İnkışla, Sarıkaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
celal höyük
Ülke Türkiye Türkiye
İl Yozgat
İlçe Sarıkaya
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 256
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0354
Posta kodu 66650
Resmî site
[1] -

İnkışla, Yozgat ilinin Sarıkaya ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Rivayetlere göre köyün adı 1700'lü yıllarda köyün üst kısmında bulunan mağaralarda sürülerini otlatmak için gelen çobanlar, kışı bu mağaralarda geçirir; bahar gelince tekrar geldikleri yere dönerdi. Yani, burayı bir nevi yayla olarak kullanıp mağaralarda kışı gecirirlerdi. Köyün isminin o tarihten kaldığı söylenmektedir.

Prof. Dr. Nihat Boydaş'ın edindiği bilgiler ise şu şekildedir
Köyün karşı tarafındaki höyüğün çevresine kurulu köyün adının geldiği Celal Bey, Kalender adlı büyüğe yaşamaları için tarla ve arazi teklif etmiştir. Kalender Bey ise tarla değil de tepede bir yer talep etmiş ve hayvan otlatacağını anlatmıştır. Celal Bey'den istediği yeri almıştır. Gittiği yerde ise halen duran 'in'ler mevcuttur. Zamanla içi kumla, toprakla dolmuştur. Şimdi, içerisine eğilerek girmek mümkündür. Geçmiş yıllarda içinde dolaşıldığı hatırlanmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde misafir odaları bulunmaktadır. Dışarıdan gelen misafirler bu köy odalarında ağırlanır. Düğünlerde bu odalar eğlence mekânı haline getirilir. Gençler tarafından kendine özgü oyunları ve gelenekleriyle eğlenceler düzenlenir. Aynı zamanda bu köy odaları kışın, köyün ihtiyarlarının vazgeçilmez muhabbethanesidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yozgat iline 108 km, Sarıkaya ilçesine 30 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 256
1997 281

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur; ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]