İçeriğe atla

"Harold Macmillan" sayfasının sürümleri arasındaki fark

değişiklik özeti yok
k (Bot değişikliği Ekleniyor: ga:Harold Macmillan)
'''Maurice Harold Macmillan''' (okunuşu: ''Moris Herıld Makmillın'') ([[10 Şubat]] [[1894]] – [[29 Aralık]] [[1986]]), [[Muhafazakâr Parti]] üyesi [[İngiliz]] siyasetçi, [[1957]]-[[1963]] arası [[Birleşik Krallık]] başbakanı.
 
Macmillan'ın ilk icraatlarından biri, [[Kıbrıs]]'ta hapisteki başpiskopos [[Makarios]]'u serbest bırakmak oldu. Bu, İngiltere'nin Kıbrıs sömürgesindeki katı siyasetinden vaz geçmesininvazgeçmesinin ilk sinyaliydi. 19 Haziran [[1958]]'de açıklanan Macmillan planı, yedi yıllık bir geçiş dönemi çerçevesinde adaya siyasi otonomi tanıyordu, adadaki Türklerin ve Rumların siyasi haklarını belirliyordu. [http://www.cyprus-conflict.net/macmillan_plan.htm]
 
Amerikan nükleer füzelerinin İngiltere'de konumlandırılması böylece ülkesinin nükleer caydırıcılık kazanması için [[Amerika Birleşik Devletleri|ABD]] ile müzakere yaptı. [[1962]]'de Nassau Antlaşması ile Polaris füzelerini almayı başardı. Bu anlaşmaya kızan [[Fransa]] başkanı [[de Gaulle]], İngiltere'nin [[Avrupa Topluluğu|AET]] üyeliğini veto etti.
34

değişiklik