihleri arasında İsveç İsveç'in Luleå kenti ve 19-21 Kasım tarihleri arasında erkekler grekoromen stil müsabakaları için İtalya İtalya'nın Ostia kenti yapmıştır.

Madalya tablosu[değiştir | kaynağı değiştir]

 Sıra  Ülke Altın Gümüş Bronz Toplam
1  Sovyetler Birliği 10 4 4 18
2  Japonya 4 2 3 9
3  Fransa 3 1 1 5
4  Küba 3 0 1 4
5  Bulgaristan 1 7 2 10
6  ABD 1 5 1 7
7  İsveç 1 2 0 3
8  Macaristan 1 1 1 3
9  Batı Almanya 1 1 0 2
10  Norveç 1 0 4 5
11  İran 1 0 2 3
12  Çekoslovakya 1 0 1 2
13  Doğu Almanya 1 0 0 1
14 Chinese Taipei Olimpiyat Bayrağı Chinese Taipei 0 2 2 4
15  Yunanistan 0 1 1 2
16  Finlandiya 0 1 0 1
 Güney Kore 0 1 0 1
 Venezuela 0 1 0 1
19  Yugoslavya 0 0 2 2
20  Arjantin 0 0 1 1
 Moğolistan 0 0 1 1
 Polonya 0 0 1 1
 Türkiye 0 0 1 1
Total 29 29 29 87

Takım sıralaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Rank Erkekler serbest stil Erkekler Grekoromen stil Kadınlar serbest stil
Takım Puan Takım Puan Takım Puan
1  Sovyetler Birliği 80  Sovyetler Birliği 95  Japonya 79
2  ABD 73  Macaristan  Norveç 56
3  Bulgaristan 72  Bulgaristan Chinese Taipei Olimpiyat Bayrağı Chinese Taipei 48

Madalya kazananlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler serbest stil[değiştir | kaynağı değiştir]

Kategori Altın Gümüş Bronz
48 kg  Aldo Martínez (CUB)  Marian Nedkov (BUL)  Takashi Kobayashi (JPN)
52 kg  Majid Torkan (IRI)  Valentin Yordanov (BUL)  Aslan Agayev (URS)
57 kg  Alejandro Puerto (CUB)  Rumen Pavlov (BUL)  Sergey Smal (URS)
62 kg  John Smith (USA)  Rosen Vasilev (BUL)  Gadzhi Rashidov (URS)
68 kg  Arsen Fadzayev (URS)  Georgios Athanasiadis (GRE)  Jesús Rodríguez (CUB)
74 kg  Rahmat Sofiadi (BUL)  Nasir Gadzhikhanov (URS)  Amir Reza Khadem (IRI)
82 kg  Jozef Lohyňa (TCH)  Royce Alger (USA)  Puntsagiin Sükhbat (MGL)
90 kg  Makharbek Khadartsev (URS)  Chris Campbell (USA)  Mohammad Hassan Mohebbi (IRI)
100 kg  Leri Khabelov (URS)  Stoyan Nenchev (BUL)  Kirk Trost (USA)
130 kg  David Gobezhishvili (URS)  Bruce Baumgartner (USA)  Hayri Sezgin (TUR)

Erkekler grekoromen stil[değiştir | kaynağı değiştir]

Kategori Altın Gümüş Bronz
48 kg  Oleg Kucherenko (URS)  Rayko Marinov (BUL)  Ebina Yasuichi (JPN)
52 kg  Aleksandr Ignatenko (URS)  An Han-Bong (KOR)  Bratan Tzenov (BUL)
57 kg  Rıfat Yıldız (FRG)  Aleksandr Shestakov (URS)  Patrice Mourier (FRA)
62 kg  Mario Olivera (CUB)  Gennady Atmakin (URS)  Ryszard Wolny (POL)
68 kg  Islam Dugushiev (URS)  Jannis Zamanduridis (FRG)  Attila Repka (HUN)
74 kg  Mnatsakan Iskandaryan (URS)  Dobri Ivanov (BUL)  Željko Trajković (YUG)
82 kg  Péter Farkas (HUN)  Mikhail Mamiashvili (URS)  Goran Kasum (YUG)
90 kg  Maik Bullmann (GDR)  Harri Koskela (FIN)  Vyacheslav Oleynyk (URS)
100 kg  Sergey Demyashkevich (URS)  Sándor Major (HUN)  Dušan Masár (TCH)
130 kg  Aleksandr Karelin (URS)  Tomas Johansson (SWE)  Rangel Gerovski (BUL)

Kadınlar serbest stil[değiştir | kaynağı değiştir]

Kategori Altın Gümüş Bronz
44 kg  Shoko Yoshimura (JPN)  Marie Ziegler (USA)  Chen Huei-hsiang (TPE)
47 kg  Åsa Pedersen (SWE)  Afsoon Roshanzamir (USA)  Huang Yu-hsin (TPE)
50 kg  Martine Poupon (FRA)  Helena Honkamaa (SWE)  Trine Bentzen (NOR)
53 kg  Sylvie Van Gucht (FRA)  Yoshiko Endo (JPN)  Lotte Søvre (NOR)
57 kg  Gudrun Høie (NOR)  Olga Lugo (VEN)  Ryoko Sakamoto (JPN)
61 kg  Brigitte Siffert (FRA)  Kimie Hoshikawa (JPN)  Ine Barlie (NOR)
65 kg  Akiko Iijima (JPN)  Ling Wu-mei (TPE)  Line Johansen (NOR)
70 kg  Rika Iwama (JPN)  Emmanuelle Blind (FRA)  Laura Martínez (ARG)
75 kg  Yayoi Urano (JPN)  Ma Su-hui (TPE)  Helen Mitzifri (GRE)

Dış bağlanti[değiştir | kaynağı değiştir]