"Köprülülü Hamdi" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
düzeltme
(düzeltme AWB ile)
k (düzeltme)
1888'de [[Vardar]]'a bağlı [[Köprülü (şehir)|Köprülü]] kasabasında doğdu. Babası Kolağası İbrahim Bey'di. Küçük yaşta yetim kaldığından, dayısı Celalettin Bey tarafından yetiştirildi. İlk öğrenimini Köprülülü kasabasında, orta öğrenimini [[Üsküp]] [[İdadi]]si'nde yaptı. Ardından İstanbul'a gelerek [[Mülkiye]]'yi bitirdi.
 
Memurluk yaşamına [[Kosova]]'da [[Maiyyet Memuru]] olarak başladı. 1912 yılında patlak veren [[Balkan Savaşı]]na kadar bu görevde kaldı. Balkan Savaşı sırasında Yedek Subay olarak orduya katılıp, Kumanova Cephesi'nde [[Sırplar]]a karşı savaştı. Vardar ordusunun ric'atı ile bu cephe çöktü ve Osmanlı birlikleri dağıldı. Hamdi Bey 200 kişilik bir kuvvetle, çarpışa çarpışa çete savaşı yaparak Edirne'ye, [[Mehmed Şükrü Paşa]] kuvvetlerine ulaştı. 10 Temmuz 1913 tarihinde Osmanlı kuvvetlerinin Edirne'yi Bulgar kuvvetlerinden geri almasından sonra, Edirne Polis Müdürlüğü İdâri Bölüm Başkanlığına, birkaç ay sonra da Edirne'ye bağlı Demirköy Kazası kaymakamlığına tayin oldu. Burada Bulgar sınırından sızan çetelerle mücadeleleri bizzat yönetti. 1915'te [[Malkara]] kaymakamı oldu. 1916'da [[Keşan]] kaymakamlığına nakledildi. Keşan'dan Balıkesir'in Sındırgı Kazası kaymakamlığına tayin oldu. 26 Temmuz 1917 tarihinde Edremit kaymakamlığına atandı.
 
[[Edremit]] kaymakamı iken [[6 Nisan]] [[1919]]'da [[Damat Ferit Paşa]] Hükümeti tarafından [[ittihatçı]] olduğu için görevden alındı ve hakkında tutuklama kararı çıktı. Bu durumdan o tarihte Balıkesir Mutasarrıfı ve yakın arkadaşı olan [[Tunalı Hilmi]] sayesinde kurtularak Yunan işgali altındaki [[Burhaniye]]'ye gitti ve bölgedeki dağınık Kuva-yi Milliye'yi örgütledi.

Gezinti menüsü