"Valensiya" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
düzeltme AWB ile
k (resmi adi)
(düzeltme AWB ile)
Valencia Romalılar tarafından kurulmuş ve birçok farklı kültüre ev sahipliği yapmıştır. Bölgeye [[Antik Roma|Romalılar]], [[Vizigotlar]], [[Berberiler]], [[Endülüs]] Araplari ve [[Aragon Krallığı|Aragonlar]] göç ederek şehri ekonomik ve kültürel olarak zenginleştirmişlerdir.
 
[[1094]]'dete [[Rodrigo Díaz de Vivar]] (El Cid Campeador) [[Hristiyanlık]] adına Valencia'yı fethetti. Fakat şehir daha sonra 1102'de [[Murabıtlar]]'ın eline gecti. Hemen arkasından Berberi egemenliğinde olan şehir [[1238]] yılında Aragonlu I. James tarafından ele geçirildi ve Valencia Krallığı kuruldu.
 
15. ve 16. yüzyıl boyunca Valencia [[Akdeniz]] kıyıları boyunca en büyük ve en önemli ticaret merkezi haline geldi. Bu dönem Valencia’nin hem ticârî, hem de sanatsal anlamda altın çağını oluşturur. Joanot Martorell (Tirant lo Blanc yazarı, Avrupa’da ilk modern roman), Ausias March, Roig de Corella, İsabel de Villena, Jordi de Sant Jordi and Jaume Roig gibi sanatkarlar bu döneme damgalarını vurdular.
 
İspanya Veraset Savaşı boyunca Valencia Avusturya arşidükünün yanında yer aldı ve [[1707]] Nisan'ında gerçekleşen [[Almansa Savaşı]] zaferiyle birlikte [[V. Philip]], tüm imtiyazları kaldırdı. [[1874]]'dete [[XII. Alfonso]], kuzey Valencia Kralı olarak ilan edildi.
 
Demokrasi tekrar yapılandırıldığında Valencia bölgesi özerklik kazandı. Valencia zenginleşerek ve çeşitli konularda gelişerek İspanya’nın hem kültürel, hem de ekonomik açıdan en önemli şehirlerinden biri oldu.
== Cografi konum ==
 
Valensiya Ispanyaİspanya'ninnın dogusunda [[Akdeniz]] kiyisinda konumlanmistir. Valensiya'nin Akdeniz sahillerine [[Costa del Azahar]] ismi verilmektedir.
 
Valensiya'da [[Akdeniz iklimi]] yaşanır, yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise serin geçer.
 
Valensiya sehrinden bazi onemli Ispanyaİspanya sehirlerinin uzakliklari sunlardir:
* [[Alicante]]: 179 km
* [[Almería]]: 443 km
Falla del Pilar Valencia 2007.jpg|A [[Falles|falla]]
Girls in historical Valencian costumes.jpg|Valensiyali kizlar tarihi folklorik kostumleri ile
Paella de marisco 01.jpg|Valesiya'dan cikan ve gunumuzde tipk Ispanyolİspanyol yemegi olarak bilinen geleneksel [[paella]] yemegi
Passeig de l'Albereda (eixample).jpg|Albereda Bulbari, Valencia
El barco de Agua Water's boat.jpg|Paseo Marítmo havuz ve fiskiyesi
765.900

değişiklik

Gezinti menüsü