"Schwyz kantonu" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
düzeltme AWB ile
(düzeltme AWB ile)
}}
 
'''Schwyz''' ([[Almanca]]: ''Schwyz''), [[İsviçre]]'nin orta kesiminde [[İsviçre'nin kantonları|kanton]]. Yüzölçümü 908  km² olan Schwyz Kantonu'nun merkezi [[Schwyz]] şehridir. [[İsviçre Konfederasyonu]]'nun ilk dört kantonundan biridir. Konfederasyon adını ve bayrağını bu kantondan almıştır.
 
== Coğrafya ==
== Tarih ==
[[Dosya:Schwyz.jpg|thumb|left|Schwyz Vadisi; ön planda [[Schwyz]] kasabası, sol tarafta [[Luzern Gölü]] ve sağ tarafta [[Lauerz Gölü]]]]
Schwyz Vadisinin adı kayıtlara ilk kez 972'de Suittes olarak geçti. Bu tarihten sonra [[Büyük Mythen]]'in (1.870 m) eteklerine, Alman kralını temsil eden Zürichgau kontuna bağlı özgür köylüler yerleşti. Schwyz köyü ve Muota Vadisi çevresinde yaşayanlar 1240'ta doğrudan imparatora bağlanma ayrıcalığını elde ettiler. Schwyz, [[Habsburg hanedanı]]ndan IV. Rudolf'un (sonradan Almanya kralı [[I. Rudolf]]) bu ayrıcalığı tanımayı reddetmesi üzerine, 1242-45'te Uri ve Unterwalden'le yaptıkları bağlaşmalarını 1291'de yenilediler. Nihayetinde Schwyz, [[Uri]] ve [[Unterwalden]]'le birlikte 1291'de [[Ölümsüz Birlik]]'in (''Ewige Bund'') kuruluşuna öncülük etti. Schwyz'in birliğin ilk dönemlerinde oynadığı öncü rol, Schwyz lehçesinde Schweiz (İsviçre) olan adının 1320'de üç kurucu kantona, 1352'de de bütün konfederasyona verilmesiyle sonuçlandı.
 
1291'den sonra [[Avusturya Düklüğü|Avusturya]]'nın zamanla üç kantona zorla kabul ettirdiği egemenliğine son veren [[Morgarten Savaşı]]'na (1315) kadar Schwyz, Habsburglar'a karşı savaşımda önemli bir rol oynadı. Avusturyalıların 1386'da [[Sempach]]'ta yenilmesinden sonra sınırlarını büyük ölçüde genişletti. Ayrıca Zürich Savaşı'ndaki (1436-1450) harekatların da başına geçti ve Zürich'e bağlı toprakların sahibi durumuna geldi. Schwyz, [[Reform (tarih)|Reform]] hareketi sırasında [[Lutherci]]lere karşı savaştı (1531). 1798'de [[Fransa|Fransızlar]]ın kurduğu [[Helvetia Cumhuriyeti]]'nin parçası olan ve Fransız işgalinden sonra zorla kabul ettirilen Anayasa'yı reddetmeyi kararlaştıran Schwyz Kantonu, sıradan bir yönetim bölümü durumuna düşürüldüyse de, [[Uzlaşma Yasası]]'yla 1803'te yeniden bağımsız kanton statüsü elde etti. 1845'te öteki [[Katolik]] kantonlarla birlikte [[Sonderbund]] adıyla bilinen ayrılıkçı federasyona katıldı. 1848'de kabul edilen kanton anayasasında 1876 ve 1898'de değişiklikler yapıldı.
 
== Ekonomi ==
1.319.805

değişiklik

Gezinti menüsü