"Fülane Hatun" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gerekçe: + nedensiz içerik silinmesi + kaynak gerektiren bilgi eklentisi
(Ben söz sildim)
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil web değişikliği
(Gerekçe: + nedensiz içerik silinmesi + kaynak gerektiren bilgi eklentisi)
| din =Islam
| eş =[[I. Süleyman]]
| çocukları =<br />Fatma Nur Şehzade MahmudSultan
}}
'''Fülane Hatun''' (ö. 1550), gerçek adı bilinmediğinden kaynaklarda bu isimle geçen [[Osmanlı İmparatorluğu|Osmanlı]] Padişahı [[I. Süleyman]]' ın birinciüçüncü eşidir. [[Gülfem Hatun]] ile aynı zamanlarda yaşamışlardır.
 
== Saray yaşamı ==
I. Süleyman'ın [[Manisa|Saruhan]] sancakbeyliği sırasında sunulduğuda sayılmaktadır. 1512 yılında ŞehzadeFatma Mahmud'uNur Sultanı'doğurduğu görülüyor.{{delil}} Fakat I. Süleyman çocuk yaşlarda olduğundan dolayı Fülane Hatun ve ŞehzadeFatma Nur MahmudSultan ile ilgilenmediği ve [[Mahidevran Sultan]]'ın I. Süleyman'a sunulmasıyla güzelliği ve zekasıyla I. Süleyman'ı etkilemiş ve üstüne bir de Şehzade Mahmutu ve [[Şehzade Mustafa]]'yı doğurunca Fülane Hatun gözden düşmüştür.
 
1521 yılında hastalanıp ölen ŞehzadeFatma MahmudunNur Sultanın ardından üstüne [[Gülfem Hatun]]'un, Mahidevran Sultan'ın ve en sonda [[Hürrem Sultan]] üstüne gelip Süleyman'a şehzade vermeleri ve Fülanenin şehzadesi olmayışıda onu gözden düşürüp önemsiz hâle getirdi. Bunun üstüne kızının acısıda ekleyince saray hayatından kurtulmak istedi ve kendini azlettirdi. Böylece saray dışına çıkmış oldu.
 
{{I. Süleyman}}
126.531

değişiklik

Gezinti menüsü