"Erich von Falkenhayn" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
(→‎top: düzeltme AWB ile)
(→‎I. Dünya Savaşı: düzeltme AWB ile)
[[I. Dünya Savaşı]]'nın başında [[Prusya]] Devleti Harbiye Nazırlığı ve daha sonra Almanya Genelkurmay başkanlığı yapmış, Genelkurmay Başkanlığı sırasında [[Verdun Savaşı]]nı kaybetmiştir. Falkenhayn ardından Transilvanya Dokuzuncu Ordu komutasını devraldı ve Ağustos ayında [[August von Mackensen]] ile [[Romanya]]'ya karşı ortak bir saldırı başlattı. Falkenhayn'ın güçleri dört ay'dan az bir süre içinde Romanya'nın başkenti [[Bükreş]]'i ele geçirdi.
 
Bu başarının ardından sonra da Türk-Filistin askeri komutasını almak için [[7 Mayıs]] [[1917]] tarihinde [[İstanbul]]'a geldi. Suriye ve Irak'ta bir inceleme yaptıktan sonra görevi kabul ettiğini hükümetine bildirdi. Almanya İmparatoru [[II. Wilhelm]], [[5 Haziran]] [[1917]]'de General Erich von Falkenhayn'ın [[Yıldırım Ordular Grubu]] Komutanlığına tayinine ait kararı imzaladı. Osmanlı Ordusu'nda göreve başlayınca [[Müşir]] rütbesine terfi ettirildi.
 
Mayıs 1917'den itibaren Falkenhayn'a ayda 200.000 Türk altını tahsis eden Almanya, Yıldırım Harekatı için 5 milyon altın lira harcamaya hazırdı. Tabii bütün bu paralar Türkiye'nin hesabına borç olarak yazılıyordu. Almanya'nın gelecekteki emperyalist çıkarlarına hizmet etmek üzere gönderilen bu altınlardan bir kısmını [[Mustafa Kemal Atatürk|Mustafa Kemal Paşa]]'yı yanında tutmak amacıyla ona gönderdi. Fakat Mustafa Kemal Paşa bu altınları bağlı bulunduğu ordunun kayıtları altına aldırdı ve bunları iaşe giderlerinde kullanmak üzere teslim etti. General Falkenhayn'ın emrinden çıktığında ise karşılıklı imzaladıkları tutanağı geri istedi ve ona bu yolla verdiği rüşveti belgeletmiş oldu.{{Kaynak belirt}}
1.320.303

değişiklik

Gezinti menüsü