1983 Dünya Güreş Şampiyonası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

1983 Dünya Güreş Şampiyonası serbest ve grekoromen stil kategorilerinde 22. defa düzenlenen organizasyondur. Müsabakalara ev sahipliğini 22-29 Eylül tarihleri arasında Sovyetler Birliği SSCB'nin Kiev kenti yapmıştır.

Madalya tablosu[değiştir | kaynağı değiştir]

 Sıra  Ülke Altın Gümüş Bronz Toplam
1  Sovyetler Birliği 12 3 4 19
2  Bulgaristan 3 3 8 14
3  Finlandiya 2 0 1 3
4  ABD 1 2 1 4
5  Japonya 1 2 0 3
6  Kuzey Kore 1 0 0 1
7  Polonya 0 2 1 3
8  Moğolistan 0 2 0 2
9  Doğu Almanya 0 1 1 2
 Batı Almanya 0 1 1 2
 Yugoslavya 0 1 1 2
12  İran 0 1 0 1
 İsveç 0 1 0 1
 Türkiye 0 1 0 1
15  Küba 0 0 1 1
 Macaristan 0 0 1 1
Total 20 20 20 60

Takım sıralaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra Erkekler serbest stil Erkekler Grekoromen stil
Takım Puan Takım Puan
1  Sovyetler Birliği 56  Sovyetler Birliği 47
2  Bulgaristan 34  Bulgaristan 34
3  ABD 22  Finlandiya 19
4  Japonya 16  Polonya 14
5  Moğolistan 15  Macaristan 14
6  Polonya 11  Japonya 11

Madalya kazananlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler serbest stil[değiştir | kaynağı değiştir]

Kategori Altın Gümüş Bronz
48 kg  Kim Chol-Han (PRK)  Aleksandr Dorshu (URS)  Jan Falandys (POL)
52 kg  Valentin Yordanov (BUL)  Toshio Asakura (JPN)  Anatoly Beloglazov (URS)
57 kg  Sergey Beloglazov (URS)  Hideaki Tomiyama (JPN)  Stefan Ivanov (BUL)
62 kg  Viktor Alekseyev (URS)  Lee Roy Smith (USA)  Simeon Shterev (BUL)
68 kg  Arsen Fadzayev (URS)  Buyandelgeriin Bold (MGL)  Kamen Penev (BUL)
74 kg  Dave Schultz (USA)  Taram Magomadov (URS)  Martin Knosp (FRG)
82 kg  Taymuraz Dzgoev (URS)  Zevegiin Düvchin (MGL)  Efraim Kamberov (BUL)
90 kg  Petr Naniev (URS)  Ivan Ginov (BUL)  Uwe Neupert (GDR)
100 kg  Aslan Khadartsev (URS)  Greg Gibson (USA)  Georgi Yanchev (BUL)
+100 kg  Salman Khasimikov (URS)  Adam Sandurski (POL)  Bruce Baumgartner (USA)

Erkekler grekoromen stil[değiştir | kaynağı değiştir]

Kategori Altın Gümüş Bronz
48 kg  Bratan Tzenov (BUL)  Markus Scherer (FRG)  Temo Kasarashvili (URS)
52 kg  Benur Pashayan (URS)  Erol Kemah (TUR)  Lyubomir Zekov (BUL)
57 kg  Masaki Eto (JPN)  Kamil Fatkulin (URS)  Petar Balov (BUL)
62 kg  Hannu Lahtinen (FIN)  Günter Reichelt (GDR)  Zhivko Vangelov (BUL)
68 kg  Tapio Sipilä (FIN)  Mohammad Banna (IRI)  Gennady Ermilov (URS)
74 kg  Mikhail Mamiashvili (URS)  Andrzej Supron (POL)  Karolj Kasap (YUG)
82 kg  Taymuraz Apkhazava (URS)  Lennart Lundell (SWE)  Jarmo Övermark (FIN)
90 kg  Igor Kanygin (URS)  Atanas Komchev (BUL)  Norbert Növényi (HUN)
100 kg  Andrey Dimitrov (BUL)  Jožef Tertei (YUG)  Viktor Avdyshev (URS)
+100 kg  Yevgeny Artyukhin (URS)  Nikola Dinev (BUL)  Cándido Mesa (CUB)

Dış bağlanti[değiştir | kaynağı değiştir]