Aynalıkavak Antlaşması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aynalıkavak Antlaşması
TürDüzenleme ve Ticaret Antlaşması
İmzalanma21 Mart 1779
Yerİstanbul

Aynalıkavak Antlaşması (Tenkihnamesi), 21 Mart 1779 Osmanlı İmparatorluğu ile Rus İmparatorluğu arasında imzalanan bir düzenleme ve ticaret antlaşmasıdır.

Arka planı[değiştir | kaynağı değiştir]

Küçük Kaynarca Antlaşması ile Osmanlı İmparatorluğu, Kırım'ın bağımsızlığını kabul etmek zorunda kalmıştı. Bir süre sonra Rusya yanlısı Şahin Giray Kırım hanı olunca Kırım'da Tatarlar arasında bir ayaklanma çıktı. Osmanlı Devleti Rusya'nın desteklediği Şahin Giray'a karşı Osmanlı yanlısı Selim Giray'ı destekledi. Ayaklanmanın bastırılması üzerine İngiltere ve Fransa'nın arabuluculuğu ile Osmanlı ve Rusya delegeleri bir araya gelerek İstanbul'daki Aynalıkavak Kasrı'nda yeni bir antlaşma imzaladılar.

Antlaşma[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu antlaşmaya göre:

  1. Osmanlı Devleti, Şahin Giray'ın hanlığını tanıyacak; fakat sonraki hanların seçimi için padişahın halife olarak onayı alınacaktı.
  2. Akdeniz ve Karadeniz'de, Fransızlarla İngilizlere tanınan ticari haklar Rusya'ya da tanınacaktı.
  3. Kırım'daki Rus kuvvetleri geri çekilecekti.

Sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Antlaşma ile Kırım Hanlığı'nın bağımsızlığı yeniden onaylanmış olmasına rağmen II. Katerina Kırım'ı topraklarına katmak istemekteydi. İsveç ile görüşülüp İsveç'in Osmanlı Devleti'yle ittifak içine girmeyeceği garantisi alındıktan sonra II. Katerina'nın emriyle Kırım Hanlığı, Rus İmparatorluğu tarafından ilhak edildi.