İstanbul Boğazı enerji nakil hatları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bebek'te bulunan TEİAŞ 154 kV Boğaz Atlama Direği

İstanbul Boğazı enerji nakil hatları ya da Boğaz atlama hattı, İstanbul şehrinin elektrik gereksinimini karşılamak ve üretilen enerjiyi şehrin her iki yakasına da eşit biçimde dağıtmak amacıyla İstanbul Boğazı üzerinden geçirilen büyük bağlantı kablolarıdır. İstanbul Boğazı üzerinde farklı noktalarda konumlandırılmış ve farklı kapasitelere sahip olan üç enerji nakil hattı vardır.

154 kV Vaniköy - Bebek[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Boğazı üzerinden geçirilen ilk enerji nakil hattı, 1957 yılında yapılmıştır. Vaniköy ve Bebek semtleri arasında, bu semtlerde dikilmiş birer kule aracılığıyla İstanbul Boğazı'nı aşmaktadır. İki kule arası uzaklık 1.782 metre, nakil kabloların Boğaz sularından yüksekliği ise 59 metredir. Bu hatta 154 kilovoltluk kapasiteyle çalışacak biçimde tasarlanmış iki devre bulunmaktadır.

380 kV Anadolukavağı - Rumelikavağı[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Boğazı üzerinden geçirilen ikinci enerji nakil hattı ise Anadolukavağı ve Rumelikavağı arasındadır. 420 kilovolt kapasiteyle çalışacak biçimde tasarlanan iki devrenin bulunduğu hat 1983 yılında hizmete girmiştir. Anadolukavağı ve Rumelikavağı semtleri arasında, bu semtlerde dikilmiş birer kule aracılığıyla İstanbul Boğazı'nı aşmaktadır. İki kule arası uzaklık 1.906 metredir.

420 kV Anadolukavağı - Rumelikavağı[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Boğazı üzerinden geçirilen üçüncü bir enerji nakil hattı daha vardır. Bu hat Anadolukavağı-Rumelikavağı hattının hemen yanında yer alır. 420 kilovoltluk kapasiteyle çalışmak üzere tasarlanmıştır. Kuleleri arasındaki uzaklık 1.884 metre, Boğaz suyundan yüksekliği ise 160 metredir.

Kireçburnu'ndan hattın görünümü

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]