İçeriğe atla

İşlenmiş peynir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Biber ezmesi içeren ticari bir işlenmiş yayılabilen peynir
İşlenmiş peynir

İşlenmiş peynir, peynirden (ve bazen fermente edilmemiş diğer süt ürünlerinden) yapılan bir gıda. İşlenmiş peynir, emülgatör, doymuş bitkisel yağ, ekstra tuz, gıda boyası, peynir altı suyu veya şeker içerebilir.[1] Sonuç olarak, işlenmiş peynirin birçok çeşidi, rengi ve dokusu vardır. Peynir, 1911'de Thun, İsviçre'de Walter Gerber tarafından bulunmuştur.

İşlenmiş peynirin doğal peynirlere göre birçok teknik avantajı vardır, çok daha uzun bir raf ömrü, pişirildiğinde ayrışmaya karşı direnç (eriyebilirlik), muntazam bir görünüm ve fiziksel davranış bulunuyor. Geleneksel peynir yapımından çok, doğal peynirlere göre üreticilere ve tüketicilere önemli ölçüde daha düşük maliyet büyük bir avantaj sağlar.[2] Bu da, endüstriyel ölçekli üretim hacimleri, daha düşük dağıtım maliyetleri, daha istikrarlı bir tedarik ve geleneksel peynirlere kıyasla daha hızlı üretim süresi sağlar.

İşlenmiş peynirde emülgatörlerin kullanımı, pişirildiğinde ayrılmadan eriyen bir ürün ile sonuçlanır; uzun süreli ısıtma ile bazı doğal peynirler (özellikle çedar peyniri ve mozzarella) topaklı, erimiş protein jeli ve sıvı beslenme yağ kombinasyonuna ayrılır. Emülgatörler (tipik olarak sodyum fosfat, potasyum fosfat, tartarat veya sitrik asit), peynirdeki küçük yağ globüllerinin, yüzeyde toplanıp havuz haline gelme eğilimini azaltır.

İşlenmiş peynir erimiş halde ayrılmadığı için, çeşitli yemeklerde bir bileşen olarak kullanılır. Bazı işlenmemiş peynirlerin aksine, ısıtma tadı veya dokusunu değiştirmez.

Amerikan peyniri

[değiştir | kaynağı değiştir]
Amerikan peyniri.

1916 yılında, James L. Kraft işlenmiş peynir yapım yöntemi için ilk ABD patent başvurusunda bulunmuştur. Kraft Foods ilk ticari olarak temin edilebilen, rafa dayanıklı, dilimlenmiş, işlenmiş peynirleri geliştirdi.[3] Bunlar 1950 yılında piyasaya sürülmüştür. Dilimlenmiş peynirin (ve türevlerinin) bu formu, en başta, çizburger ve ızgara peynirli sandviçler için yaygınlaşmıştır. İlk ticari olarak satılan, tek tek sarılmış peynir dilimleri, 1956'da Clearfield Cheese Co. tarafından ABD'de tanıtılmıştır. Arnold Nawrocki tarafından 2759308 sayılı ABD Patenti, 1956'da Clearfield Cheese Co.'ya verilmiştir.[4]

ABD'de işlenmiş peynir, ABD Gıda ve İlaç Dairesi Yönetmeliği, Madde 21 (Gıda ve İlaçlar), Bölüm 133 (Peynir ve Peynirle İlgili Ürünler) başlığı altında Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından tanımlanır, sınıflandırılır ve düzenlenir. Pastörize edilmiş işlem peynirleri tek bir peynirden (katı veya toz haline getirilmiş) veya çeşitli peynirlerin bir karışımından yapılabilir. Krem, süt yağı, su, tuz, suni renk, yağlar (kıvam ve doku için) ve baharatlar da eklenebilir. Karışım bir emülsiyonlaştırıcı ile ısıtılır, bir kalıp içine dökülür ve soğumaya bırakılır.[5]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 10 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Nisan 2018. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Nisan 2018. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 16 Mayıs 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Nisan 2018. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Nisan 2018. 
  5. ^ Law, Barry A.; Tamime, Adnan Y. (24 Haz 2011). "Technology of Cheesemaking". John Wiley & Sons – Google Books vasıtasıyla.