İçeriğe atla

"Albertus Magnus" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
→‎Biyografi: biyografi içerisindeki cümleleri düzenledim. Telif olma ihtimali yüksek.
k (→‎Biyografi: düzeltme AWB ile)
k (→‎Biyografi: biyografi içerisindeki cümleleri düzenledim. Telif olma ihtimali yüksek.)
 
== Biyografi ==
Albertus Magnus, Bavaria[[Bavyera]]'nın Laningen şehrinde iyidünyaya birgelen ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Derin veMagnus, çok geniş kapsamlı bilgiye sahip olduğu için kendisinedaha “Doctorsonraları Universalis”''Doctor Universalis'' unvanıunvanını verilmiştirkazanmıştır. [[Padova Üniversitesi]]'nde okuduktan sonra ailesinin isteği üzerine [[Dominikan tarikatı|Dominiken]] rahibi olmuştur. Daha sonra [[Paris Üniversitesi]]'ne giderek burada “yabancıyabancı kürsüsü” nünkürsüsünün başına geçmiştir. Yedi yıl sonra [[Köln]] şehrinde ''Studium Generale '''yi kurmuştur. Albertus Magnus hayatının büyük bir kısmını vaaz vermekle ve öğretmekle geçirmiştir. İnanç ve vahiy yoluyla kazanılan bilgiyi birbirinden ayırmıştırayırmış ve bu ikisinin birbirine karşıt olmadığını söylemiştirileri sürmüştür. Ona göre, biri akıl ve öbürü ise inanç için doğru olan ve birbirleriyle çelişen iki doğru yoktur; gerçekten doğru olan her şey büyük bir uyum içinde birleşmiştir. Gözleme dayalı bilginin önemini vurgulamıştırvurgulamış ve bilimin sadece dilden dile aktarılan bilgi olmadığını aynı zamanda nesnelerin doğasının araştırılmasıyla bilime katkı sağlanacağını söylemiştir. Bu görüşü eserlerine de yansımıştır.
 
MumelenYunan ve İslam biliminin [[Batı Avrupa]] üniversitelerine girişinde önemli rol oynayan Magnus, [[Aristoteles]]'in eserlerini 1240 yılında, Paris'te bulunduğu sırada tanıdı. Bu eserlerden o kadar o kadar etkilendi ki bu eserlerin bilimle alakalı kısımlarını açıklamaya karar verdi ve yalnızca Aristotelesçi bilimi değil, Aristoteles'in mantık, matematik, ahlak, siyaset ve metafiziğini de açıkladı. Diğer âlimlerin aksine Aristoteles'in yanılabileceğine ihtimal verdi. Muhtemelen başlangıçta [[Aristoteles]]' in kitapları ile [[Padova Üniversitesi]]' nde eğitim gördü. Kutsal Bakire [[Meryem]] ile tanışması Albertus' un Kutsal Tarikatlar' a katılmaya ikna olmasını sağlamıştır. 1223 yılında ailesi istemese de [[Dominikan tarikatı|Dominikan Tarikatı]]' nın bir üyesi oldu ve [[Bolonya]] ve başka yerlerde teoloji öğrendieğitimi gördü. [[Köln]]' de bir hocanın yerine geçmesi için seçildi, burada [[Dominikan tarikatı|Dominikan Tarikatı]]' nın bir evi vardı ve birkaç yıl [[Regensburg]], [[Freiburg]], [[Strasbourg]] ve [[Hildesheim]]' da hocalık yaptı.
Yunan ve İslam biliminin Batı Avrupa üniversitelerine girişinde önemli rol oynamıştır. O dönemde üniversite ders programında yer alan bilim, genellikle ya ansiklopedilerden ya da Yaratılış’ın altı gününden bahseden teoloji kitaplarından derlenmişti. 1210 yılında dini otoriteler Paris'te [[Aristoteles]]'in bilimsel eserlerini yasaklamışlardı. Dolayısıyla bunları ister özel ister kamuya açık olarak öğreten her kişi aforoz edilme tehlikesiyle karşı karşıyaydı. Yasak 1234'te kaldırıldıysa da Yunan biliminin üniversitelerde ve okullarda yayılmasını engellenmeye devam etti. Albertus Magnus, Aristoteles'in eserlerini 1240 yılında, Paris'te bulunduğu sırada tanıdı. Bu eserlerden o kadar o kadar etkilendi ki bu eserlerin bilimle alakalı kısımlarını açıklamaya karar verdi. Albertus yalnızca Aristotelesçi bilimi değil, Aristoteles'in mantık, matematik, ahlak, siyaset ve metafiziğini de açıkladı. Diğer âlimlerin aksine Aristoteles'in yanılabileceğine ihtimal verdi.
 
Albert[[Köln]]'deki görev süresi boyunca Aristoteles''Summa de bono''<nowiki/>'yu yazdı. 1245 yılında din alimi olan Magnus, bu sayede [[Dominikan tarikatı|Dominikan Tarikatı]]'nda bir saygınlığa ulaştı. Bu olaylara müteakiben [[Paris Üniversitesi]]'nde tam zamanlı profesör olarak [[teoloji]] okutmaya başladı ve bu zamanlarda [[Thomas Aquinas]] da Magnus'tan öğrenim görmeye başladı. Magnus [[Aristoteles]]'in neredeyse tüm yazılarını yorumlayan ilk kişi oldu ve böylelikle onları daha geniş akademik çalışmalar için ulaşılabilir hale getirdi. [[Aristoteles|Aristo]]' nun çalışmaları onu [[İbn-i Sina]], [[İbn Rüşd|İbn-i Rüşd]] gibi Müslüman bilim adamlarının çalışma ve öğretilerini yorumlamaya götürdü ve bu durum AlbertMagnus' inun akademik düşünmenin kalbine inmesini sağladı.
Mumelen başlangıçta [[Aristoteles]]' in kitapları ile [[Padova Üniversitesi]]' nde eğitim gördü. Kutsal Bakire Meryem ile tanışması Albertus' un Kutsal Tarikatlar' a katılmaya ikna olmasını sağlamıştır. 1223 yılında ailesi istemese de[[Dominikan tarikatı|Dominikan Tarikatı]]' nın bir üyesi oldu ve [[Bolonya]] ve başka yerlerde teoloji öğrendi. Köln' de bir hocanın yerine geçmesi için seçildi, burada Dominikan Tarikatı' nın bir evi vardı ve birkaç yıl [[Regensburg]], [[Freiburg]], [[Strasbourg]] ve [[Hildesheim]]' da hocalık yaptı.
 
1254 yılında [[Dominikan tarikatı|Dominikan Tarikatı]]'nın dini yöneticisi oldu ve bu görev boyunca Dominikanlar'ı [[Paris Üniversitesi]]'nin saldırıları karşısında savundu, St. John'u eleştirdi ve İslam filozofu [[İbn Rüşd|İbn-i Rüşd]]'den yanlış algıladıklarını cevapladı. 1260 yılında [[Papa Alexander IV]] tarafından [[Regensburg piskoposu]] yapıldı, üç yıl sonra istifa etti. Görev süresince at sürmeyi reddederek alçakgönüllülüğü konusundaki saygınlığını arttırdı. 1263' te [[Papa Urban IV]] onu piskopos görevinden aldı ve [[Almanca]] konuşulan ülkelerde [[Sekizinci Haçlı Seferi]] için vaaz vermesini istedi. Bundan sonra AlbertusMagnus daha çok görüş ayrılıklarına düşen partilerin ara bulucusu olarak bilinmeye başlandı. [[Köln]]' de sadece Almanya' nın en eski üniversitesinin kurucusu olarak değil, aynı zamanda [[Köln]] halkı ve kilise arasındaki çatışmaları sonlandırarak isim yaptı. Onun son uğraşları arasında eski öğrencisi [[Thomas Aquinas]]' ın inancını savunması vardı. [[Thomas Aquinas]]' ın 1274' teki ölümü AlbertMagnus' iu yasa boğdu. (Doğrulanamayan1278 biryılında menkıbeyesağlığındaki göreçöküşten Aquinas'sıkıntı ınçekmeye öğretilerinibaşladı, savunmak15 içinKasım Paris1280 yılında, [[Köln]]'deki Dominikan emanastırında gitmiştir)öldü.
Köln' deki görev süresi boyunca ''Summa de bono''<nowiki/>' yu yazdı. 1245 yılında Albert din alimi oldu, Dominikan Tarikatı' nda böyle bir saygınlığa daha önce hiçbir Alman ulaşmamıştı. Bu olaylara müteakiben [[Paris Üniversitesi]]' nde tam zamanlı profesör olarak [[teoloji]] okutmaya başladı ve bu zamanlarda [[Thomas Aquinas]] Albertus' tan öğrenim görmeye başladı.
 
Albert Aristoteles' in neredeyse tüm yazılarını yorumlayan ilk kişi oldu ve böylelikle onları daha geniş akademik çalışmalar için ulaşılabilir hale getirdi. Aristo' nun çalışmaları onu İbn-i Sina, İbn-i Rüşd gibi Müslüman bilim adamlarının çalışma ve öğretilerini yorumlamaya götürdü ve bu durum Albert' in akademik düşünmenin kalbine inmesini sağladı.
 
1254 yılında Albert Dominikan Tarikatı'nın dini yöneticisi halie geldi ve tarikat içi yükümlülüklerini büyük bir özenle yerine getirdi. Bu görev boyunca Dominikanlar' ı Paris Üniversitesi' nin saldırıları karşısında savundu, St. John' u eleştirdi ve İslam filozofu İbn-i Rüşd' den yanlış algıladıklarını cevapladı.
 
1260 yılında [[Papa Alexander IV]] tarafından [[Regensburg piskoposu]] yapıldı, üç yıl sonra istifa etti. Görev süresince at sürmeyi reddederek alçakgönüllülüğü konusundaki saygınlığını arttırdı. 1263' te [[Papa Urban IV]] onu piskopos görevinden aldı ve Almanca konuşulan ülkelerde [[Sekizinci Haçlı Seferi]] için vaaz vermesini istedi. Bundan sonra Albertus daha çok görüş ayrılıklarına düşen partilerin ara bulucusu olarak bilinmeye başlandı. Köln' de sadece Almanya' nın en eski üniversitesinin kurucusu olarak değil, aynı zamanda Köln halkı ve kilise arasındaki çatışmaları sonlandırarak isim yaptı. Onun son uğraşları arasında eski öğrencisi Thomas Aquinas' ın inancını savunması vardı. Thomas Aquinas' ın 1274' teki ölümü Albert' i yasa boğdu (Doğrulanamayan bir menkıbeye göre Aquinas' ın öğretilerini savunmak için Paris' e gitmiştir).
 
1278 yılında sağlığındaki çöküşten sıkıntı çekmeye başladı, 15 Kasım 1280 yılında, Köln' deki Dominikan manastırında öldü.
 
== Yazıları ==
8.452

değişiklik