Üçüncü Türden Yakınlaşmalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
08.03, 31 Ekim 2016 tarihinde Selahattin ilhan (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17769492 numaralı sürüm
Üçüncü Türden Yakınlaşmalar
Close Encounters of the Third Kind
Film Afişi
YönetmenSteven Spielberg
YapımcıJulia Phillips
Michael Phillips
Clark L. Paylow
SenaristSteven Spielberg
OyuncularRichard Dreyfuss
François Truffaut
MüzikJohn Williams
Görüntü yönetmeniVilmos Zsigmond
KurguMichael Kahn
StüdyoColumbia Pictures
DağıtıcıColumbia Pictures
CinsiSinema filmi
TürüBilim Kurgu, Macera
RenkRenkli
Yapım yılı1977, ABD
Çıkış tarih(ler)i16. Kasım. 1977
Süre135 dakika
Dilİngilizce
Bütçe20.000.000 Dolar

Üçüncü Türden Yakınlaşmalar, (Close Encounters of The Third Kind) yönetmenliğini Steven Spielberg'ın yaptığı, başrollerinde Richard Dreyfuss, François Truffaut, Bob Balaban, Melinda Dillon, Teri Garr ve Cary Guffey'ın oynadığı 1977 yapımı bilim kurgu filmidir.

2007 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Özet

Film, 1945 yılında kaybolmuş askeri uçakların bir anda Mojave Çölü' nde ortaya çıkması ile başlar. Uzmanlar bu olaya bir anlam verememiştir. Bir uçak pilotu, havaalanı uçuş ekibi iletişime geçer. Uçak pilotu kendilerine doğru uçan bir cismin geldiğini ve parlak ışıkları olduğunu raporlar fakat ne pilot, ne havaalanı ekibi bu rapora UFO vakası olarak geçilmesini istemez. Bu olaylardan farklı olarak Roy Neary (Richard Dreyfuss) bir gece iş için aracı ile dışarıya çıktığında UFO' larla ilk temasını yaşar. Aynı gece süresince birçok kişi farklı yerlerde UFO' ları görme şansına sahip olur. Roy Neary o gecenin ardından aklına girmiş olan fakat tam olarak kestiremediği bir amaç için uğraş verir. Zihninde sürekli olarak bir görüntü belirmektedir ve bu yüzden çılgınca şeyler yapmaya başlar. Kötü ruh hâlinden dolayı eşi ve çocukları arasında da olumsuzluklar yaşanır. Roy Neary' nin eşi Ronnie (Teri Garr) daha fazla dayanamayıp evden ayrılır. Roy ise artık kafasındaki netleştirip zihnindeki resmi bir heykeline dönüştürmüştür. Tesadüfen televizyonda heykelini yaptığı yerin (tepenin) görüntüsünü görür ve oraya gitmek için hemen yola çıkar. Roy cephesinde yaşanan bu olaylar ile paralel olarak Jillian Guiler (Melinda Dillon) adlı bayanın oğlu Barry bir gece annesinin tüm çabalarına rağmen UFO' lar tarafından kaçırılır. Jillian yaşadığı deneyim sonunda Roy ile aynı kaderi paylaşmaktadır, o da zihnindeki yeri resmetmeye çalışmıştır. Bu yerin gerçekte var olduğunu öğrenince de oraya doğru harekete geçer. Jillian ve Roy' un gitmeye çalıştığı yer ise ordu tarafından çoktan karantina bölgesi ilan edilmiş ve insanları uzak tutmak için havada zehirli bir gazın olduğu iddiası çıkartılmıştır. İkili buna rağmen içlerindeki anlam veremedikleri duygusu ile yollarına devam etmektedir. Ordu' nun engelleme çabalarına rağmen tepeye ulaşmış ve hükümetin tepenin arkasında kurduğu özel iletişim alanını bulmuşlardır. Burada bilim insanları UFO' lar ile iletişim kurabilmek için özel bir ses sistemi ve çalışma alanları geliştirmişlerdir. Gece nihayet UFO' lar tekrar ziyarete gelir. Önden ufak uzay araçları bölgedeki pist üzerinde dolaşırlar, daha sonra ise ana uzay gemisi bölgeye gelir. Bilim insanları notalar ile bu gemiyle iletişime geçerler ve karşılığını bulurlar. Birkaç kez karşılıklı ses göndermeden sonra ana uzay gemisi yere yaklaşır ve çıkış kapağını açarak yıllar öncesinde ve yakın geçmişte kaçırdıkları insanları serbest bırakır. Bu kişilere Barry Guiler de dahildir. Bunun ardından da gemiden çıkan birçok uzaylı insanlara yaklaşarak, bilim insanlarının özel bir insan olduğuna inandıkları Roy Neary' i yanlarında götürürler.

Oyuncu kadrosu

Aktör/Aktris Rolü
Richard Dreyfuss Roy Neary
François Truffaut Claude Lacombe
Teri Garr Veronica Neary
Melinda Dillon Gillian Guiler
Bob Balaban David Laughlin
Roberts Blossom Çiftçi
Lance Henriksen Robert

Dış bağlantılar