Unterwalden

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Unterwalden, İsviçre'nin Onüç eski yeri'nden bir sayfa
Unterwalden kantonunun 17. ve 18. yüzyılda kullanmış olan eski arması. Armanın yatay olarak kırmızı ve beyaz olarak ikiye ayrıldığı görülür.

Unterwalden orta İsviçre'de eski bir bölge ve kanton. Şu andaki Nidwalden ve Obwalden kantonları Unterwalden kantonunun ikiye bölünmesi sonucunda oluşmuştur. Özellikle eski belgelerde bugünkü yarım kanton tanımlamasını Unterwalden'in iki parçası için «Unterwalden ob dem Wald» ve «Unterwalden nid dem Wald» şeklinde bulmak mümkündür.[1]

Unterwalden, Uri ve Schwyz ile birlikte Eski Ant Kardeşliği'nin üç kurucu kantonundan biridir. Bu üç kantonun dışında 1291 tarihli Federal Beyanname'de Uri ve Schwyz'in dışında bir "aşağı vadi"den daha bahsedilir. Bununla Nidwalden veya Roger Sablonier'e göre Urserental kastedilmiş olabilir. Sarnen'in beyaz kitabında geçen Rütli yemini tanımlanırken, Urili, Schwyzli ve Nidwaldenli dışında bir de Obwaldenli'den bahsedilir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ 1968 tarihli kanton anayasasında dahi 1850, 1867 ve 1902 tarihli anayasalarda olduğu gibi «Unterwalden ob dem Wald» şeklindeki tanımlama kullanılmıştı. Ancak 2007'de «Kanton Obwalden» adı kullanıldı. Nidwalden da aynı adımı 2010'da attı.