İçeriğe atla

İstanbul Antlaşması (1573)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İstanbul Antlaşması
TürAhidnâme/Barış antlaşması
İmzalanma5 Mart 1573
Yerİstanbul, Türkiye

İstanbul Antlaşması, Osmanlı İmparatorluğu ile Venedik Cumhuriyeti arasında 5 Mart 1573'te imzalanan ve taraflar arasındaki 1570-73 Savaşını sona erdiren ahidnâme.

Müzakereler[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı donanmasının 1572 yılındaki Akdeniz seferiyle yaptığı güç gösterisi ve Kutsal İttifak içindeki görüş ayrılıkları Venedik Cumhuriyeti'ni Osmanlı İmparatorluğu'yla ayrı barış antlaşması müzakerelerine girmeye ikna etti.

Venedik senatosu bir elçisini ağır koşullara dayansa da bir anlaşma yapılması için yetkilendirildi. Venedik'in bu başvurusu Osmanlı başkenti nezdinde Fransa Krallığı tarafından da desteklendi. Osmanlılar Sadrazam Sokollu Mehmed Paşa'nın tabibi Salomon ile Tercüman Avram'ı murahhas olarak atadı. Venedik tarafını ise Progurator Antonio Barbaro ile Venedik balyosu Alvazio Mocenigo temsil etti.

Maddeler[değiştir | kaynağı değiştir]

5 Mart 1573'te imzalanan Ahidnâme yedi maddede oluşuyordu ve aşağıdaki başlıklarda şu hükümleri âmirdi:[1]

Sonuçları[değiştir | kaynağı değiştir]

1570-1573 Osmanlı-Venedik Savaşı'ndan zaferle çıkan Osmanlı İmparatorluğu bu antlaşmayla kazanımlarını tasdik ettirdi. Venedik Cumhuriyeti'nin müttefiklerinden ayrı bir barış antlaşması imzalaması sonucunda Kutsal İttifak fiilen dağıldı.

Venedik'i Kutsal İttifak'tan ayıran Osmanlı İmparatorluğu 1573 yılından itibaren İspanya Krallığı ve bağlaşıklarını hedef aldı. Aynı yıl Napoli Krallığı'nın Pulya topraklarını hedef alan Piyale Paşa ve Kılıç Ali Paşa komutasındaki Osmanlı donanması, 1574 yılında da (bir yıl önce İspanyollarca geri alınan) Tunus'u nihai olarak fethetti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Büyük Osmanlı Tarihi", Joseph von Hammer, c.6, s.307