"Erich von Falkenhayn" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
düzeltme AWB ile
(düzeltme AWB ile)
 
== İlk yılları ==
[[Prusya Eyaleti]]'nde [[Graudenz]] yakınındaki [[Burg Belchau]]'da doğdu. 1896 ve 1903 yılları arasında Çin'deki [[Qing hanedanı]]'nda hizmet etti ve [[Boxer Ayaklanması]] sırasında aktif görevde bulundu. Daha sonra, Ordu'da giderek artan rütbesiyle sırasıyla [[Brunswick]], [[Metz]] ve [[Magdeburg]]'a gönderildi. 1913 yılında, Prusya Savaş Bakanı oldu.
 
== I. Dünya Savaşı ==
14 Eylül 1914 tarihinde [[I. Marne Muharebesi]] sonrasında Alman Ordusu Genelkurmay Başkanı olarak [[Helmuth Johann Ludwig von Moltke]]'nin yerine getirildi.
 
[[I. Dünya Savaşı]]'nın başında [[Prusya]] Devleti Harbiye Nazırlığı ve daha sonra Almanya Genelkurmay başkanlığı yapmış, Genelkurmay Başkanlığı sırasında [[Verdun Savaşı]]nı kaybetmiştir. Falkenhayn ardından Transilvanya Dokuzuncu Ordu komutasını devraldı ve Ağustos ayında [[August von Mackensen]] ile [[Romanya]]'ya karşı ortak bir saldırı başlattı. Falkenhayn'ın güçleri dört ay'dan az bir süre içinde Romanya'nın başkenti [[Bükreş]]'i ele geçirdi.
Mayıs 1917'den itibaren Falkenhein'a ayda 200.000 Türk altını tahsis eden Almanya, Yıldırım Harekatı için 5 milyon altın lira harcamaya hazırdı. Tabii bütün bu paralar Türkiye'nin hesabına borç olarak yazılıyordu. Almanya'nın gelecekteki emperyalist çıkarlarına hizmet etmek üzere gönderilen bu altınlardan bir kısmını [[Mustafa Kemal Paşa]]'yı yanında tutmak amacıyla ona gönderdi. Fakat Mustafa Kemal Paşa bu altınları bağlı bulunduğu ordunun kayıtları altına aldırdı ve bunları iaşe giderlerinde kullanmak üzere teslim etti. General Falkenhayn'ın emrinden çıktığında ise karşılıklı imzaladıkları tutanağı geri istedi ve ona bu yolla verdiği rüşveti belgeletmiş oldu.{{fact}}
 
Aralık 1917'de [[Kudüs]]'ün alınmasında başarısız oldu ve görevinden alındı. Şubat 1918'de, Belarus'taki Onuncu Ordu komutanı oldu.
 
== Emeklilik ==
1.320.005

değişiklik

Gezinti menüsü